PVD konstatējis, ka 394 novietnēs tiek turētas nereģistrētas cūkas 

Veicot pārbaudes dzīvnieku novietnēs, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori pārliecinās, ka dažādos valsts reģionos ir atšķirīga attieksme pret biodrošības pasākumu ievērošanu, kā arī joprojām ir piemājas saimniecības, kurās dzīvnieki nav reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā (LDC).

Žanete Hāka, 12.6.2015

Šī gada piecos mēnešos PVD inspektori ir pārbaudījuši 2300 cūku novietnes, no tām 394 novietnēs konstatēts, ka tiek turētas nereģistrētas cūkas.

No pārbaudītajām novietnēm biodrošības pasākumi tiek ievēroti 74%, 26% konstatētas neatbilstības.

Latgales un Vidzemes reģionos, kur lauku iedzīvotāji piedzīvoja rūgtu pieredzi ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumiem, biodrošību ievēro 86% pārbaudītajās novietnēs, 14% ir konstatētas neatbilstības.

Savukārt Latvijas reģionā, kur šī slimība nav tikusi konstatēta – Zemgales un Kurzemes pusē, biodrošību ievēro tikai 22% no pārbaudīto novietņu skaita, 78% ir konstatētas neatbilstības. Biodrošības pasākumus šajā reģionā ir ieviesuši un ievēro visās lielākajās cūku novietnēs, bet ļoti vieglprātīgi ir tie, kuri cūkas audzē savam patēriņam un nelielās fermas.

PVD sadarbībā ar Lauksaimniecības datu centru uzrauga cūku pārvietošanas datus un konstatē cūku pārvietošanas gadījumus no slimības skartajām zonām uz brīvajām zonām. Ar šādu rīcību cūku turētāji savu novietni, savu pagastu un pat savu novadu pakļauj riskam ievazāt slimību.

Tāpat arī Āfrikas cūku mēra konstatēto gadījumu skaits pēdējās nedēļās, salīdzinot ar ziemas periodu, pieaug un līdz 12.jūnijam ĀCM vīruss konstatēts 262 meža cūkām 17 novadu 40 pagastos. Pēdējās nedēļas laikā, no 8.jūnija līdz 12.jūnijam ĀCM konstatēts 15 meža cūkām.

 

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.