Piektdienas intervija ar DNB bankas valdes locekli, viceprezidenti Anitu Bērziņu 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Lelde Petrāne, 05.8.2016
1/8

Niršana – nopietna aizraušanās jau vairāku gadu garumā

Foto: no personīgā arhīva

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Anita Bērziņa, DNB bankas valdes locekle, viceprezidente. DNB ir lielākās Norvēģijas bankas meitas uzņēmums Latvijā. «Esam liela un draudzīga komanda – kopā ap 850 darbiniekiem,» norāda A. Bērziņa.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Banku un finanšu joma ir dinamiska nozare, kas attīstās līdzi digitālajai pasaulei. Līdz ar to ir nemitīgas un aizraujošas pārmaiņas, kas motivē un iedvesmo. Strauji mainās klientu uzvedība, paradumi. Bankas sen vairs nav garlaicīgas, vecmodīgas organizācijas ar smagnējiem ozolkoka galdiem un naudas seifiem.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Pasaules biznesa vide ir piesātināta ar uzdrošināšanos, pārliecību par sevi, uzcītību, neatlaidību un ļoti lielu intensitāti, kā arī ātrumu. Laikam tajā ir vislielākā vērtība! Tas nepieciešams gan, lai izdomātu jaunas inovācijas un apsteigtu konkurentus, gan, lai iedvesmotu komandas. Latvijas tirgus ir mazs, ar ļoti ierobežotu spēles laukumu. Mēs esam biznesa nomale, skatoties pasaules kartē. Tas nav ne slikti, ne labi. Drīzāk tas ir fakts, kas jāpieņem, un jārīkojas prātīgi, lai pelnītu.    

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Iepriecina akcionāru vēlme un gatavība iet kopsolī ar industrijas digitālo attīstību un klientu uzvedības maiņu. Apbēdina – laiks, kas paiet, kamēr pieņemam pārmaiņas. Žēl katras minūtes, ko patērējam par tām satraucoties, runājot vai pretojoties. Pārmaiņas ir ikdiena, mūsu biznesa norma, tādēļ savās komandās attīstām prasmi sadarboties un nododam pieredzi, kā atbalstīt vienam otru, sajust kolēģa plecu, ietekmēt apstākļus, vairot sajūtu, ka esam savas profesionālās dzīves noteicēji.

- Kas Jums ir šā brīža lielākā aktualitāte?

Laiks kā vērtība burtiskā nozīmē. Cenšos tikšanās saīsināt no stundas līdz 15 minūtēm, tērēt laiku tam, kas nes rezultātu, nevis tikai rada procesu.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos? Kāpēc – jā vai nē?

DNB ir ļoti aktīva sociālajā tīklā Facebook – tur klienti mūs atrod 24/7. Pamatā tam ir divi svarīgi aspekti – viens ir būt klientu acu priekšā, jo sociālie tīkli ir mūsdienu tirgus laukums, kur uzzinām par visu aktuālo. Otrs iemesls – mēs gribam būt sociālajos tīklos kā sarunu partneris. Ir izaugusi paaudze, kura labprātāk uzraksta bankai sociālajos tīklos nekā zvana vai nāk ciemos. Arī pati esmu sociālajos tīklos – man tā šķiet daļa mūsdienu cilvēka sociālās identitātes.

- Atklājiet savu labāko un sliktāko īpašību?

Mana labākā īpašība ir ambīcijas sasniegt iecerēto. Vienlaicīgi tā ir arī sliktākā īpašība, jo jāmāk pārvaldīt konsekvences: ambīciju radītais stress un nogurums.

- Ko jūs noteikti tuvāko piecu gadu laikā gribētu sasniegt/izdarīt?

Pasaulē ir milzīga konkurence un koncentrēts līderības spēks, kas virzās pretī sasniegumiem. Tāpēc mana pati galvenā atziņa: ir ļoti svarīgi sevī uzturēt spēcīgu profesionālo pozitīvo enerģiju un pie tās mērķtiecīgi strādāt. Ir būtiski veidot sev apkārt komandu, kas ir talantīga un spara pilna.

Es nenoliegšu, ka gribētu sasniegt tādu līderības līmeni, lai kādreiz uzdrošinātos nosūtīt savu CV uz Silīcija ieleju. Patlaban pasaules pētnieki domā par liftu, kas savienos zemeslodi un kosmosu burtiskā nozīmē. Būtu izaicinoši vadīt komandu, kas to īsteno!

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Ir jābūt gatavam mainīgajai biznesa videi un straujajām digitālajām pārmaiņām, kas šobrīd notiek industrijā. Spēja pielāgoties un ātri mācīties ir vērtība ikvienā uzņēmumā, tomēr bankās tā ir kritiski svarīga. Šādos laikos līderībai ir liela nozīme – būt pārmaiņu vadītājam, nevis upurim, kurš seko apstākļiem, apkārt raugoties ar vērīgu skatu, pamanot iespējas, būt labam komandas spēlētājam, kurš prot sadarboties, arī sniegt atbalstu, kad tas nepieciešams, un pieņemt palīdzību.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Bērnībā sapņoju kļūt par bērnudārza vadītāju, bet diezgan drīz vēlme mainījās finanšu sektora virzienā. Pirmais darbs, apvienojot ar studijām, bija asistenta postenis bankā. Tagad jau 20 gadus strādāju savā sapņu jomā. Sākumā darbojos kreditēšanas vadības sfērā, tomēr gribējās sajust lielāku biznesa adrenalīnu, tāpēc nākamos piecus gadus pavadīju Krievijā. Krievijas tirgū pa īstam izbaudīju, ko nozīmē asa konkurence un biznesa temps. Latvijā mēs runājam par Top 3 vai Top 5 bankām, Krievijā izaicinājums ir iekļūt Top 100 reitingā.

Pienesums, ko varu dot DNB bankai, ir tieši pieredze. Un šeit es nedomāju pieredzi nostrādāto gadu ziņā. Tas, ka esmu strādājusi ne tikai Latvijā, devis plašāku konkurences un klientu izpratni, tā saukto «helihoptera skatu» uz lietām.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

DNB nosaukums grupas uzņēmumos jau ir bijis no 1992. gada. Tomēr, ja salīdzina ar pašas bankas vēsturi, kas dibināta jau tālajā 1822. gadā, tad tas ir salīdzinoši nesen. Savukārt 2011. gadā visā grupā notika nosaukuma nomaiņa no DnB Nord uz DNB. 

- Vai ir kas tāds, ko Jūs nepiedodat darbā vai dzīvē kopumā?

Ilgtermiņa kuslu peldēšanu pa straumi bez iniciatīvas, jēgas un virziena.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

DNB ir mantiniece vienai no Latvijas vecākajām komercbankām - pieredze Latvijā mums ir no 1991. gada. Esam pirmā inovatīvā banka Latvijā, kam ir tikai bezskaidras naudas darījumi, kas, domājams, drīzumā ir visu banku dienaskārtības jautājums, jo attālinātie norēķini klientiem šķiet daudz ērtāki. Mums ir vairāk nekā 200 kolēģi, kas ikdienā runā norvēģu valodā.

- Vai jums ir kāda īpaša metode, kas palīdz saņemties sarežģītās situācijās? Kāda tā ir?

Cenšos atcerēties, ka viss pāriet. Laika gaitā esmu apguvusi, kā pārslēgt uzmanību uz ko citu, mainīt domu virzienu. Svarīgs ir dzīvesprieks kā tāds. Smagi un daudz strādājot, var ļoti ātri iedzīt sevi sasprindzinājumā. Tāpēc profilaktiski daru daudz lietu ārpus darba, lai būtu spēks, griba un enerģija: sportoju, nirstu, ceļoju, utt.

- Kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Nepatīkami – globālā sasilšana, ekoloģija, piesārņoti okeāni, mirstoši koraļļu rifi.

Patīkami – medicīnas attīstība pasaulē.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Lēnas un nesteidzīgas, izbaudot rāmo laika ritējumu un veltot 100% uzmanību pusdienu kompanjoniem.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Grāmata Svina garša, ko izlasīju pēdējo, jo tā ļoti emocionāli atspoguļo neseno Latvijas vēsturi. Kino ļoti mīlu un skatos daudz. Katram laikam un situācijai ir savas atziņas. Skaistāks par jebkuru kino ir redzētais zemūdens pasaulē. Profesionāli un aktīvi nodarbojos ar zemūdens niršanu, un man tā ir skaistākais un mistiskākais no brīnumiem, kas iedvesmo.

