Eksperti

Putnu gripa Polijā rada pamatotu satraukumu Baltijas valstīm

Anna Ērliha - Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas izpilddirektore, 14.01.2020

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Katru gadu, līdz ar savvaļas putnu migrāciju, pasauli pāršalc putnu gripas epidēmija. Šis gads sācies ar negaidītiem ziņojumiem no Polijas, kur slimības skartas ir vairākas mājputnu novietnes, gan piemājas, gan komerciālās, un kopumā iznīcināti vairāk nekā 130 tūkstoši mājputnu.

Papildus tam pagājušajā nedēļā putnu gripa Polijā konstatēta arī vienam savvaļas putnam, bet nedēļas nogalē apstiprināts, ka putnu gripa konstatēta kādā piemājas saimniecībā Slovākijā, kurā turētas vien 22 vistas. Šīs nedēļas sākumā ir parādījušies satraucoši paziņojumi par gripas uzliesmojumiem arī Ungārijā.

Putnu gripa ir ļoti lipīga vīrusu slimība, kas ietekmē gan produktīvos mājputnus, gan mājputnus, kas tiek turēti kā lolojumdzīvnieki, gan savvaļas putnus. Reizēm putnu gripa skar arī zīdītājus, tostarp cilvēkus, kur rezultāts var būt letāls. Pasaules Veselības organizācija gan norāda, ka cilvēku inficēšanās iespēja ar augsti patogēno putnu gripas vīrusa celmu H5N8 ir zema.

Latvijā ir attīstīta olu un putnu gaļas ražošana: 21 uzņēmums, kas ražo olas lielos apjomos, apgādājot ne tikai vietējo, bet arī citu valstu tirgus. Arī putnu gaļas ražotāji ne tikai ražo augstas kvalitātes gaļu vietējam tirgu, bet eksportē uz valstīm, ļoti stingri uzrauga, kas notiek ne tikai uzņēmumā, bet valstī kopumā. Viena kļūda, nepietiekami ievērojot biodrošību, piemājas saimniecībā ar 5 putniem, visai valstij var nozīmēt eksporta apstāšanos.

Bieži putnkopības interesentu diskusiju grupās var lasīt nelielu mājputnu ganāmpulku saimnieku komentārus, ka "tās jau ir lielo fermu problēmas, mūs tas neskars", taču šeit netiek ņemts vērā fakts, ka, pirmkārt, saimniecībā, kurā konstatē putnu gripu visi putni tiek iznīcināti, un, otrkārt, ap šo saimniecību 3 kilometru rādiusā tiek noteikta aizsardzības zona un 10 kilometru rādiusā - uzraudzības zona. Tas nozīmē aizliegumu olu un gaļas tirgošanā un putnu pārvietošanā aizsardzības zonā, un būtiskus apgrūtinājumus uzraudzības zonā, jo katrai darbībai ir jāsaņem PVD amatpersonas atļauja.

Vairākas valstis ārpus ES, piemēram, Ukraina, Honkonga, jau ir noteikušas aizliegumu importēt jebkādu putnu gaļu, olas un dzīvus mājputnus no Polijas, kas rada pamatotas bažas, ka Polijas produkcijas "pārpalikumi" drīzumā pārpludinās Latvijas tirgu. Produkts, kas nenonāk eksporta galamērķī paliek vietējā tirgū (un ES ir vienotais tirgus), kas nozīmē, ka tirgus kļūst pārsātināts, bet cenas "sabrūk". Šādā tirgū pastāvēt nespēs nedz liels, nedz mazs ražotājs. Piemērs tālu nav jāmeklē, atliek atcerēties, kas notika, kad Latvijā konstatēja Āfrikas cūku mēri.

Komentāri

Pievienot komentāru