Tukums Airport neatsakās no plāniem par Jūrmalas lidostas darbības paplašināšanu

2015. gada 16. janvāris plkst. 11:36
Autors: LETA
Dalies ar šo rakstu

SIA Tukums Airport, ievērojot atbilstošās prasības, centīsies turpināt Tukuma lidostas jeb lidostas Jūrmala paplašināšanu, pieļaujot iespēju arī gatavot jaunu ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) ziņojumu.

SIA Tukums Airport juriste Viktorija Šalajeva aģentūrai LETA skaidroja, ka saistībā ar Vides pārraudzības valsts biroja (VPVB) atzinumu, kas aptur paplašināšanos, SIA Tukums Airport ieskatā IVN procedūras gaitā sniegtā atzinuma mērķis ir nevis aizliegt lidostai attīstīties, bet norādīt uz nepilnībām iesniegtajā ziņojumā.

«VPVB uzskata, ka daži no aprēķiniem iesniegtajā ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumā tika veikti nepareizi, tomēr speciālisti, kuri izstrādāja ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu lidostas Jurmala Airport darbības paplašināšanai, tam nepiekrīt,» skaidroja Šalajeva, informējot, ka patlaban tiek noskaidrota situācija un, tiklīdz būs vairāk skaidrības, SIA Tukums Airport veiks tālākās darbības.

«Lidostas attīstības plāni nav mainījušies, un, bez šaubām, tiks sperti visi nepieciešamie soļi, lai atrisinātu radušos situāciju, tomēr, kāda konkrēti būs SIA Tukums Airport tālākā rīcība, pagaidām komentēt nevaru. Viens no iespējamiem variantiem ir gatavot jaunu IVN ziņojumu, bet par to tiks lemts vēlāk,» pauda uzņēmuma pārstāve.

Viņa nenoliedza, ka pašreizējā situācija gan radot grūti aprēķināmus zaudējumus tādā ziņā, ka patlaban ir ierobežots gaisa kuģu pacelšanās un nolaišanās reižu skaits, kā arī gaisa kuģu masa. «Attiecīgi mēs varam pieņemt lidostā ierobežotu gaisa kuģu skaitu un tādus gaisa kuģus, kuru masa nepārsniedz iepriekš norādīto, līdz ar to mēs negūstam tos ienākumus, kurus varētu gūt, ja lidosta sāktu strādāt bez šiem ierobežojumiem,» pauda Šalajeva.

Kā ziņots, Tukuma lidostas jeb lidostas Jūrmala ekspluatācija SIA Tukums Airport būs jāturpina līdzšinējā apjomā, apturot paplašināšanās plānus, liecina VPVB atzinums par IVN ziņojumu, jo IVN ziņojumā tādām ietekmēm kā gaisa kvalitātes izmaiņas un troksnis konstatēti limitējoši faktori.

Savukārt ziņojums pieļauj lidostas ekspluatēšanu līdz šim atļautajā intensitātē saskaņā ar Valsts vides dienesta Ventspils reģionālā vides pārvaldes izdotās B kategorijas piesārņojuma atļaujas noteikumiem, jo Tukuma lidostā papildus uzbūvētā infrastruktūra un ar tās lietojumu saistītā papildu ietekme nerada būtiskas vides stāvokļa izmaiņas, secinājis VPVB.

Pret lidostas paplašināšanu protestējošo Tukuma pilsētas iedzīvotāju grupas vārdā tās pārstāvis Jānis Frišfelds aģentūrai LETA komentēja, ka iebildumus cēlušo iedzīvotāju grupa esot gandarīta «par to, ka neadekvātais SIA Tukums Airport ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums netika akceptēts un tukumnieku interesēm neatbilstošais lidostas darbības paplašināšanas process nu ir aizliegts».

VPVB Sākotnējā izvērtējuma daļas vadītāja Iveta Jēgere aģentūrai LETA skaidroja, ka atzinums nebūt nenozīmē, ka lidostas Jūrmala paplašināšana būtu aizliegta vispār vai ka nākotnē tā nebūtu pieļaujama, jo SIA Tukums Airport rīcībā paliek iespēja īstenot jaunu ietekmes uz vidi novērtēšanu, kas pagaidām neizslēdz iespēju arī paplašināt lidostas darbību nākotnē.

