Lauksaimniecība

Tirgu cenšas paņemt ar agru ražu

Dienas Bizness, 06.05.2015

Egils Palaps lūko, kā aug jaunā agro kartupeļu raža.

Foto: Dainis Ģelzis

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Palapu ģimene Gramzdas pagastā jau jūnija sākumā vāks agro kartupeļu ražu. Viņu meitas, pieradušas pie lauku darba, uz pilsētu neraujas un šiverē siltumnīcās, vēsta reģionālais laikraksts Kursas Laiks.

Saimnieks Egils Palaps stāsta, ka cenšas paņemt dārzeņu un sakņu tirgu ar ļoti agru ražu. Kartupeļi uz lauka jau sanākuši un būs rokami jūnija sākumā. Tirgū pat neticot, ka vietējie. «Paši varam izaudzēt. Kāpēc jāved no Polijas?» vaicā saimniece Rita Palapa un pastāsta, ka zemē liek tikai sadiedzētus agrāko šķirņu kartupeļus. Tie aukstajā zemē nekad nesapūstot. Lai raža būtu pakāpeniska, daļa lauka apsegta ar plēvi. Tai cauri redzami paprāvi ceri, bet pirmās lapas parādījušās arī uz klajā lauka.

«Viss ir tā, kā pienākas,» siltumnīcu zaļo augu un krāsaino puķu valstībā saka Rita. Saimniekošana tajās iesākta pirms četriem pieciem gadiem, lai būtu darba vieta meitām Zandai un Madarai, kurām pilsētā nepatīkot. «Man pilsētā galīgi nepatīk,» apstiprina Zanda. Tās dzīvi izbaudījusi mācoties.

Darba daudz, konkurence liela, maksātspējas cilvēkiem nav. Tā Rita raksturo stādaudzēšanas biznesu. Taču to dara «kaut vai savam priekam». Darbs siltumnīcās sācies februāra beigās. To apkurināšana esot «drakonisks process» – prasa daudz malkas un negulētas naktis. Nākuši naktīs pēc grafika ik pēc divām stundām, un šogad aukstā pavasara dēļ kurināšana ieilgusi.

Ļoti darbietilpīga ir laistīšana. Daļa puķu sadzeras ūdeni no vannas, kurā ievietotas, bet nokarenās jālaista katra atsevišķi. Visu laiku jābūt klāt, jāuzmana temperatūra, mitrums un citi faktori, darbu siltumnīcā raksturo Rita. Stresu radot spēcīgo vēju darbība – vai siltumnīcas izturēs.

Plašāk - laikrakstā Kursas Laiks.

Komentāri

Pievienot komentāru