Redakcijas komentārs: Visi par vienu vai katrs par sevi? 

Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers šodien plānojis tikties ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, lai pārrunātu izveidojušos tirdzniecības karu un pārspriestu varbūtējos risinājumus. ASV finanšu ministrs Stīvs Mnučins G20 tikšanās laikā Buenosairesā izteicies, ka gaida no Eiropas Savienības (ES) konkrētu piedāvājumu konflikta risināšanā, tikmēr no Eiropas vadītājiem izskanējis, ka ar pistoli pie krūtīm neesot iespējams vienoties.

Līva Melbārzde, DB galvenā redaktore, 2018. gada 25. jūlijs plkst. 8:16

Foto: no DB arhīva

Lai nu kā lietas turpmāk virzīsies, skaidrs ir tas, ka alojās tie, kas domāja, ka Baltā nama tviterfans pret Eiropu izdarīs kādus izņēmumus. Kā Donalds Tramps jau iepriekš pierādījis, viņš ir ne tikai gatavs «uzmest» Parīzes klimata vienošanos un Irānas kodolvienošanos, bet arī brīvi izpausties NATO samitā vai tiekoties ar citu pasaules lielvaru vadītājiem. Arguments, ka no tirdzniecības kara neviens nav ieguvējs, arī ne ASV, kur uzņēmumiem šo politspēlīšu dēļ tāpat pieaug izdevumi, šajā konkrētajā gadījumā var arī nestrādāt, ja vien Tramps jutīsies pārliecināts, ka ar šo soli izpilda savu Rust Belt reģiona vēlētāju gaidas. Politiskās ieguvējas no ASV un ES tirdzniecības kara varētu būt vienīgi Ķīna un Krievija.

Jautājums ir par to, vai Eiropas vadītāji grib jaunu ekonomisko projektu attīstību atstāt tikai ķīniešu rokās vai ir gatavi arī paši likt kaut ko pretim, izmantojot, piemēram, digitalizācijas, vides aizsardzības vai viedo pilsētu idejas un impulsus.

Nevar nepamanīt, ka attiecības starp Rietumu spēkiem ir bijušas arī labākas. Piemēram, Trampa pirmajā prezidentūras gadā ASV ANO ietvaros ir balsojusi biežāk pret Rietumu partneriem nekā iepriekšējos gados. Īpaši uzkrītoša ir viedokļu dalīšanās ekonomiskos jautājumos. «Amerikas «America first» (Amerika pirmajā vietā – red.) mums ir jāliek pretīm «Europe united» (apvienotā Eiropa),» rosinājis Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss, ar to domājot, ka Eiropai jāintensificē sava ekonomiskā sadarbība. Tomēr ļoti svarīgi būtu, lai šajā sadarbības idejā tiktu pēc iespējas vairāk iesaistīti visnotaļ noslāņojušies un neviendabīgi noskaņotie Eiropas iedzīvotāji. Ķīna ar savu Zīda ceļa iniciatīvu rāda piemēru, ka sadarbību visvairāk veicina lieli, visaptveroši projekti. Jautājums ir par to, vai Eiropas vadītāji grib jaunu ekonomisko projektu attīstību atstāt tikai ķīniešu rokās vai ir gatavi arī paši likt kaut ko pretim, izmantojot, piemēram, digitalizācijas, vides aizsardzības vai viedo pilsētu idejas un impulsus.

ES ir arī uz pareizā ceļa un dod saviem iedzīvotājiem, jo īpaši biznesam, cerību ar to, ka turpina strādāt pie brīvās tirdzniecības līgumiem ar tiem partneriem, kas tam ir gatavi. Šāds solis bija, piemēram, jūlija vidū parakstītais brīvās tirdzniecības līgums ar Japānu. Tuvu noslēgumam esot arī vienošanās ar Dienvidamerikas muitas savienību Mercosur. Tālākajā plānā esot arī vienošanās ar Meksiku, Austrāliju un Jaunzēlandi, tāpat kā sarunas ar ASEAN grupu, Indiju un Ķīnu. Tik jaudīgas vienošanās būtiski mainītu pasaules tirdzniecības seju, kā arī samērus par to, kurš ir pirmajā vietā un kurš – viens pats.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 16. jūlijs plkst. 6:56

Veselības ministrija (VM) ar kavēšanos ir nodevusi sabiedrības apspriešanai Ministru kabineta noteikumu...

2018. gada 13. jūlijs plkst. 9:01

NATO samitā Briselē ASV prezidents Donalds Tramps pārmeta Vācijai gāzes vada celtniecību...

2018. gada 13. jūlijs plkst. 6:50

Publiskajā telpā parādījies vidējās algas slieksnis – 1400 eiro mēnesī, pie kura varētu sākties...

2018. gada 12. jūlijs plkst. 10:55

ASV prezidenta Donalda Trampa NATO samitā izteiktie pārmetumi par dalībvalstu nepietiekamu ieguldījumu...

2018. gada 11. jūlijs plkst. 7:40

Lai bizness iet ratā – tā, pieklājīgi izsakoties, var raksturot ASV prezidenta...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...