Reiderisms Olainfarm var turpināties 

1. aprīlī jānotiek AS Olainfarm ārkārtas akcionāru sapulcei, kurā akcionāru vairākums cer nomainīt uzņēmuma padomi, ko uzskata par reideriem un vaino informācijas slēpšanā. Ir bažas, ka vairākuma griba tiks kavēta

Jānis Goldbergs, 27.3.2019

FOTO: NO UZŅĒMUMA ARHĪVA

Dienas Bizness jau rakstīja, ka Uzņēmumu reģistrs īpašā Konsultatīvā padomes sēdē pērn nolēma, ka vēl pirms mantojuma saņemšanas mantinieki var balsot atbilstoši savai daļai un izteikt savu gribu uzņēmumā. Ar līdzmantinieku lēmumu ir nomainīta SIA Olmafarm valdes locekle. Olmafarm ir 42,56% AS Olainfarm akciju turētāja. 1. aprīlī atlicis mainīt AS Olainfarm padomi atbilstoši akcionāru vairākuma gribai, tomēr līdzšinējās padomes rīcība liecina par vēlmi pēc iespējas ilgāk paturēt kontroli uzņēmumā, neskatoties uz akcionāru vairākuma pašreizējo gribu.

Visa Olainfarm mantojuma stāsta jēga slēpjas akciju sadalījumā un definīcijā par to, kas ir šī uzņēmuma akcionāru vairākums. Jau pērnā gada sākumā, pasludinot lielākā Olainfarm akcionāra Valērija Maligina testamentu, mantiniecēm – trīs meitām: Nikai Saveļjevai, Annai Emīlijai Maliginai un Irinai Maliginai – tika pateikts, ka mantojums visām meitām sadalāms vienādās daļās, turklāt 42,56% akciju turētājs AS Olainfarm ir SIA Olmafarm. Tas mantiniecēm nodrošina akciju sabiedrības kontroli arī strīdu gadījumā. Olmafarm ir gluži kā Olainfarm atslēgas, kuras V. Maligins atstājis savām meitām, tā nodrošinot, ka jebkādas mantinieču nesaskaņas tiek atrisinātas Olmafarm iekšienē. Vienkāršoti sakot, ja divām māsām ir vienots redzējums, tad viņām ir vairākums Olmafarm, un tālāk jau balso uzņēmums, nodrošinot mantinieku kontroli AS Olainfarm. Ar šādu aritmētisku akciju izvietojumu ir izveidota situācija, ka Olainfarm matemātiski nevar nonākt ārpusģimenes tirgus spēlētāju ietekmē. Tomēr tas paredz arī dividenžu pastarpinātu izmaksu – vispirms tās no Olainfarm saņem Olmafarm, un tikai pēc tam notiek izmaksa tiešajiem labuma guvējiem.

Tieši šo pastāvošo kārtību Irina Maligina veikli apgāja un izmantoja. Vispirms SIA Olmafarm statūtos pērn iekļāva punktu, ka jebkurš jautājums Olmafarm var tikt pieņemts ar 3/4 balsu. Vienlaikus I. Maligina, izmantojot mantojuma aizgādnes tiesības, kļuva par vienīgo uzņēmuma valdes locekli. Tā kā māsas ir trīs, bet ar 2/3 balsu nav iespējams mainīt valdes priekšsēdētāju, I. Maligina bija radījusi šķietami likumīgu situāciju, ka var neierobežoti ilgi neņemt vērā pārējo divu māsu viedokli. Uzreiz pēc tam sekoja apvērsums Olainfarm. Pērnā gada 4. septembrī notika Olainfarm pārņemšana, nomainot padomi, un šis datums ir uzskatāms par reiderisma sākuma punktu. Olmafarm kontā ir aptuveni miljons eiro, kas ieskaitīts kā dividendes no Olainfarm.

Dienas Bizness jau rakstīja, ka pēc UR lēmumiem pērnā gada novembrī divām jaunākajām māsām Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai izdevās atgūt kontroli pār SIA Olmafarm, 2019. gada 2. janvārī mainot valdes locekli. Jau 3. janvārī jaunieceltā Olmafarm valdes locekle Milana Beļeviča devās uz Olaini, kur Rūpnīcu ielā, Olmafarm juridiskajā adresē, mēģināja iegūt informāciju par to, kas uzņēmumā noticis pēdējos mēnešos.

SIA Olmafarm pašreizējā valdes locekle Milana Beļeviča intervijā Dienas Biznesam pastāstīja, ka uzreiz pēc pilnvaru saņemšanas devusies uz Olmafarm juridisko adresi, lai iegūtu visu SIA dokumentāciju un pilnvērtīgi pārņemtu uzņēmuma vadību. Tas bijis būtiski, jo pērnā gada jūlijā un oktobrī notikušas Olainfarm dividenžu izmaksas. Pēc kārtības Olmafarm kā Olainfarm akciju turētājs dividendes saņem, bet pēc tam tās izmaksājamas tiešajiem labuma guvējiem – visām trīs mantiniecēm. Tas tomēr nav noticis, un M. Beļeviča, pirmkārt, centās gūt skaidrību, kas noticis ar naudas līdzekļiem – vairāk nekā miljonu eiro.

Visu rakstu lasiet 27. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

2018. gada 28. novembra Uzņēmumu reģistra Konsultatīvās padomes lēmums ir juristu diskusija...

AS «Olainfarm» provizoriskie konsolidētie 2019. gada janvāra rezultāti liecina, ka grupa realizējusi...

Balstoties uz pērn noslēgto sadarbības līgumu, «Olainfarm» šī gada 1.ceturksnī piegādās...

Olainfarm provizoriskie konsolidētie 2018. gada decembra rezultāti liecina, ka grupa realizējusi produkciju...

Valērija Maligina mantiniece Nika Saveļjeva un Signe Baldere-Sildedze, meitas Annas Emīlijas māte...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties uzņēmuma...

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties SIA Smalkais...

2018. gadā par 10% samazinājās saimniecību skaits ar liellopiem (tostarp slaucamām govīm)....

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties kosmētikas...

Mēģinot paplašināt klientu loku, AS Dzintars bija uzsākusi sadarbību ar ēdināšanas uzņēmumu...

Pieprasījums pēc biokosmētikas un parfimērijas ražotāja AS Dzintars produktiem ir lielāks nekā...

Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties apģērbu zīmola Coo Culte...

Pašmāju ražotāja SIA Lingerie Baltic zīmols Coo Culte gadu gaitā ieguvis prāvu...

ASV Konektikutas štata pilsētā Stratfordā strādājošajā amatalus (craft) darītavā Athletic...

Alus ražotājs SIA «Bauskas Alus» 2018.gadā strādāja ar apgrozījumu 7,424 miljonu eiro...