Redakcijas komentārs: Totāli vai saudzējoši, bet ar miljonu vērtu atsāpināšanu 

Saeimai pašvaldību īsināšana būs viegla, jo koalīcijas partijām ir maz deputātu reģionu pašvaldībās, tāpēc viņām grieziens nebūs tik sāpīgs. Ar to šī Saeima īpaša, ka ir daudz jauno, kuriem nav jāatskaitās biedriem reģionu pašvaldībās par administratīvi teritoriālās reformas gaitu, varas lifts nedarbojas.

Anita Kantāne, galvenās redaktores vietniece, 18.3.2019

Foto: no DB arhīva

Cik pašvaldību Latvijā būs pēc administratīvi teritoriālās reformas noslēgšanas 2020. gadā? Cik no 119 pašvaldībām pazudīs no Latvijas kartes?

Kliegšana par pašvaldību īsināšanu būs, bet paredzu, ka ķirurģiskais grieziens būs tik un tā. Par to liecina ātra Administratīvi teritoriālās reformas turpināšanas likuma izskatīšana Ministru kabinetā 12. martā un dažas dienas vēlāk Saeimas deputātu balsojums. Debates starp deputātiem bija īsas un bezkaislīgas. Saeimas balsojumā 54 deputāti bija par reformu, pret – 0, bet atturējās 25.

Grieziens būs, tiesa, ar atsāpināšanu, šogad nodokļu maksātājiem tā maksās 500 000 eiro, nākamgad – 300 000 eiro, bet 2021. gadā – vēl 300 000 eiro. Šādas summas paredzētas pieņemtajā likumprojektā, lai organizētu seminārus un veidotu komunikāciju ar pašvaldībām un iedzīvotājiem. Demokrātija kaut ko maksā, iedzīvotājiem būs iespēja paust savu viedokli, bet lēmumu jau būs pieņēmusi Saeima. Konkrēts optimālais pašvaldību skaits likumprojektā nav minēts, bet ir norādīts, cik no 119 administratīvajām teritorijām neatbilst novadu kritērijiem. Pērn pēc iedzīvotāju skaita 41 pašvaldība neatbilda novadu kritērijiem, bet 52 novados nebija kritērijiem atbilstoša attīstības centra.

Operācijai teritoriālā reforma ir divas iespējas – totāli vai saudzējoši.

No statistikas viedokļa, Latvijai pietiktu ar Satversmē minētajām Latvijas valsts robežām – Vidzemi, Latgali, Kurzemi un Zemgali. Lai īstenotu reformas devīzi – mazināt nevienlīdzību valstī – Latvijā vispār vajadzētu tikai vienu pašvaldību, jo tas nodrošinātu, ka neveidojas pilsētvalstis.

Viss pārējais iedalījums būs politisks. Ja jau politisks, tad uzskatu, ka šis būs līdzvērtīgs lēmums kā, piemēram, Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un par šo būtu jārīko referendums.

Lai arī kādi argumenti tiks minēti par labu reformai, naudas no tā vairāk nebūs. Apvienojot vienu stipru pašvaldību ar desmit vājām, līdzekļu vairāk neradīsies. Ir nepieciešamas darbavietas ar labu atalgojumu, lai mazinātu nevienlīdzību. Bet pašvaldības nedrīkst nodarboties ar uzņēmējdarbību, tātad nevienlīdzības patieso cēloni nevar novērst.

Arguments par nevienlīdzības mazināšanu ar teritoriālo reformu ir līdzvērtīgs apgalvojumam par vidējo temperatūru slimnīcā. Proti, mūsu slimnīcā vidēji pacientiem nav paaugstināta temperatūra. Vai pārfrazējot, mūsu valstī nebūs ekonomiski mazspējīgu pašvaldību. Par to parūpēsies statistika. Kur paliks cilvēks? Cilvēku jau paliek mazāk.

Tevi varētu interesēt

Šīs dienas komentāra rakstīšanas brīdī vēl nav zināms britu parlamentāriešu balsojums par Brexit...

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce intervijā DB (12.03.) ir...

Bez godīgiem nodokļiem lielajām interneta tehnoloģiju kompānijām mēs piedzīvosim valstu, kādas...

Jau vairākus gadus ar paaugstinātu aktivitāti globālā mērogā tiek spriests par to,...

Pret šodien atzīmējamo Sieviešu dienu var būt dažādas attieksmes, sākot ar rasoliem...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...