TOP 5 nozares, kurās ir lielākie nodokļu parādi

2018. gada 27. novembris plkst. 9:49
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Katram piektajam Latvijā reģistrētajam uzņēmumam ir nodokļu parāds, kas ir vismaz 150 eiro apmērā, nodokļu parādnieku vidū ir arī kompānijas ar ārvalstu kapitālu.

To rāda SIA Lursoft veiktais pētījums par nodokļu parādniekiem, balstoties uz aktuālajiem parādiem, kādi tie bija šā gada 7. novembrī. Vairāki DB aptaujātie nodokļu eksperti un arī uzņēmēji norāda, ka pētījuma dati ir skaudra statistika, bet vienlaikus esot jāsaprot, kādi juridiski «tehniskie» sīkumi ietekmējot šo atrašanos nodokļu parādnieku rindās. Proti, viena situācija esot, ja uzņēmums apzināti nemaksā nodokļus, bet cita situācija, ka uzņēmumam – nodokļu maksātājam – savlaicīgi nesamaksā par piegādātajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem, kā rezultātā kontā (kasē) vienkārši nav naudas, ar ko pilnībā segt visus pienākošos maksājums, ieskaitot nodokļu samaksu.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Vēl viena situācija esot tiem, kuri savu produktu eksportē, proti, pēkšņa nokļūšana nodokļu parādnieku sarakstā ir saistīta ar to, kurā brīdī (datumā) uzņēmumam jāsamaksā darbaspēka nodokļi par iepriekšējo mēnesi un kurā datumā tiek atmaksāts (ieskaitīts citu nodokļu maksājumu segšanai) pārmaksātais PVN par eksportēto, un šo datumu (samaksas termiņš darbaspēka nodokļiem iestājoties ātrāk, nekā tiekot atmaksāts pārmaksātais PVN) atšķirība arī esot tas iemesls, kam gan nav nekāda sakara ar apzinātu nodokļu nemaksāšanu vai izvairīšanos no to nomaksas. Tieši tāpēc bieži vien, ieraugot datubāzēs, ka pat Latvijas mērogiem liels eksportpreču ražošanas uzņēmums konkrētā datumā ir parādā valstij vairākus tūkstošus un varbūt pat simtus tūkstošus eiro, rodas ne tikai jautājumi, bet pārsteigums par šādu situāciju. Minētā iemesla dēļ arī vairāki DB aptaujātie vērsa uzmanību uz to, ka šo nodokļu parādu esamība vai neesamība ir labi saprotama grāmatvežiem un uzņēmējiem, bet ne plašai sabiedrībai.

Lursoft dati rāda, ka 29,72% no visiem parādniekiem patlaban ir reģistrēts nodrošinājums, 14,95% – apturēta saimnieciskā darbība, bet 13,74% – uzsākts likvidācijas process. Nodokļu parādnieku vidū ir arī nepilni 2% uzņēmumu, kuriem ierosināta maksātnespēja, tiesiskās aizsardzības vai arī ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process. Šo uzņēmumu kopējais nodokļu parāds sasniedzis 264,49 milj. eiro, un teju 8% no maksātnespējīgajiem nodokļu parādniekiem veido būvniecības uzņēmumi.

Nozares, kuru uzņēmumiem reģistrēts vislielākais nodokļu parāds, skatiet galerijā!

Visu rakstu Nodokļu parāds ir katram piektajam lasiet otrdienas, 27.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu