Rakstnieki rosina mainīt restorāna Kleever nosaukumu pret Gaismas pils prestižam atbilstošāku 

Vairāki rakstnieki un redaktori vēstulē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) direktoram Andrim Vilkam un kultūras ministrei Dacei Melbārdei (NA) rosina mainīt Gaismas pils restorāna nosaukumu Kleever, dodot tam citu, Gaismas pils statusam, prestižam un uzdevumiem atbilstīgu nosaukumu.

Dienas Bizness, 2015. gada 16. jūlijs plkst. 11:36

Avots: Gaismas pils restorāns/Facebook

«Pašreizējais jaunvārds, kurš nav saprotams lielākajai daļai sabiedrības, izraisījis negatīvu reakciju un pamatotu neizpratni, kāpēc mūsu nacionālajā simbolā Gaismas pilī ar Imanta Ziedoņa vārdā nosaukto zāli jāatrodas ēdināšanas uzņēmumiem, kuru nosaukumi ir nevajadzīgi aizguvumi, anglicismi vai latviešu valodas runas un rakstu tradīcijā nesakņoti jaunvārdi, kas radīti Švauksta garā,» teikts vēstulē.

Rakstnieki atgādina, ka Latvijas Republikas Satversmē teikts: «Latvijas identitāti Eiropas kultūrtelpā kopš senlaikiem veido latviešu un lībiešu tradīcijas, latviskā dzīvesziņa, latviešu valoda, vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības. Uzticība Latvijai, latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda, brīvība, vienlīdzība, solidaritāte, taisnīgums, godīgums, darba tikums un ģimene ir saliedētas sabiedrības pamats».

«Restorāna nosaukumam Kleever nav saistības nedz ar latviešu valodu, nedz kultūru. Šā stilizētā vārda saturs ir svešs un nesaprotams mūsu pilsoņiem un neko neizteiks arī LNB viesiem no ārvalstīm,» pausts vēstulē.

«Kā mums apgalvo LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts, nosaukums Kleever veidots, apvienojot vēsturisko kontekstu ar Klīversalas vārda iespējamām interpretācijām. A. Zilberts arī paskaidrojis, ka starptautiski vārds kleever skan līdzīgi vārdam clever angļu valodā, kas tulkojumā nozīmē gudrību. Tādējādi nosaukuma pamatā esot atrašanās vieta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, tās vēsturiskā atrašanās vieta un iespējamā nākotnes attīstība, kā arī tas veido saikni ar bibliotēkas vērtībām».

Rakstnieki vēstulē norāda, ka «pat virspusēja analīze liecina, ka nav sasniegts neviens no iepriekš nosauktajiem mērķiem. Vēsturiskais Klīversalas nosaukums cēlies no koktirgotāja Dītriha Klīvera (Klüwer) vārda. Līdzīgi - par klīveri jeb klīverburu - jūrniecībā dēvē burukuģa priekšējo buru. Šā termina pamatā ir holandiešu vārds kluiver, kas aizgūts vairākās citās valodās. Savukārt nosaukuma Kleever iespējamie lasījumi latviešu, vācu vai kādā citā ar Rīgas vēsturisko attīstību saistītā valodā neatspoguļo nevienu no minētajiem vārdiem - nedz koktirgotāja uzvārdu, nedz vēsturisko salas vai buras nosaukumu. Burtkopa «ee» latviešu vecajā ortogrāfijā atbilst divskanim «ie», bet vācu un vairākās citās valodās (arī holandiešu, igauņu), - garajam patskanim «ē». Būtu diezgan savādi uzskatīt, ka vārda «starptautisko skanējumu» ikviens lasītājs mēģinās pielāgot tieši angļu izrunas noteikumiem, īpaši tāpēc, ka angļu valodai, kurā burtkopu «ee» bieži izrunā kā garo «ī», nav saistības ar minētajiem īpašvārdiem un terminiem».

Tāpat nav pamata domāt, ka angļu valodas pratējs nosaukumā Kleever saklausīs skanisku saikni ar īpašības vārdu clever, kas, starp citu, raksturo ne vien gudrību un izveicību, bet sarunvalodā nozīmē arī «viltīgs», «slīpēts». Angļu clever izrunā atšķirīgi, ar īso «e», savukārt Kleever izruna precīzi atbilst citam angļu vārdam - cleaver, kura nozīmes ir «malkas cirtējs», «liels gaļas griežamais nazis». Vai nosaukuma radītāji ņēmuši vērā šīs nozīmes, runājot par saikni ar bibliotēkas vērtībām un iespējamo nākotnes attīstību, lai paliek uz viņu sirdsapziņas, norāda rakstnieki.

