Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Neatdot laukus un mazpilsētas populistiem 

Mūsdienu globalizētajā pasaulē, tostarp arī Latvijā, runājot par nevienlīdzību, ļoti spilgti iezīmējas dalījums starp lielajām pilsētām un laukiem jeb, franču ģeogrāfa un rakstnieka Kristofa Gijo vārdiem runājot, perifēriju.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 23. janvāris plkst. 6:24

Lielajās pilsētās visā Eiropā un ASV, Latvijas gadījumā - īpaši Rīgā, ir augstākas algas, zemāks bezdarba līmenis, tur koncentrējas izglītotākie prāti. Lielās atšķirības cilvēku izglītības un pārticības ziņā starp lielpilsētām un laukiem raksturo arī vēlēšanu rezultāti. Piemēram, pret Brexit bija teju visa Londona, bet par Eiropas Savienības pamešanu visaktīvāk iestājās Anglijas mazpilsētu iedzīvotāji.

K. Gijo raksta, ka dzeltenās vestes Francijā ir absolūta perifērās valsts daļas izmisuma izpausme. Ja palūkojas uz populistu labajiem rezultātiem Eiropā, tad vēlētāju sadalījumā skaidri redzams, ka to atbalsta bāze ir mazpilsētās un laukos dzīvojošie. Franču ģeogrāfs K. Gijo savos darbos uzsver, ka tā dēvētā strādniecība dzīvo ārpus lielpilsētām, saņem mazas algas un ir tā sauktie neredzamie cilvēki, par kuru dzīvi valdošajai elitei nekādas intereses nav. Tieši tādēļ Brexit iznākums un dzelteno vestu protesti ir likumsakarīgs iznākums tam, ka šie cilvēki beidzot iznāk no pagrīdes.

Līdzīgas noskaņas ir arī britu filmā Brexit: nepilsoņu karš, kur redzams, kā kāda mazpilsētā dzīvojoša sieviete, oponējot argumentam, ka Brexit var veicināt ekonomikas recesiju, teju raudot paziņo, ka viņas dzīves vietā sliktāk jau vairs būt nevar un viņai nav ko zaudēt. Tieši šīs cilvēku izjūtas, ka sliktāk jau vairs nevar būt un nav ko zaudēt, ir vislabākā augsne populistiem visās valstīs. Viegla risinājuma šai ilgus gadus pastāvējušai un arvien tikai samilstošajai problēmai nav. Kā norāda K. Gijo, jebkuras Eiropas valsts metropoles ekonomikas devums valstij ir tik liels un pašpietiekams, ka par valsts perifēriju tīri ekonomiski nevienam no politiskās elites nekādas intereses nav. Savukārt mūsdienu lielpilsētas jeb metropoles K. Gijo salīdzina ar viduslaiku nocietinātiem cietokšņiem, kuros kādam no ārpuses iekļūt ir ļoti grūti. Tikai šodien nocietinājumu mūru vietā ir daudziem nepārvarami augstās mājokļu cenas.

Pazīstama situācija arī Latvijai, kur parastam lauciniekam, kurš nepieder pie baltajām apkaklītēm, iekļūt Rīgā un atrast sev mājokli ir gana grūti. Faktiski atrast ekonomiski pamatotu veidu, kā attīstīties pārējai valstij ārpus lielpilsētām, ir viens no lielākajiem izaicinājumiem daudzām valstīm, tostarp arī Latvijai. Tas prasa stratēģisku redzējumu, un, kā liecina Rietumeiropas prakse, paziņojumi, ka jāattīsta darba vietas laukos, neko daudz nelīdzēs, jo vispirms ir konceptuāli jāizdiskutē un jāsaprot, kādu mēs vēlamies redzēt savu valsti ārpus lielajām republikas pilsētām. Pašlaik tas nevienam tā īsti skaidrs nav, ja vien nerunājam par fantāzijām atgriezties Virzas Straumēnu laikos.

Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 17. janvāris plkst. 6:56

Apvienotajā Karalistē valda neziņa un satraukums pēc balsojuma parlamentā, ar kuru tika...

2019. gada 16. janvāris plkst. 6:41

Vērojot ilgo valdības veidošanu, ik pa laikam izskan ierosinājums par ārkārtas Saeimas...

2019. gada 15. janvāris plkst. 7:07

Francijas prezidents Emanuels Makrons, lai rastu risinājumu dzelteno vestu protestiem, ir izsludinājis...

2019. gada 14. janvāris plkst. 6:58

Pagājušajā nedēļā Saeima lielā vienprātībā (87 balsis par) lēma OIK atcelt jau...

2019. gada 11. janvāris plkst. 6:44

Nule kā notikušajā Ārvalstu investoru padomes Latvijā organizētajā diskusijā ar visu Saeimā...

Nepalaid garām

«Es vēlos strādāt nozarēs, kur nav tādas regulācijas, nav tādas valsts iejaukšanās...

Vēstniecība, pārstāvniecība, savrupnams, kultūras un darījumu centrs, muzejs, izstāžu telpa,...

Eksports ir viens no galvenajiem valsts attīstības virzītājspēkiem, un uzņēmumiem tas ir svarīgs solis...

Āgenskalns pēdējo gadu laikā ir kļuvis par arvien pieprasītāku vietu dzīvošanai, nereti...

Viens no jaunākajiem nozares uzņēmumiem Liepājā ir SIA Sikksi, kas Latvijas kontekstā...

Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens izglābj PNB Banku (bijušo Norvik Banku),...