Lauksaimniecība

Piedāvā sējumus apdrošināt digitāli

Anda Asere, 01.10.2020

SIA "AgroPlatforma" līdzdibinātāji Juris Kazulis (no kreisās) un Gatis Bērziņš.

Foto: Zane Bitere/LETA

Jaunākais izdevums

Graudu tirdzniecības platforma "AgroPlatforma" sadarbībā ar apdrošināšanas brokeru sabiedrību "Investimus" ievieš iespēju lauksaimniekiem digitāli veikt sējumu apdrošināšanu.

SIA "AgroPlatforma" līdzdibinātājs Gatis Bērziņš stāsta, ka līdz šim vairums apdrošināšanas pakalpojumu sniedzēji deva iespēju aizpildīt iesnieguma formu ar roku vai iesūtīt epastā, līdz ar to bija gadījumi, kad lauksaimnieki piedāvājumu saņēma tikai pēc nedēļas.

Tiem klientiem, kas jau ir reģistrējušies "agroplatforma.lv", pieteikuma formas aizpildīšana aizņemšot maksimums divas minūtes un ne vēlāk kā pēc desmit minūtēm piedāvājums būs epastā un klienta profilā platformā. Šobrīd piedāvājumu varēs saņemt no trim Latvijā esošām apdrošināšanas sabiedrībām.

Ideja par iespēju platformā ieviest sējumu apdrošināšanu uzņēmumam radās jau pirms diviem gadiem, bet tolaik tā neīstenojās. "Šovasar mūs uzrunāja apdrošināšanas brokeru sabiedrība “Investimus” un esam ne vien noslēguši sadarbību, bet arī izveidojuši procesu, ka lauksaimnieki varēs aizpildīt pieteikumu digitāli. Nozares eksperti apstiprina, ka šis ir Eiropā neredzēts un revolucionārs risinājums sējumu apdrošināšanā,” apgalvo G. Bērziņš.

Lauksaimniekiem apdrošināšanas nosacījumi ir diezgan specifiski, piemēram, jānorāda dažādās kultūras, tāpēc līdz šim nav bijusi plaši izplatīta prakse apdrošināt sējumus. Pēc viņa rīcībā esošām aplēsēm tikai 20 līdz 25% lauksaimniecības sējumu Latvijā ir apdrošināti.

SIA "AgroPlatforma" līdzdibinātājs Juris Kazulis uzskata, ka šī ir inovācija, kam ir potenciāls pacelt apdrošināšanu citā līmenī – līdzīgi kā tas ir izdevies OCTA un KASKO. Uzņēmums strādā pie produkta papildinājuma, lai lauksaimniekiem būtu lielāka interese apdrošināt sējumus.

"Man ir liels gandarījums par mūsu sadarbību, kas ir rezultējusies unikālā pakalpojumā Latvijas lauksaimniekiem. Esmu pārliecināts, ka interese par jauno "AgroPlatforma" izstrādāto sējumu apdrošināšanas noformēšanas instrumentu būs liela, jo informācijas tehnoloģiju risinājumi jebkurā uzņēmumā būtiski samazina pārdošanas procesu izmaksas, kas savukārt nozīmē, ka piedāvājums būs ļoti konkurētspējīgs," spriež Elvijs Mamedovs, SIA "Investimus" valdes loceklis.

G. Bērziņš piebilst, ka sējumu apdrošināšanu stimulē Eiropas Savienības un Lauku atbalsta dienesta programmas, to līdzfinansējot. "Apdrošināšana dod iespēju lauksaimniekiem diversificēt riskus, saņemt līdz pat 100% no iespējamiem zaudējumiem, kā arī noņemt slodzi valsts budžetam," viņš teic.

Uzņēmuma skatījumā biznesam šī bijusi lieliska vasara. Lai gan raža jau novākta, platformā darījumi turpina notikt. "Sākotnēji bija domas un plāni, ka "AgroPlatforma" savienos divas darījuma puses – pārdevējus ar pircējiem – un ar to mūsu darbs beigsies, bet tā gluži nav. Mēs piedalāmies arī procesos, kas saistīti ar tālāku preču piegādes un adrešu saskaņošanu, maksājumiem. Ir bijuši gadījumi, kad esam iesaistījušies jautājumos arī kā vidutājs," teic G. Bērziņš.

Līdz šim 2020. gadā platformā pārdoti vairāk nekā 100 tūkstoši tonnu graudu. "Latvijas tirgus apjoms ir tuvu 3,5 miljoniem tonnu un pagaidām mūsu apjoms nav ļoti liels, bet pīrādziņā esam iekodušies," tā G. Bērziņš.

Latvijā ar graudkopību mazākā un lielākā apmērā nodarbojas vismaz 1200 saimniecības, no kurām jau vairāk nekā puse ir reģistrējusies graudu tirdzniecības platformā "Agroplatforma.lv". Uzņēmuma mērķis ir kļūt par Eiropas līmeņa graudu tirdzniecības platformu. Dibinātāji ir pārliecināti, ka šim biznesam ir ievērojams nākotnes potenciāls, jo digitalizācija lauksaimniecībā ļauj strādāt daudz efektīvāk.

