Trampa sankcijas sit pa Īriju

2018. gada 13. aprīlis plkst. 16:14
Autors: Didzis Meļķis
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Acīmredzot neparedzēta blakne Baltā nama sankcijām pret Krievijas oligarhu Oļegu Deripasku ir neskaidrība par simtiem darba vietu Rusal piederošajā Aughinish Alumina netālu no Limerikas un par visa reģiona ekonomisko drošību.

Divdesmit jūdzes no Limerikas grāfistes centra esošajā Aughinišas alumīnija oksīda rūpnīcā 450 līdz šim stabilu darbavietu ir izrādījušās zem sitiena pret Rusal vērsto ASV sankciju dēļ, raksta vietējais izdevums Limerick Leader. No rūpnīcas pasūtījumiem ir atkarīgi vēl arī 250 apakšuzņēmēji.

Pirms nedēļas pasludinātās sankcijas, kas cita starpā liedz biznesa darījumus ASV dolāros ar septiņiem Krievijas oligarhiem un 12 viņu kontrolētām kompānijām, vissmagāk ir ķērušas tieši O. Deripasku un Rusal, kas ir otrā lielākā alumīnija ražotāja pasaulē pēc Ķīnas Hongqiao, liecina Financial Times dati. Līdzvērtīgas sankcijas ir pasludinātas pret 17 Krievijas valdības amatpersonām, valsts ieroču tirdzniecības uzņēmumu un tam piederošu banku.

Tiešie zaudējumi darba algās vien no Aughinish Alumina darbības pārtraukšanas būtu lēšami 50 miljonos eiro gadā, raksta FT. Pagaidām – nedēļu pēc sankciju izsludināšanas, kas Rusal akciju cenai licis doties brīvajā kritienā – Īrijas rūpnīcas darbs rit ierastajā ritmā, bet pilnīga neskaidrība ir par tuvāko nākotni.

Galvenais jautājums Īrijai ir par Rusal piegāžu ķēdēm – kā sankcijas tās ietekmēs. Ražotnes galvenais boksīta rūdas piegādātājs ir Rio Tinto, kas jau pārskata savas attiecības ar Rusal. Īru ierēdņi, kas komentējuši FT, katrā ziņā izveidojušos situāciju redz kā draudīgu. Aughinišas ražotnē boksīts tiek pārkausēts alumīnija oksīdā, kas jau tālāk no tuvējās Šanonas upes grīvas tiek vests uz alumīnija rūpnīcām viscaur Eiropā. Aughinish Alumina ir starp vadošajiem nozares ražotnēm Eiropā, un attiecīgi sankciju radītais efekts var paredzami atsaukties daudz plašākā ģeogrāfijā par Limerikas grāfisti vien.

Pēdējā mēneša laikā alumīnija oksīda cena ir palēkusies par 27% Brazīlijā pēkšņi slēgtās pārstrādes rūpnīcas dēļ. Ja sankciju domino efekta dēļ problēmas radīsies Aughinišas ražotnei, tas paredzami atsauksies uz alumīnija ražošanas izmaksām Eiropā.

Apdraudētā ražotne, kas pēc darījuma ar tābrīža īpašnieku Glencore 2006. gadā nonāca O. Deripaskas un Rusal īpašumā, ir vietējās ekonomikas un labklājības mugurkauls. Atsauces uz rūpnīcu ir pat iekļautas vietējās vidusskolas mācību programmā, raksta FT. Pastāvēšanas 35 gados Aughinish Alumina ir vietējais lepnums un balsts, un bijušais Limerikas mērs Kevins Šeans FT komentē, ka rūpnīca ir bijusi ar savu lomu daudzu vietējo ciematu un mazpilsētiņu līdzšinējā izdzīvošanā. «Šis ir politisks jautājums. Mana sākotnējā reakcija ir, ka tas ir pilnīgi ārpus mūsu kontroles. Mēs varam tikai cerēt, ka saprāts ņems virsroku un ka darbavietas tiks pasargātas,» laikrakstam saka K. Šeans.

Dalies ar šo rakstu