Samazinājies iedzīvotāju skaits, kas prognozē mājokļu cenu kritumu 

Lai arī nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvāko 12 mēnešu laikā prognozē tikpat liels skaits respondentu kā pagājušā gada nogalē – 41%, SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība pieaugusi līdz 29,9 punktiem.

Žanete Hāka, 17.4.2015

Salīdzinājumā ar iepriekšējo aptauju indikatora vērtība pieaugusi par 4,1 punktu, un to sekmējušas izmaiņas to respondentu skaitā, kas prognozē cenu saglabāšanos nemainīgā līmenī vai to kritumu.

Respondentu skaits, kas prognozē mājokļa cenu kritumu, ceturkšņa laikā sarucis gandrīz par četriem procentpunktiem - cenu samazināšanos tuvākā gada laikā prognozē 11%. Neitrāli noskaņoto iedzīvotāju, kuri sagaida nemainīgas mājokļu cenas tuvākā gada laikā, skaits pieaudzis par trīs procentpunktiem līdz 29%. Joprojām salīdzinoši lielam skaitam iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa par mājokļu cenu izmaiņām. 19% respondentu nevarēja vai nevēlējās prognozēt iespējamās mājokļu cenu izmaiņas.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis norāda, ka šī gada sākumā iedzīvotāju skatījums uz nekustamā īpašuma cenu pieaugumu kļuvis nedaudz pozitīvāks. To sekmējuši vairāki faktori: gan iedzīvotāju ienākumu pieauguma turpināšanās un zema inflācija, kur elektroenerģijas cenu kāpumu kompensē degvielas un siltumenerģijas cenu kritums, gan iedzīvotāju pirktspējas uzlabošanās, gan arī izmaiņas likumdošanā attiecībā uz t.s. nolikto atslēgu principu un valsts atbalstu programmu ģimenēm ar bērniem, kas ir palīdzējis uzlabot hipotekāro kredītu pieejamību.

Attiecībā uz mājokļu cenu pieaugumu visoptimistiskākie ir gados jauni cilvēki, iedzīvotāji ar vidēji augstiem vai augstiem ienākumiem, kā arī Zemgalē un Rīgā dzīvojošie. Savukārt vismazāk optimisma attiecībā uz mājokļu cenu pieaugumu ir pensijas vecuma cilvēkiem un iedzīvotājiem ar maziem ienākumiem, kā arī Latgalē dzīvojošo atbildēs, tomēr arī šajās respondentu grupās mājokļu cenu pieaugumu prognozētāju skaits ir lielāks nekā cenu krituma prognozētāju skaits.

47% iedzīvotāju vecuma grupā no 18-24 gadiem uzskata, ka pēc gada mājokļu cenas būs augstākas, savukārt samazinājumu prognozē 10% šīs vecuma grupas respondentu. Salīdzinājumam starp vecāka gadagājuma (56-74 gadus vecie) iedzīvotājiem cenu kāpuma un krituma prognozētāju skaits ir attiecīgi 37% un 11%. Savukārt 44% iedzīvotāju ar vidēji augstiem vai augstiem ienākumiem uzskata, ka mājokļu cenas pieaugs, mazāks cenu kāpuma sagaidītāju skaits ir nelielo ienākumu grupā – šādi atbildēja 36% šīs grupas respondentu.

Rīgā nekustamā īpašuma cenu kāpumu gada laikā sagaida 43%, savukārt Zemgalē pat 47% aptaujāto iedzīvotāju. 9% rīdzinieku un Zemgales iedzīvotāju pauduši viedokli, mājokļu cenas samazināsies. Salīdzinājumam Latgalē mājokļu cenu pieauguma prognozētāju skaits bija 36%, savukārt cenu kritumu prognozēja 12% reģiona iedzīvotāju.

Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma Latvijā veica pētījumu centrs SKDS 2015. gadā no 13. līdz 26. martam. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi tika aptaujāti 1003 Latvijas pastāvīgais iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās.

 

Tevi varētu interesēt

Šogad mājokļu cenu kāpumu Latvijā prognozē mazāks skaits iedzīvotāju nekā pērn, liecina...

Šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu, mājokļu cenas...

Nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvākā gada laikā šobrīd prognozē 45% aptaujāto...

Šī gada martā vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju norādīja,...

Pērnā gada pēdējā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, eirozonā...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Notiek pirmie iepirkumi topošās Kurzemes koncertzāles telpu iekārtošanai, piektdien...

Daugavas stadiona kompleksa rekonstrukcijai tiek piedāvāti vairāki varianti; līdz Latvijas simtgadei...

Augstākās tiesas (AT) Civillietu tiesu palāta ceturtdien daļēji apmierināja prasību pret Latvijas...

Piektdien, 17.aprīlī Rīgas domes (RD) Vidi degradējošu būvju komisijas sēdē tiks izskatīti...

Rīgas pilsētas būvvalde šodien atļāva sākt konstatēto defektu novēršanas darbus...

Valkā līdzās stadionam, dodoties Smiltenes virzienā, lepni izslējies jaunuzbūvētais elegantais...

Šonedēļ posmā no Rīgas ielas 29 līdz mājām «Iecavkrasti» Ozolniekos sākta...

Ievērojami sarukusi Krievijas pilsoņu interese par nekustamo īpašumu tirgu Latvijā, kas skaidrojams...

Bauskas Valsts ģimnāzijas un Bauskas sākumskolas renovācijas projektam bija jābeidzas aprīlī....

Pēc sabiedriskās apspriešanas rezultātu izvērtēšanas Rīgas domes Pilsētas attīstības...