Ražošana

Skonto apvieno spēkus ar norvēģiem

Vēsma Lēvalde, 24.04.2013

Foto: Vēsma Lēvalde

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ventspilī darbu sāk moduļu māju ražotājs Heimdal Skonto Latvia, kura mērķis ir Skandināvu tirgus atvēršana Latvijas būvniekiem.

SIA Heimdal Skonto Latvia ir Norvēģijas uzņēmuma Heimdal Skonto Norway «meita», savukārt mātesuzņēmums uz pusēm pieder SIA Skonto būve un Norvēģijas Heimdal grupai. Uzņēmums Ventspilī ražo dzīvojamo māju moduļus, ko plānots realizēt Skandināvijas tirgū. Testa režīmā rūpnīca strādā jau kopš šā gada sākuma.

Šobrīd rūpnīcā strādā 42 cilvēki, ieskaitot administrāciju, un tā spēj saražot ap 10 tūkst. m2 mājokļu gadā. Tomēr rūpnīcas kopējais potenciāls ir ievērojami lielāks – apmēram 40 tūkst. m2 gadā – līdzīga platība kā jaunajai Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkai jeb gandrīz sešiem standarta futbola laukumiem. «Ja tā varam salīdzināt, Ventspils rūpnīca katru gadu ir spējīga saražot vienu Gaismas pili. Latvijas mērogiem tie ir ļoti nopietni apjomi,» norāda uzņēmuma līdzīpašnieks Guntis Rāvis. Līdz pilnas jaudas sasniegšanai vēl jāoptimizē ražošanas process un jāapmāca cilvēki. Piemēram, patlaban tiek projektēta īpaši energoefektīva ēka jeb tā sauktā passive house, ko sāks ražot septembrī. Šobrīd rūpnīcā top 176 moduļi studentu viesnīcai, un pirmie 48 moduļi uz Norvēģiju aizceļos līdz aprīļa beigām. Labvēlīga Skandināvijas tirgus situācija ļautu sasniegt arī rūpnīcas plānoto jaudu jau tuvāko gadu laikā, nodarbināto speciālistu skaits var pieaugt proporcionāli rūpnīcas jaudas palielināšanai.

Latvijas būvniekiem konkurēt Skandināvijas tirgos nav viegli, jo ir jāizpilda daudz un dažādu prasību, arī darbiniekiem jāmaksā pasaulē augstākās algas. Tāpēc ļoti reti Latvijas būvkompānijas Skandināvijas tirgos var kļūt par ģenerāluzņēmējiem nopietnu sabiedrisko ēku būvniecībā. «Izveidojot šo rūpnīcu, Skonto būve kopā ar Norvēģijas partneriem ir kļuvusi par gandrīz vienīgo Baltijas būvkompāniju, kas Norvēģijas tirgos darbojas kā ģenerāluzņēmējs. Mēs nepiegādājam atsevišķi logus, durvis vai stikla konstrukcijas, bet gan pilnībā pabeigtas ēkas,» lēmumu iegādāties norvēģu uzņēmuma kapitāldaļas pamato G.Rāvis. Bieži vien šajās ēkās tiek izmantoti Latvijā ražotie logi, mēbeles, metāla konstrukcijas. Līdz ar to rūpnīcas atvēršana palīdz attīstīties arī citiem Latvijas ražotājiem – eksportētājiem, uzskata uzņēmējs.

Komentāri

Pievienot komentāru