Piektdienas intervija ar Arco Real Estate valdes priekšsēdētāju Aigaru Šmitu 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Lelde Petrāne, 26.9.2014
1/10

Ceļojumā uz Bali - eksotiskie dzīvnieki zin, kā komunicēt ar tūristiem - un viņiem tas padodas.

Foto: no personīgā arhīva

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Aigars Šmits, nekustamo īpašumu uzņēmuma ARCO REAL ESTATE valdes priekšsēdētājs. Arco Real Estate dibināts Igaunijā 1992. gadā. Šobrīd uzņēmumam ir 19 biroji dažādās Igaunijas, Latvijas un Bulgārijas pilsētās. Grupas ietvaros šobrīd tiek nodarbināti aptuveni 250 darbinieki. Uzņēmums ir kotēts Tallinas fondu biržā kopš 2007. gada jūnija.

Arco Real Estate Latvijā uzsāka darbību 1997. gadā. Arco Real Estate darbība ir sadalīta četros virzienos: serviss, attīstība, celtniecība un fondu pārvaldīšana.

- Kāpēc Jūs strādājat uzņēmumā/ nozarē?

Nekustamo īpašumu nozare ir dinamiska joma, kurā notiek nepārtrauktas pārmaiņas. Šajā nozarē strādājošiem nav jāsastopas ar rutīnu, tieši pretēji - katru dienu notiek kaut kas jauns un aizraujošs, kas prātam liek darboties īpaši aktīvi un analītiski. Tā kā esmu uzņēmuma patriots un joma, kuru pārstāvu, man patiesi patīk, uzņēmumu vadu ar lielu prieku, atbildību un gandarījumu. Arī kolēģu atbalsts un apmierināto klientu pieaugums motivē godprātīgi strādāt, lai Arco Real Estate arvien pilnveidotos.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā? Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Priecē tas, ka to klientu, kas vēršas pie atpazīstamām un uzticamām nekustamo īpašumu kompānijām, skaits arvien pieaug, tādējādi atspoguļojot, ka cilvēki novērtē darījumu drošību, sniegto pakalpojumu kvalitāti, kā arī uzticas mums.

Ļoti apbēdina tas, ka sabiedrībā joprojām dominē negatīvs viedoklis par māklera profesiju. Lai gan nekustamo īpašumu aģents ir godājams amats, kam nepieciešamas īpašas iemaņas un zināšanas, bieži vien tas tiek uztverts kā lamuvārds.

Valstiskā līmenī neizpratni rada politiķu retorika, kura skar nekustamo īpašumu nozari, proti, ievēlētie deputāti pauž savu viedokli un pieņem atbildīgus lēmumus jomā, ko neizprot, tādēļ man ir radušās pamatotas domas, ka politiķis ir profesija, kas tukši runā visu un par visu, nejautājot nozares ekspertu viedokli.

Varu būt lepns un līdz ar to arī priecīgs par to, ka man ir izdevies izveidot uzticamu, uz sadarbību orientētu nekustamo īpašumu uzņēmumu. Esam atsaucīgu cilvēku komanda, no kuras kopdarba atkarīgi panākumi. Apgalvojumu, ka esam uzticams sadarbības partneris, apliecina klientu apmierinātība, piemēram, arvien vairāk ir tādu gadījumu, kad īpašnieki, atrodoties ārvalstīs, pilnvaro mūs kārtot īpašumu pirkšanu vai pārdošanu Latvijā, uzticot lielu naudas summu pārvaldīšanu.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos. Kāpēc – jā vai nē?

Sociālie tīkli ir mūsdienīgs mārketinga un sabiedrisko attiecību instruments un veids, kā uzrunāt mērķauditoriju un veidot kompānijas tēlu, atklājot uzņēmuma darbinieku sasniegumus, ikdienu un informējot interesentus par aktualitātēm. Šī iemesla dēļ Arco Real Estate aktīvi komunicē ar mērķgrupām gan Facebook.com, Draugiem.lv un Twitter.com, gan Linkedin.com, kur sekotāji tiek informēti, izglītoti, izklaidēti un iesaistīti.

- Vai darbinieku trūkumu izjūtat?

Nekustamo īpašumu nozarē nav būtisks kvantitātes faktors, tieši tādēļ koncentrējam uzmanību uz kvalitāti, kas izskaidro sen zināmu patiesību - viens labs pārdevējs var aizstāt desmit sliktus. Latvijā diemžēl nav mācību iestādes, kurā varētu apgūt profesionāla pārdevēja profesiju, tādēļ nepārtraukti ceļam mākleru profesionālo kvalifikāciju, rīkojot sapulces, seminārus un sūtot darbiniekus papildu kursos.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Par darbinieku trūkumu sūdzēties nevaru, jo Arco Real Estate ir uzņēmums, kurā kadru mainība ir ļoti zema. Atbrīvojoties kādai vakancei, tūdaļ - vēl pirms izsludināšanas - saņemam vairākus pieteikumus, kas liecina, ka cilvēki vēlas strādāt mūsu kompānijā. Kā jau minēju, viens no būtiskākajiem panākumu iemesliem ir saliedēts un draudzīgs kolektīvs, ar ko varam lepoties.