«Atbilstoši likuma Par ietekmes uz vidi novērtējumu prasībām VPVB izdod atzinumu par ziņojumu, nevis pieņem vai noraida paredzēto darbību, līdz ar to nebūtu korekti apgalvot, ka birojs būtu pieņēmis lēmumu noraidīt Tukuma lidostas plānus," pauda Jēgere. Viņa skaidroja, ka ar biroja atzinumu ir konstatēts, ka atsevišķas no ietekmēm nav atbilstīgi novērtētas, līdz ar to - ietekmes uz vidi novērtēšanas uzdevums šo ietekmes aspektu griezumā nav izpildīts.

Pēc biroja atzinuma izdošanas vietējai pašvaldībai vēl ir jāizdod lēmums par paredzētās darbības akceptu. Tieši šis lēmums būs galējais ietekmes uz vidi novērtējuma procedūru noslēdzošais lēmums, kas ir pārsūdzams. Tādējādi pirms attiecīgā pašvaldības lēmuma pieņemšanas ietekmes uz vidi novērtējums vēl nav noslēdzies, pauda Jēgere.

«Ja vietējā pašvaldība lems, ka šobrīd akceptējama vienīgi lidostas pašreizējā noslodze ar jaunās infrastruktūras lietojumu, tas neliegs ierosinātājam pieņemt jaunus lēmumus par iespējamiem lidostas attīstības plāniem. Līdzīgi kā tas bija ar šo attīstības ieceri, kurai tika piemērots ietekmes uz vidi novērtējums, ierosinātājs var izlemt koriģēt vai mainīt pašreizējās Tukuma lidostas darbības nosacījumus, palielināt lidojumu skaitu, mainīt to grafikus diennakts griezumā un citus nosacījumus," skaidroja Jēgere.

Tukuma lidostas jeb lidostas Jūrmala darbības paplašināšanā tika paredzēts nodrošināt regulārus pasažieru un kravu pārvadājumus, palielinot reisu skaitu līdz 3000 pacelšanās/nolaišanās reizēm gadā.

IVN gaitā tika konstatēts, ka lidostas teritorijā jau bija sākta lidostas termināla ēkas būvniecība, lai spētu nodrošināt 300 cilvēku kapacitāti un Tukuma lidostas darbības jaudu līdz 3000 pacelšanās un nolaišanās reizēm gadā. Ir uzstādīta instrumentālā lidojumu vadības sistēma. Līdz ar to plānots pāriet no darbības tikai diennakts gaišajā laikā uz darbību, kas ļauj nodrošināt regulārus kravu un pasažieru pārvadājumu reisus un pakalpojumus līdz 3000 reisiem gadā.

Saskaņā ar Firmas.lv informāciju par uzņēmuma datiem SIA Tukums Airport 2013.gadu noslēdza ar 77 267 eiro apgrozījumu, kas ir aptuveni trīsreiz vairāk nekā 2012.gadā, kad uzņēmuma apgrozījums bija 23 140 eiro. Savukārt SIA Tukums Airport zaudējumi šajos gados ir samazinājušies no 1 035 641 eiro līdz 692 491 eiro.

SIA Tukums Airport Tukuma lidostas darbības paplašināšanas ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu sagatavojusi SIA Latekoil.

VPVB par ietekmes uz vidi novērtējuma piemērošanu nolēma 2012.gada 20.februārī. 2011.gada 25.augustā Tukuma novada dome, Engures novada dome un SIA Tukums Airport noslēdza vienošanos par sadarbību Tukuma lidostas attīstīšanā.

2012.gada novembrī lidostu ar šogad ieviesto nosaukumu Lidosta Jūrmala pirmoreiz apmeklēja Satiksmes ministrijas un tās uzņēmumu vadītāju delegācija, kas paudusi atzinību un atbalstu objekta attīstībai.

Kā liecina Firmas.lv informācija, SIA Tukums Airport strādā 24 darbinieki. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 3 012 575 lati, un tā īpašnieki ir Engures novada dome, kam pieder 4,25% daļu 128 000 latu vērtībā, un SIA K.S.AVIA, kam pieder 95,75% daļu 2 884 575 latu vērtībā.

Savukārt aviotransporta uzņēmuma SIA K.S.AVIA īpašnieki ir SIA Tukums Airport valdes loceklis Konstantīns Soloduha (48,75%), kā arī Sergejs Ščukins (48,75%), Irina Ščukina (1,25%) un Marina Soloduha (1,25%), liecina Uzņēmumu reģistra dati portālā Firmas.lv.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds