Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Nodokļu režīmi reformas gaidās 

Nākotnes pensiju pienācīga apjoma nodrošināšanai nāksies atteikties no daudziem nodokļu maksāšanas režīmiem, kā arī jāveicina uzkrājumu veidošana, pirmdien secināja Latvijas Bankas ekspertu diskusijas Pensiju sistēma Latvijā – vai bumba ar laika degli? dalībnieki.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 09. aprīlis plkst. 6:22

Tas, protams, nebūs populāri, taču izskatās, ka citas izejas nav. Jānorāda, ka pašlaik sociālās iemaksas pilnā apmērā veic tikai vispārējā nodokļu režīmā strādājošie, bet, piemēram, mikrouzņēmuma nodokļu maksātāji to veic samazinātā apjomā. Kā savā prezentācijā norāda Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Tkačevs, sociālo iemaksu likmi paaugstināt vairs nav iespējams, jo tas ir «nepaceļami» mūsu tautsaimniecībai.

Tas, ko var darīt, ir paplašināt ar iemaksām apliekamo nodokļu bāzi, kas nozīmē atteikties no dažādajiem nodokļu maksāšanas režīmiem, kuros strādājošie sociālās iemaksas veic nepilnā apjomā un samazinātas ar nodokļiem apliekamās bāzes. Faktiski tas nozīmē, ka šo strādājošo pensijas būs ļoti niecīgas.

Jānorāda, ka Labklājības ministrija jau 2013. gadā uzsvēra, ka strādājošajiem parastajā nodokļu režīmā un MUN pie vienādas algas un vienāda darba stāža vecuma pensija atšķirsies teju trīs reizes. Tas skaidrojams ar to, ka MUN režīmā strādājošie veic daudz mazākas sociālās iemaksas.

Lai Latvijas pensiju sistēma būtu ilgtspējīga un tajā uzkrātos pietiekams naudas daudzums, sociālās iemaksas pēc vienādas likmes un no visiem darbā gūtajiem ienākumiem ir javeic visiem strādājošajiem, nevis tikai tiem, kas strādā vispārējā nodokļu režīmā. Var jau teikt, ka MUN maksātāji sev vecumdienas var nodrošināt, veicot uzkrājumus 3. pensiju līmenī, taču, kā norāda vairāki eksperti, problēma ir arī tā, ka šie cilvēki nedod solidāru ieguldījumu pensiju 1. un 2. līmenī. Diskusijā Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks minēja, ka jau līdz šī gada beigām Labklājības ministrija izstrādās priekšlikumus par pašnodarbināto personu sociālo iemaksu nodrošināšanu, tāpat, visticamāk, mikrouzņēmumu nodokļa režīmā nodarbinātajiem nāksies pāriet uz vispārējo režīmu. Pēc I. Allika teiktā, tā ir vienīgā iespēja saglabāt ilgtspējīgu sociālajās iemaksās balstītu pensiju sistēmu.

Tajā pašā laikā sociālo lietu eksperte Ruta Zilve noraida LDDK pārstāvja Pētera Leiškalna ierosinājumu atgriezties pie diskusijas par minimālajām sociālajām iemaksām. R. Zilvere uzskata, ka sociālās iemaksas jāveic no visiem darbā gūtajiem ienākumiem, bet nenosakot minimumus, lai neizveidojas situācija, ka cilvēkam, kas strādā uz pusslodzi, jāveic tādas pašas iemaksas kā tam, kas strādā pilnu slodzi. Cita lieta, ka visiem strādājošajiem jāmaksā pēc vienādas likmes sociālās iemaksas no visiem darbā gūtajiem ienākumiem.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 02. aprīlis plkst. 6:16

Viena no pēdējā laika publiskās telpas aktualitātēm, īpaši sociālajos tīklos, ir ziņa,...

2019. gada 01. aprīlis plkst. 6:24

Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atcelšana pēdējā laikā nenoliedzami kļuvusi par vienu no...

2019. gada 29. marts plkst. 6:27

Saeima vakar galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Konkurences likumā, ar kuriem tiek paplašinātas...

2019. gada 28. marts plkst. 7:01

Viens no Eiropas Savienības intelektuāļu un interneta lietotāju karstākajiem strīdiem ir par...

2019. gada 27. marts plkst. 6:43

Lielbritānijas parlaments, nesekojot tradīcijai par izpildvaras noteicošo lomu, ir pārņēmis kontroli...

Nepalaid garām

Regulāras un pietiekamas investīcijas zīmolā ir ļoti nozīmīgas, jo tieši tas dod...

Uzņēmums Stats Serviss mainījis nosaukumu uz STATS RENT, turpina izstrādāt rentomāta projektu...

Nelīdzsvarotā būvniecības attīstība ar straujiem kāpumiem un kritumiem un atkarība no ES...

Lielākā Zviedrijas banka, vērtējot pēc aktīvu apjoma, Svenska Handelsbanken AB, paziņojusi, ka...

Šodien Jēkabpilī AS Virši-A atklās pirmo CNG jeb saspiestās dabasgāzes uzpildes staciju...

Skolēnu ēdināšana kļūst par sociālo uzņēmējdarbību....