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Māklera profesija ir jāsajūt. Kad cilvēks sajutis īsto «garšu», neko citu negribas, tomēr, lai tas notiktu, ir nepieciešama mērķtiecība un pacietība, kas daudziem trūkst. Jau iepriekš uzsvēru, ka nekustamo īpašumu nozare ir dinamiska joma, kas rosina domāt, komunicēt, izzināt un palīdzēt.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Vēlos ne vien saglabāt esošo pozīciju Latvijas nekustamo īpašumu tirgū, mūsu partneru un klientu acīs, kā arī sniegto pakalpojumu kvalitātes aspektā, bet arī turpināt iesākto uzņēmuma attīstīšanu, darbinieku saliedēšanu un komandas gara stiprināšanu. To, ka esam vērsti uz kvalitatīva pakalpojuma sniegšanu, apliecina apkalpošanas standarta ieviešana un ISO kvalitātes sertifikāta iegūšana, kas mūs atšķir no pārējiem konkurentiem.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Pašreizējā amatā sāku strādāt pirms desmit gadiem, taču ceļš uz to sākās jau 2003. gadā, kad veiksmīgi pildīju māklera pienākumus. Pateicoties savām svešvalodu zināšanām, prasmei publiski uzstāties un skaidrai vīzijai par to, kādai jābūt nekustamo īpašumu kompānijai, uzņēmuma reorganizācijas brīdī man tika piedāvāta iespēja vadīt Arco Real Estate, ko arī pieņēmu. Savukārt, runājot par pirmo darba vietu, Policijas akadēmijas studiju gados strādāju par apsargu Preses namā.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums?

Uzņēmuma logotipā izmantots romiešu triumfa arkas simbols, kas simbolizē stabilitāti, līderību, uzticamību un kas pilnībā atspoguļo Arco Real Estate vērtības.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Arco Real Estate ir draudzīgākais un saliedētākais kolektīvs, kādā ir nācies strādāt. Apmierināts darbinieks ir pozitīvs un smaidīgs, kas tiešā veidā ietekmē klientu apkalpošanas kvalitāti. Mēs esam atšķirīgi, un tā ir liela atbildība.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Nekustamo īpašumu nozare nav sprinta distance, tādēļ gribas stabilākus tirgus apstākļus, kuros uzņēmējiem būtu lielāka iespēja plānot un prognozēt biznesu, nevis sagaidīt kārtējās izmaiņas likumdošanā.

Ar nepacietību gaidu arī mākleru profesijas pievienošanu profesiju klasifikatorā, kā arī to licencēšanu valstiskā līmenī, kas būtu saistoša visiem šajā nozarē strādājošiem speciālistiem un uzņēmumiem.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Mani ir grūti pārsteigt, tomēr priekšvēlēšanu laikā, kad arī manī mājo cerība par kompetentāku valstsvīru nākšanu pie varas, gadu no gada piedzīvoju vilšanos, jo deputātu kandidātu metodes kļūst populistiskākas un maldinošākas.

- Kurš ir Jūsu mīļākais ēdiens un dzēriens?

Ūdens ir dzīvības avots, tādēļ to esmu izvēlējies par savu iecienītāko un visbiežāk uzturā lietoto šķidrumu, savukārt, par ēdienu runājot, viennozīmīgu izvēli izdarīt nevaru, tā kā garšo daudz kas. Visvairāk man patīk brīži, kad bērni, kuriem pagatavoju maltīti, to atzīst par garšīgu. Gatavošana bērniem ir gan izaicinājums, gan gandarījums vienlaicīgi.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Ierakstot Youtube Glengarry Glen Ross, sapratīsiet, kādēļ šī filma uz mani, raugoties no profesionālā aspekta, atstāja vislielāko iespaidu, kamēr personīgi pēdējā laikā vislabāk patika mākslas filma Neaizskaramie (The Intouchables).

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Vislabāk atpūšos un enerģiju atjaunoju ciešā miegā. Mans naktsmiers sākas īsi pēc plkst. 22:00.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Novēlu visiem atcerēties, ka mēs strādājam lai dzīvotu, nevis dzīvojam, lai strādātu!

Tevi varētu interesēt

Siguldas centrālās daļas attīstībā vietējie uzņēmēji cer reiz sagaidīt vēl mīlīgākus vaibstus...

Šoreiz portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ieskatīties krāsu ražošanas procesā...

Pēdējā laikā akcijas ik nedēļu cīnās par jaunu rekordu sasniegšanu, un ASV...

«Nebūtu arī slikti, ja valsts institūcijas, sapņojot par valsts uzņēmumu vadītājiem ar...

Maksājumu karte, kredītkarte ne tikai aizstāj skaidras naudas glabāšanu un pārnēsāšanu,...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Virgin Group boss sers Ričards Brensons (Richard Branson) pavēstījis, ka viņa darbiniekiem...

Latvijā ir divas informācijas telpas, un abu pušu mediji nereti piedāvā krasi...

Amerikāņu reperis un mūzikas producents Dr Dre pēdējā gada laikā nopelnījis 620...

Laika apstākļi, kuri strauji izmainījās nedēļas sākumā, ir labvēlīgi nēģu, lašu un...

Jaunu, ar politiķiem un dāsniem valsts iepirkumiem cieši saistītu uzņēmēju uzvārdu parādīšanās...

Iesaka SIA Gavi Store īpašniece 
Alīna Gržibovska: Irānā esmu bijusi divas reizes....

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - fotostāstu par aizvadītajā...

Reklāmas aģentūra DDB Latvia par veidoto kampaņu Let's Beat Stanford, kas tapusi...

Google un Inbox jau vairākus gadus pēc kārtas ir spējuši noturēt līderpozīcijas...

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...