Tiesvedība ap Parex turpinās

2010. gada 27. augusts plkst. 14:01
Autors: BNS
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Parex banka ir vērsusies Augstākajā tiesā ar blakussūdzību par Rīgas apgabaltiesas lēmumu par naudas summas septiņu miljonu latu apmērā iemaksu, kas nodrošinātu iespējamos atbildētāju Valēriju Kargina un Viktoru Krasovicka zaudējumus.

Parex bankas komunikāciju un mārketinga vadītāja Marita Ozoliņa-Tumanovska aģentūrai BNS pavēstīja, ka saskaņā ar Rīgas apgabaltiesas lēmumu Parex bankai bija jāiemaksā tiesu izpildītājam naudas summa septiņu miljonu latu apmērā, taču tas nav samērīgi ar atbildētājiem iespējami radītajiem zaudējumiem.

«Šāds lēmums bija tiesas iniciatīva, taču nav skaidrs tā pamatojums un šāda nepieciešamība neizriet arī no iesniegtās prasības būtības. Parex bankas iesniegtā prasība ir par bankai nodarīto zaudējumu atlīdzību, bet šāda naudas iemaksa iespējamo atbildētāju zaudējumu nodrošināšanai rada bankai tikai vēl lielākus papildu zaudējumus. Faktiski prasītājs, kurš vēlas aizsargāt savas aizskartās likumīgās intereses taisnīgā tiesā, tiek nostādīts daudz nelabvēlīgākā situācija kā atbildētāji,» paskaidroja Ozoliņa-Tumanovska.

Viņa norādīja, ka depozīta iemaksas apmērs būtiski pārsniedz ne tikai atbildētāju iespējami radītos zaudējumus no prasības nodrošināšanas, bet pat pašu faktiski iespējamo prasības nodrošināšanas izpildes apmēru. "Izvērtējot pašreizējo situāciju un faktu, ka formāli Karginam un Krasovickim Latvijā nav lielu īpašumu, paredzams, ka atbildētāju faktiski apķīlātās mantas apmērs būs krietni mazāks par tiesas noteikto prasības nodrošinājuma kopējo apmēru. Minēto iemeslu dēļ "Parex banka" ir apstrīdējusi šo tiesas lēmumu par naudas iemaksu un uzskata, ka tas būtu atceļams," teica "Parex bankas" pārstāve.

Jau vēstīts, ka 30. jūlijā "Parex banka" vērsās tiesā pret bankas bijušajiem valdes locekļiem Valēriju Karginu un Viktoru Krasovicki, prasot viņiem atlīdzināt savas darbības laikā bankai nodarītos zaudējumus. Kopējais prasības apmērs pārsniedz 62 miljonus latu.

16.augustā Rīgas apgabaltiesa nolēma nodrošināt akciju sabiedrības Parex banka prasību pret tās bijušajiem īpašniekiem un valdes locekļiem Karginu un Krasovicki par zaudējumu atlīdzību, apķīlājot abiem bijušajiem Parex bankas valdes locekļiem piederošos nekustamos īpašumus, kustamo mantu, skaidru naudu un maksājumus, kas viņiem pienākas no trešajām personām, tostarp naudas līdzekļus kredītiestādēs un citās finanšu institūcijās, ieskaitot Parex banka.
Vienlaicīgi tiesa ir pieņēmusi lēmumu noteikt Parex bankai nodrošināt zaudējumu atlīdzību, kas varētu rasties no šī lēmuma izpildes, iemaksājot tiesas noteiktu summu septiņu miljonu latu apmērā tiesas izpildītāja depozīta kontā. Parex bankas tiesas lēmumu izpildīja šā gada 19. augustā.

Jau ziņots, ka Parex banka, kas tobrīd bija otrā lielākā Latvijas banka, 2008.gada rudenī vērsās pēc valdības palīdzības, lai izvairītos no finanšu problēmām, kuras bankai draudēja rasties pasaules finanšu krīzes dēļ. Lai atbalstītu banku, valdība 2008.gada 8.novembrī pieņēma lēmumu kļūt par Parex bankas kontrolpaketes īpašnieci, iegūstot 51% bankas akciju. Savukārt 3.decembrī valdība ārkārtas sēdē jau nolēma pārņemt 84,83% "Parex bankas" akciju, papildus jau iepriekš pārņemtajam 51% bankas akciju iegūstot arī bankas līdzšinējiem lielākajiem akcionāriem Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim atlikušos 34% akciju.

Valdība 23.martā pieņēma lēmumu par Parex bankas restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Šo modeli atbilstoši Eiropas Komisijas noteiktajām vadlīnijām valdībai rekomendēja īstenot piesaistītais starptautiskais finanšu konsultants Nomura International plc, jo tam esot būtiskas priekšrocības attiecībā uz valsts noguldījumu atgūšanu un bankas klientu interesēm. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no Parex bankas tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka - Citadele.

 

Dalies ar šo rakstu