Tirdzniecībā kritums, serviss zeļ

2014. gada 27. novembris plkst. 10:34
Dalies ar šo rakstu

Būvtehnikas tirgus šogad sarucis teju uz pusi, uzņēmēji to saista ar ģeopolitisko situāciju reģionā, kā arī ar ES fondu sadales periodu maiņu, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. 

Tiesa, samazinoties jaunas tehnikas tirdzniecības apjomam, ir palielinājusies aktivitāte citos būvtehnikas tirgus segmentos – pieprasītāki kļuvuši būvtehnikas servisa pakalpojumi, tāpat augšupejošas tendences uzrāda būvtehnikas nomas tirgus.

Pārejošs pesimisms

Kā skaidro Gunārs Pētersons, Konekesko Latvija produktu grupas vadītājs, kopumā pēc 2012. gadā piedzīvotā uzvaras gājiena tirgus ir sācis bremzēties, un šogad jau vērojams tirgus kritums gandrīz uz pusi. Viņš piebilst, ka joprojām ļoti niecīgs apjoms saglabājoties ceļu būves tehnikas segmentā, kurā Konekesko Latvija pārstāv Atlas Copco (agrāk – Dynapac) zīmolu. Tai pašā laikā veiksmīgs šis gads ir bijis tehnikas nomas nišā – noma šogad ejot «uz urrā».

Būvtehnikas tirgus kritumu apmēram par 40% apstiprina arī Stoller valdes loceklis Indreks Lillends, norādot, ka tas likumsakarīgi ir ietekmējis arī uzņēmuma darbības rezultātus. Vēl 2013. gadā Stoller būvtehnikas tirdzniecības un servisa apgrozījums veidoja apmēram 9 miljonus eiro, bet 2014. gadā tie vairs ir tikai mazliet vairāk nekā pieci miljoni, stāsta I. Lillends. «Iemesli kopējam tirgus kritumam, manuprāt, meklējami vispārējā ekonomiski ģeopolitiskajā situācijā, kāda pēdējos mēnešos mūsu reģionā ir veidojusies. Tā negatīvi ietekmē lēmumu pieņemšanu par investīcijām, uzņēmēji baidās investēt.»

Esot arī pozitīvā nots – vērojams jūtams pieaugums būvtehnikas servisa segmentā. «Mums ir spēcīgs un attīstīts būvtehnikas servisa tīkls visā Latvijā – darbojas servisa centri Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Saldū, Rēzeknē, Valmierā un Jēkabpilī, un nākamgad plānojam turpināt šo tīklu paplašināt,» saka uzņēmējs. 2015. gadā Stoller plāno kaut nedaudz audzēt tehnikas tirdzniecības apgrozījumu, bet jau tagad varot paredzēt, ka servisa segmentā varētu būt runa pat par 20% pieaugumu.

Arī Intrac Latvija Būvtehnikas un pacēlājtehnikas pārdošanas nodaļas vadītājs Ints Lazdiņš nenoliedz, ka tirgus šogad ir samazinājies apmēram par 40%, līdzīgi citiem skaidrojot to ar ģeopolitiskās situācijas raisīto pesimismu. Viņš norāda – lai arī Krievijas ekonomiskās sankcijas būvtehnikas nozari tiešā veidā neskar, taču tās ietekmē citas nozares, kas ir būvniecības pasūtītāji. Tomēr par rezultātiem vēl esot par agru runāt, jo šobrīd, tuvojoties gada beigām, ir jūtama noskaņojuma uzlabošanās. «Otrs šogad piedzīvotā apjomu krituma iemesls – vairs nebija pieejami ES fondi, kas ietekmēja gan būvniecības, gan lauksaimniecības nozari un līdz ar to arī pieprasījumu pēc tehnikas. Protams, paredzot, ka drīzumā fondi tiks atvērti, situācija mainīsies, taču pozitīvas pārmaiņas visdrīzāk sajutīsim tikai 2016. gadā, labākajā gadījumā 2015. gada beigās,» paredz I. Lazdiņš.

Visu rakstu Tirdzniecībā kritums, serviss zeļ lasiet 27. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu