Citas ziņas

Pirmo no Zolitūdes traģēdijas civilprasībām izskatīs tikai pēc gada

LETA, 13.03.2014

ZOlitūdes traģēdijas vieta. 2014. gada 13. marts.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmo civilprasību saistībā ar pērnā gada novembrī notikušo traģēdiju Zolitūdē, kad, sabrūkot lielveikalam Maxima, bojā gāja 54 cilvēki, Rīgas rajona tiesa izskatīs vien 2015.gada 17.martā.

Lietu šajā tiesā vērtēs tiesnese Irina Augustāne.

Savukārt Talsu rajona tiesā sēdes datums vēl nav nozīmēts, jo arvien rit termiņš paskaidrojumu sniegšanai.

Zolitūdes traģēdijas lietas ir ierosinātas arī Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā, un tagad šo lietu paredzējusi izskatīt tiesnese Maira Griķe. Pirms tam pieteikumu tiesnesis Raimonds Buls bija atstājis bez izskatīšanas, tomēr prasītāju pārstāvis Aldis Gobzems lēma trūkumus nenovērst, bet gan iesniegt pieteikumu no jauna, lai tas tiktu citam tiesnesim.

Tāpat prasības pieteikumi par vairāku miljonu eiro kompensācijas piedziņu ir iesniegti vēl Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā un Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā. Katra no prasībām ir iesniegta par 70 miljonu eiro kompensācijas piedziņu.

Zemgales priekšpilsētas tiesa minēto pieteikumu pieņēmusi, bet pievienojusi ierosināto lietu otrai tiesā esošajai prasībai. Latgales priekšpilsētas tiesā pieteikumam nav virzības, bet Vidzemes priekšpilsētas tiesā 19.februārī tiesnese lēmusi pieteikumu atstāt bez virzības.

Visās minētajās prasībās ir septiņi atbildētāji - SIA Maxima Latvija, SIA Re&Re, SIA Homburg Zolitude, SIA Tineo, Rīgas dome, arhitektu firma Kubs un SIA HND Grupa. Prasības pieteikumi iesniegti par kopējo summu 350 miljoni eiro.

Prasība pret Rīgas domi tiek celta tādā apmērā, kā tas noteikts Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu likuma 14.panta trešajā daļā, proti, 28 457 eiro apmērā, jo ar prasību vēlas sodīt nevis nodokļu maksātājus, bet gan konkrētas juridiskas personas.

Tika norādīts, ka gadījumā, ja pilnībā tiks apmierinātas šīs prasības un par labu prasītājiem tiks piedzīta visa summa, tad 90% no šīs summas jeb 315 miljonus eiro prasītāji ziedos labdarībai Latvijas bērniem, ugunsdzēsējiem, policistiem, mediķiem, skolotājiem, pensionāriem un arī citiem, kuri rūpējas par drošu, taisnīgu un godīgu Latviju.

Rīgas apgabaltiesa janvāra sākumā noraidīja pieteikumu par prasības nodrošinājumu - četru atbildētāju kustamas un nekustamas mantas apķīlāšanu - Zolitūdes traģēdijā cietušo prasības lietā par 100 miljonu latu (142,3 miljonu eiro) piedziņu no Maxima lielveikala būvētājiem, attīstītājiem un Rīgas domes. Prasītāji bija lūguši apķīlāt tirgotāja SIA Maxima Latvija, būvuzņēmuma Re&Re, sagruvušās ēkas īpašnieka SIA Tineo un ēkas attīstītāja SIA Homburg Zolitūde mantu. Pieteikums nebija vērsts pret Rīgas domi.

Tagad lieta tiks skatīta 27.martā.

Gobzems iepriekš informēja, ka pirmā no prasībām iesniegta trīs cietušo privātpersonu vārdā, lūdzot piedzīt 50 miljonus latu (71,14 miljonus eiro) par labu vienam, 40 miljonus latu (56,91 miljonu eiro) par labu otram, kā arī desmit miljonus latu (14,23 miljonus eiro) par labu trešajam cietušajam.

Pērn 21.novembrī, iebrūkot lielveikala Maxima jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Komentāri

Pievienot komentāru