Šovasar "Agroplatforma.lv" sadarbībā ar alternatīvā finansētāja uzņēmumu "Capitalia" sāka piedāvāt sezonas finansējumu pret graudu līgumiem. G. Bērziņš norāda, ka vasara īsti nav sezona, kad lauksaimnieki meklē finansējumu, jo nesen ir pārdevuši pēdējo ražu vai arī jau ir saņēmuši avansu par vēl nenovākto ražu, kā rezultātā lielāku interesi uzņēmums sagaida ziemā un agrā pavasarī. Taču interese ir, turklāt arī no kompāniju puses, kas vēlas zemniekiem piedāvāt finansējumu. "AgroPlatforma" ir pārrunu procesā ar vēl vairākiem potenciālajiem finansējuma sniedzējiem.

"Finansējums pret nākotnes graudu līgumiem Latvijas tirgū nav nekas jauns, tomēr esošajos produktos mēs saskatījām dažus trūkumus, piemēram, finansējumam ir dažādi ierobežojoši nosacījumi vai to iespējams saņemt tikai tad, ja graudkopis sadarbojas ar kādu konkrētu partneri. Esam vienojušies ar "Capitalia" par to, ka tiks pieņemti graudu līgumi no visiem "Agroplatforma.lv" reģistrētajiem pircējiem, kas izgājuši cauri mūsu vērtēšanas sistēmai. Protams, katrs darījums joprojām tiks vērtēts individuāli, bet šis produkts dod lauksaimniekam izvēles iespējas - iegādāties augu aizsardzības līdzekļus un pretī dot graudu līgumu vai saņemt finansējumu pret graudu līgumu un iegādāties nepieciešamo, meklējot tobrīd tirgū izdevīgāko piedāvājumu," iepriekš norādījis G. Bērziņš. J. Kazulis iepriekš norādījis, ka pakalpojumu klāstu iecerēts papildināt arī ar loģistiku.

SIA "AgroPlatforma" uzsākusi darbību 2018. gadā un līdz šim brīdim ir mērķējusi padarīt graudu tirdzniecības procesu caurspīdīgāku un ērtāku, tādējādi dodot iespēju abām darījumā iesaistītajām pusēm justies drošāk un nopelnīt vairāk (https://www.db.lv/zinas/20-telefona-zvanus-aizvieto-ar-platformu-489824). Pērn uzņēmums tika uzņemts dalībai jaunuzņēmumu akseleratora "Startup Wise Guys" programmā Lietuvā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā ar graudkopību mazākā un lielākā apmērā nodarbojas vismaz 1200 saimniecības, no kurām jau vairāk nekā puse ir reģistrējusies graudu tirdzniecības platformā "Agroplatforma.lv".

Pērnvasar platforma bija piesaistījusi vairāk nekā 300 Latvijas lauksaimniecības uzņēmumus. "Intensīvā darbā esam izcīnījuši savu pozīciju tirgū – lauksaimnieki zina, ka pie mums var iegūt ļoti konkurētspējīgu cenu par graudiem, kā arī mājaslapā ir daudz noderīgas aktuālās informācijas par notiekošo nozarē. Vienas graudu tonnas pārdošana mūsu platformā ir bijusi vidēji par 2,5 līdz 5 eiro izdevīgāka nekā citos kanālos, taču platformas izmantošana saistīta ar nopietnu ieradumu maiņu, kas prasa pamatīgu uzticības kredītu. Lielākais izaicinājums ir pārliecināt mūsu esošos un potenciālos klientus, ka šis ir drošs un efektīvs veids, kā strādāt ar saviem graudiem," saka Juris Kazulis, SIA "AgroPlatforma" līdzdibinātājs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) sadarbībā ar uzņēmumiem AgroPlatforma un Mozello ir izveidojusi labdarības interneta veikalu, kurā iespējams iegādāties Latvijas ražotāju preces par ziedojuma cenām - pašizmaksu vai zem tās.

Iegādātās preces tiek centralizēti nosūtītas Ukrainas atbalstam.

Šobrīd labdarības veikalā www.latvijapalidz.lv ir pieejamas šādu Latvijas uzņēmumu preces: SIA “Gemoss”, SIA “Felici”, SIA “Rāmkalni”, SIA “Kronis”, SIA “Chocolette confectionary”, AS “Cēsu Alus”, SIA “MILZU!”’ un SIA “Dimdiņi”.

Jau tuvākajā laikā būs pieejama arī SIA “Venden,” SIA “Karavela” un AS “Rīgas Dzirnavnieks” produkcija.

LTRK aicina citus Latvijas uzņēmumus, kuri ir gatavi daļu no savas produkcijas ziedot labdarībai par ziedojuma cenām (pašizmaksu vai zem tās), piedalīties labdarības veikalā. Šobrīd pieejami tikai pārtikas produkti, bet plānots ietvert arī situācijai atbilstošas nepārtikas preces. Tāpat aicināti pieteikties pārvadātāji, kuri gatavi par ziedojuma cenām nodrošināt pārvadājumus. Kontaktinformācija intereses gadījumā: [email protected].

Komentāri

Pievienot komentāru