Redakcijas komentārs: Nodokļu režīmi reformas gaidās 

Nākotnes pensiju pienācīga apjoma nodrošināšanai nāksies atteikties no daudziem nodokļu maksāšanas režīmiem, kā arī jāveicina uzkrājumu veidošana, pirmdien secināja Latvijas Bankas ekspertu diskusijas Pensiju sistēma Latvijā – vai bumba ar laika degli? dalībnieki.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 09.4.2019

Foto: no DB arhīva

Tas, protams, nebūs populāri, taču izskatās, ka citas izejas nav. Jānorāda, ka pašlaik sociālās iemaksas pilnā apmērā veic tikai vispārējā nodokļu režīmā strādājošie, bet, piemēram, mikrouzņēmuma nodokļu maksātāji to veic samazinātā apjomā. Kā savā prezentācijā norāda Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Tkačevs, sociālo iemaksu likmi paaugstināt vairs nav iespējams, jo tas ir «nepaceļami» mūsu tautsaimniecībai.

Tas, ko var darīt, ir paplašināt ar iemaksām apliekamo nodokļu bāzi, kas nozīmē atteikties no dažādajiem nodokļu maksāšanas režīmiem, kuros strādājošie sociālās iemaksas veic nepilnā apjomā un samazinātas ar nodokļiem apliekamās bāzes. Faktiski tas nozīmē, ka šo strādājošo pensijas būs ļoti niecīgas.

Jānorāda, ka Labklājības ministrija jau 2013. gadā uzsvēra, ka strādājošajiem parastajā nodokļu režīmā un MUN pie vienādas algas un vienāda darba stāža vecuma pensija atšķirsies teju trīs reizes. Tas skaidrojams ar to, ka MUN režīmā strādājošie veic daudz mazākas sociālās iemaksas.

Lai Latvijas pensiju sistēma būtu ilgtspējīga un tajā uzkrātos pietiekams naudas daudzums, sociālās iemaksas pēc vienādas likmes un no visiem darbā gūtajiem ienākumiem ir javeic visiem strādājošajiem, nevis tikai tiem, kas strādā vispārējā nodokļu režīmā. Var jau teikt, ka MUN maksātāji sev vecumdienas var nodrošināt, veicot uzkrājumus 3. pensiju līmenī, taču, kā norāda vairāki eksperti, problēma ir arī tā, ka šie cilvēki nedod solidāru ieguldījumu pensiju 1. un 2. līmenī. Diskusijā Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks minēja, ka jau līdz šī gada beigām Labklājības ministrija izstrādās priekšlikumus par pašnodarbināto personu sociālo iemaksu nodrošināšanu, tāpat, visticamāk, mikrouzņēmumu nodokļa režīmā nodarbinātajiem nāksies pāriet uz vispārējo režīmu. Pēc I. Allika teiktā, tā ir vienīgā iespēja saglabāt ilgtspējīgu sociālajās iemaksās balstītu pensiju sistēmu.

Tajā pašā laikā sociālo lietu eksperte Ruta Zilve noraida LDDK pārstāvja Pētera Leiškalna ierosinājumu atgriezties pie diskusijas par minimālajām sociālajām iemaksām. R. Zilvere uzskata, ka sociālās iemaksas jāveic no visiem darbā gūtajiem ienākumiem, bet nenosakot minimumus, lai neizveidojas situācija, ka cilvēkam, kas strādā uz pusslodzi, jāveic tādas pašas iemaksas kā tam, kas strādā pilnu slodzi. Cita lieta, ka visiem strādājošajiem jāmaksā pēc vienādas likmes sociālās iemaksas no visiem darbā gūtajiem ienākumiem.

Tevi varētu interesēt

Valsts ļauj, bet pašvaldība aizliedz – šāds absurds princips jau sākotnēji ielikts...

Šonedēļ atbalstītāju skaits iniciatīvai «Par NĪN (nekustamā īpašuma nodoklis – red.) atcelšanu...

No šā gada 1. maija darījumus ar nekustamo īpašumu vairs nevarēs veikt...

Viena no pēdējā laika publiskās telpas aktualitātēm, īpaši sociālajos tīklos, ir ziņa,...

Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atcelšana pēdējā laikā nenoliedzami kļuvusi par vienu no...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...