Vēstules autori norāda, ka kļūt smieklīgam līdzpilsoņu un cittautiešu acīs nav nemaz tik grūti. Gan latviešu literatūras klasika, gan jaunāko laiku vēsture sniedz daudz piemēru, kad komisku efektu rada mazizglītota cilvēka vēlme paspīdēt ar svešvalodu zināšanām bez izpratnes par lietoto vārdu vēsturisko, valodas un kultūras kontekstu. To varam vērot arī publiskajā telpā, dažādu privātuzņēmumu nosaukumos un uzrakstos uz izkārtnēm. Mūsu nozīmīgākajai rakstītā vārda bagātību krātuvei vajadzētu būt pirmajai, kas norobežojas no analfabētiskām «radošajām izpausmēm», jo tās ir klajā pretrunā ar Gaismas pils sūtību.

«Mūsuprāt, latviešu valoda nav tik nabadzīga, lai LNB nespētu savam sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumam atrast bibliotēkas būtībai atbilstošu un pienācīgu nosaukumu valsts valodā. Lūdzu, nesteigsimies, nepārsteigsimies, bet padomāsim par labāku nosaukumu. Par nosaukumu, kas nedod iemeslu izsmieklam,» aicina rakstnieki.

Vēstuli parakstījis rakstnieks Māris Bērziņš, dzejnieks Jānis Rokpelnis, kultūras socioloģe, Dr. sc.soc Dagmāra Beitnere, Dr.philol. Vineta Poriņa, rakstniece Nora Ikstena, rakstnieks, LRS priekšsēdis Arno Jundze, žurnāla Domuzīme galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa, redaktore, Lībiešu kultūras centra vadītāja Gundega Blumberga, redaktors Vents Zvaigzne, žurnāla Latvju teksti redaktore, dzejniece Liāna Langa, tulkotāja Aija Uzulēna.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2015. gada 10. aprīlis plkst. 16:09

Šī gada februārī izsludinātajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) restorāna nosaukuma...

2015. gada 30. marts plkst. 15:12

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) rīcībā nodoto ēku apdrošināšana gadā izmaksās...

2015. gada 25. marts plkst. 16:15

Pirmdien alpīnistu komanda veiks Gaismas pils jumta apsekošanu, lai noskaidrotu iemeslu, kāpēc...

2014. gada 27. oktobris plkst. 8:33

Mēbeļu ražotāju ienākumu kāpumu šogad vairāk sekmējis pārdošanas apjomu pieaugums...

2014. gada 29. augusts plkst. 12:34

Iespaids ir ļoti labs - tā par pabeigto Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB)...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

No šīs sadaļas
2015. gada 15. jūlijs plkst. 15:07

Pilnveidojot e-pakalpojumu klāstu, CSDD radījusi jaunus pakalpojumus topošajiem un jaunajiem...

2015. gada 15. jūlijs plkst. 13:04

Rudenī Rīgā plānots atvērt starptautisku ķirurģisko klīniku AIWA Clinic, kas piedāvās ķirurģisko...

2015. gada 15. jūlijs plkst. 11:29

Pērn ievērojami saruka ātrās ēdināšanas ķēdes McDonald's pārvaldītājas SIA Premier...

2015. gada 15. jūlijs plkst. 11:09

Auto nomas pakalpojumu sniedzēja Sixt Latvija apgrozījums 2014. gadā sasniedza 10,17 miljonus...

2015. gada 14. jūlijs plkst. 16:41

Elektrības rēķinu samazinājums var skart 60 energoietilpīgus uzņēmumus, paredz šodien...

2015. gada 14. jūlijs plkst. 13:09

2014. gadā 75,6% jeb 1,3 miljoni Latvijas iedzīvotāju, kas devās vienas vai...

2015. gada 14. jūlijs plkst. 10:05

Turpinot rūpēties par klientu ērtību Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ēkā Talejas ielā...

2015. gada 13. jūlijs plkst. 16:42

Ārlietu ministrija informē, ka Gruzijas Republikas valdība ir iekļāvusi Latviju to valstu...

2015. gada 13. jūlijs plkst. 15:22

Raunas novadā, Parka ielā piektdien, 31.jūlijā tiks atklāts EKO laukums jeb šķiroto...

2015. gada 13. jūlijs plkst. 14:44

Divu līdz trīs gadu laikā pašapkalpošanās automazgātavu tīkls Wash & Drive...