- Kas Jūs iedvesmo un motivē?

Sasniegumi, rezultāts, uzvaras garša. Būt klāt notikuma sirdī, virpulī! Iespēja piedzīvot un redzēt, kā mainās vēsture un rodas jaunas, vērtīgas lietas.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Es ieteiktu tērēt naudu savu vai savu tuvinieku kompetenču paaugstināšanai. Tērēt laimēto naudu mācībām, labām biznesa vai savas specialitātes grāmatām, svešvalodas kursiem, jaunu fizisku vai intelektuālu iemaņu attīstībai. Mūsu zināšanas ir tas, caur ko mēs sevi padarām vērtīgāku, pelnošāku, konkurētspējīgāku.

- Kam Jūs savā darba ikdienā pievēršat vislielāko uzmanību? Vai Jums ir savi īpašie rituāli, darba dienu uzsākot, tās laikā vai, to noslēdzot?

Vislielāko uzmanību pievēršu tam, lai dienas saturs būtu uz rezultātu orientēts. Svarīgi, lai tikšanās ar kolēģiem un klientiem norisinātos klātienē un lai tās būtu dinamiskas, interesantas un jēgpilnas. Spēcīgs līderis nedrīkst slēpties aiz datora un e-pastiem, jo komanda un darbinieki ir vislielākais resurss, ar ko sasniegt rezultātus.

Rituāli, darba dienu uzsākot, ir krūze kafijas, savukārt dienas garumā ievēroju «tīrā galda principu» bez papīru un mantu kaudzēm. Lietoju tikai datoru, iPad un telefonu, man apkārt valda minimālisms, jo tas man ir svarīgs domu tīrībai un strukturētībai. 

- Izstāstiet savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Agrāk pārsvarā tikai anekdotēs rakstīja par cilvēkiem, kuri sajauc pilsētu, uz kuru lido. Pašreiz dzīves realitāte biznesa vidē ir tik dinamiska, ka tā ir jaunā realitāte. Galvas ir pilnas ar idejām un praktiskās lietas mēdz komiskā veidā atkāpties otrajā plānā. Gadās kolēģi, kuri sajauc Viļņu un Tallinu un kuri aizmirst izņemt bērnu no bērnu dārza. Man tas šķiet gana cilvēcīgi un par to vienmēr sirsnīgi pasmejamies.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Būt aktīvam savas dzīves noteicējam un dzīvot savu dzīvi ar prieku.

Informācija par rubriku: Jautājumi visiem šīs rubrikas dalībniekiem ir vienādi. Atbildes dalībnieki sniedz rakstiski.

Tevi varētu interesēt

Portāls db.lv publicē informāciju par pasākumiem, uz kuriem šīs nedēļas nogalē un...

Kas jāņem vērā, iegādājoties datoru skolēnam un studentam?...

Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem ļauj ielūkoties Laimlinu zīmola darbnīcā,...

Vietējie uzņēmēji Smiltenē ļoti atzinīgi izsakās par uzņēmējdarbības vides attīstības...

Latvijā ir sākusies bezkontakta karšu ēra – bankas jau izsniedz kartes ar...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Portāls db.lv publicē informāciju par pasākumiem, uz kuriem šīs nedēļas nogalē un...

Jūrmalas pilsēta izstrādājusi tematisko plānojumu Jūrmalas velosatiksmes attīstības koncepcija;...

Vienīgā telpa SIA Knowledgeprice.com birojā, kuras izveidē tika lūgts dizaineres padoms, bija...

Saskaņā ar interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia veikto aptauju gandrīz katrs...

Šoruden Rīgas klubs Četri balti krekli uzsāks sešpadsmito sezonu, bet Jelgavas krekli...

Viesu skaits Horvātijas Krka nacionālajā parkā šajā sezonā, salīdzinot ar iepriekšējo,...

Šmakovkas muzeju Daugavpilī divu mēnešu laikā apmeklējuši 2000 interesentu,...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - fotostāstu par aizvadītajā...

Konsultāciju uzņēmums Capgemini, piesaistot dažādus ekspertus, pētījumā noskaidrojis un apkopojis...

Latviešu basketbolists Kristaps Porziņģis īrēs penthouse jeb jumta stāva dzīvokli Ņujorkas...