Saūda Arābija atpērkas no protestiem

2011. gada 02. marts plkst. 17:01
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Pēc vairāku mēnešu prombūtnes Saūda Arābijas karalis, atgiežoties dzimtenē paziņoja, ka ieguldīs ap 35 miljardiem ASV dolāru valsts ekonomikas un sociālās vides uzlabošanā, vēsta Reuters.

Saūda Arābija centīsies apkarot augsto inflāciju, palīdzēs jauniešiem atrast darbu, atbalstīs ģimenes, nodrošinās pieejamas mājokļu cenas, tādējādi cenšoties izbēgt no arābu pasauli pārņēmušajiem protestiem.

Reformu plānā gan nav iekļautas absolūtās monarhijas valdīšanas stila izmaiņas, ko pieprasa valsts liberāri noskaņotās grupas. Tās vēlas, lai valsts ļauj ievēlēt pašvaldību pārvaldes orgānus, panākt lielāku vārda brīvību, kā arī uzlabot sieviešu situāciju karaļvalstī.

«Es domāju, ka karaļa pabalstu plāni ir laba lieta, tomēr mums vajag dziļākas reformas», aģentūrai stāstīja vārdā nenosaukts Saūda Arābijas politikas analītiķis. Valsts iedzīvotāji gan izsakoties kritiskāk, apgalvo Reuters. «Mums vajag tiesības, nevis dāvanas!» - tā raksta valsts iedzīvotāji mikroblogošanas vietnē Twitter.

87 gadus vecais Saūda Arābijas karalis bija devies uz ASV, kur pārcieta vairākas smagas operācijas.

Saūda Arābijai ir daudz smagu un saasinātu iekšēju prolēmu. Tai ir daudz gados jaunu iedzīvotāju, lielākā daļa no kuriem ir bez darba. Saūda Arābijā valdošais karalis Abdullahs ir vecs un slims. Valstī ir plaši izplatīta korupcija, ārkārtīgi augsts bezdarba līmenis un minimālas personiskās tiesības un brīvības.

Neskatoties uz stingro valsts kontroli, Saūda Arābijas iedzīvotāji ir sākuši aicināt uz demonstrācijām - līdzīgām tām, kas lika krist Ēģiptes un Tunisijas režīmiem. Tā, piemēram, 11. martā ir paredzēta «Niknuma Diena», kuras laikā valsts iedzīvotāji pieprasīs sociālas, ekonomiskas izmaiņas, kā arī lielākas tiesības sievietēm un vārda brīvību.

Politiskās nestabilitātes iespējas OPEC lielākajā naftas ražotājā, kas kontrolē vairāk nekā piekto daļu pasaules naftas atradņu sagādā milzīgu uztraukumu globālos mērogos. Ja arābu  valstīs notiekošie protesti pārsviedīsies uz Saūda Arābiju, pasaule var piedzīvot ārkārtīgi smagu triecienu tās ekonomikai.
 
Lai gan Saūda Arābijas iedzīvotāji lielākoties grimst miegainā letarģijā, tomēr pēdējie notikumi liecina, ka protesta akcijām šeit ir visai liels potenciāls, raksta BBC. Tā, piemēram, šī gada sākumā notika valsts rietumos dzīvojošo šiītu sadursmes ar drošības spēkiem. Arī Saūda Arābijas kaimiņvalstīs – Jemenā un Omānā norisinās vardarbīgi nemieri.
 

Dalies ar šo rakstu