Citas ziņas

Tramps iesaka apbruņot skolotājus

Didzis Meļķis, 22.02.2018

Foto: AP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc traģiskās apšaudes Floridas pavalsts skolā pagājušajā nedēļā, kas prasīja 17 cilvēku dzīvības, ASV prezidents Donalds Tramps ir ieteicis riska novēršanai apbruņot skolotājus.

Šo ideju prezidents izteicis pēc tikšanās Baltajā namā un emocionāli piesātinātu stāstu uzklausīšanas, kuru vadmotīvs bijis prasība pēc drošības veicināšanas valsts skolās, ziņo CNN. Pēc D. Trampa ieskata apbruņot vajadzētu gan mācību priekšmetu skolotājus, gan pārējo skolas personālu.

«Ja jums ir skolotāji ar šaujamieročiem, viņi ļoti ātri varētu uzbrukumam darīt galu,» D. Trampa teikto citē CNN. Prezidents pieļauj, ka 20% skolu personāla un skolotāju apbruņošana varētu atturēt «maniakus, kas mēģinātu uzbrukt».

«Saprotams, ka tie būtu cilvēki, kas ir ļoti izmanīgi apieties ar ieročiem, un tā būtu tā sauktā slēptā ieroča nēsāšana – ka skolotājiem būtu līdzi apslēpti nēsājami ieroči. Viņi izietu īpašu apmācību, un skola vairs nebūtu no ieročiem brīva zona,» teicis prezidents, piebilstot, ka tā ir «no ieročiem brīva zona maniakiem, jo viņi ir gļēvuļi. No ieročiem brīva zona tiem nozīmē – iesim un viņiem uzbruksim, jo tur uz mums pretī lodes nelidos.»

Pēc skolu apšaudes pieredzējušu skolēnu un vecāku uzklausīšanas šis ir bijis viens no prezidenta ieteikumiem drošības stiprināšanai skolās. Tāpat viņš vienlaikus aicinājis vairāk izvērst psihoneiroloģisko iestāžu tīklu valstī.

Klātesošo domas par prezidenta ieteikumu ir dalījušās. Dažiem 20% personāla apbruņošana šķitusi vērā ņemama ideja, bet citi tomēr ieteikuši likt lielāku uzsvaru uz preventīviem pasākumiem.

CNN atgādina, ka D. Tramps ir ticis ievēlēts cita starpā arī ar Nacionālās šaujamieroču asociācijas – ļoti ietekmīga ASV šaujamieroču lobija – finansiālo atbalstu. Līdz šim prezidenta iniciatīvas skolu drošības veicināšanai pret šāda veida varmācību ir aprobežojušās ar jauna regulējuma priekšlikumu, kas liegtu pusautomātisko šaujamieroču pārveidošanu par automātiskajiem ieročiem ar ievērojami lielāku šaušanas ātrumu. Tāpat prezidents rosinājis personu stingrāku pārbaudi, pirms licences prasītājiem tiek izsniegtas šaujamieroču turēšanas un nēsāšanas atļaujas.

Floridas pilsētas Parklendas skola, kurā notika traģiskā apšaude, mācības atsāks nākamajā otrdienā. Atsevišķi apšaudi pārdzīvojušie skolēni Baltā nama tikšanās reizē ir iestājušies arī par ieroču tirdzniecības aizliegšanu valstī, kas Amerikā ir politiski ļoti jūtīgs temats. Par piemēru tikusi piesaukta Austrālijas pieredze, kur pēc 1996. gada masu slaktiņa skolā, kas prasīja 35 cilvēku dzīvības, valstī tika aizliegta šaujamieroču turēšana. Tolaik līdz ar likumdošanas maiņu Austrālijas valdībai tika nodoti vairāk nekā 650 tūkstoši privāto šaujamieroču.

Komentāri

Pievienot komentāru