Finanses

Valsts iegādāto Conexus akciju vērtību Prudentia lēš 70-75 miljonu eiro apmērā

Dienas Bizness, 06.02.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#Baltijas M&A darījumu akumulētā vērtība 2017. gadā sasniedza gandrīz 2 miljardus eiro.

Lai gan darījuma vērtība netika izziņota, publiski pieejamā informācija ir pietiekama, lai noteiktu provizorisko AS Conexus Baltic Grid 34,36% akciju paketes tirgus vērtību 70-75 miljonu eiro apmērā, secināts Prudentia M&A Folio apskatā.

Publiski pieejamo Baltijas M&A darījumu akumulētā vērtība 2017. gadā sasniedza gandrīz 2 miljardus eiro, Latvijas uzņēmumiem kļūstot arvien pievilcīgākiem investoru acīs.

Neskatoties uz globālo lejupslīdi M&A nozarē gan kopējo darījumu skaitā, gan darījumu vērtības ziņā, Baltijas M&A tirgus attīstījies pretējā virzienā - gada laikā tika izziņoti 222 darījumi, kur vismaz vienu no darījuma pusēm pārstāv kāda no Baltijas valstīm, kas ir par 19% vairāk nekā pērn. Jāatzīmē, ka Latvijas uzņēmumi kļūst arvien pievilcīgāki investoru acīs, pēc darījuma skaita apsteidzot Lietuvu un pietuvojoties Igaunijā veikto iegādes darījumu skaitam.

Prudentia M&A Folio veidošanas vēsturē šis ir rekorda gads Baltijas izziņoto M&A darījumu skaita ziņā, pārspējot iepriekš visaktīvāko 2012. gadu par 10 darījumiem. Ar M&A darījumiem visaizpildītākais ir bijis tieši decembra mēnesis, kura laikā izziņoja 27 darījumus

Vēl iespaidīgāku pieaugumu piedzīvoja publiski pieejamo M&A darījumu kopējā akumulētā vērtība, 2017. gadā sasniedzot 1,9 miljardus eiro, kas ir par 55% vairāk nekā tika izziņots 2016. gadā. Ar veiktajām M&A darbībām no visiem Baltijas uzņēmumiem īpaši izcēlās Vilniaus prekyba grupa, kuras realizēto M&A darījumu kopējā vērtība 2017. gadā veidoja 454 miljonus eiro.

Baltijā visbiežāk pārstāvētā valsts iegādātā uzņēmuma pusē bija Igaunija – kopā iegādāti 66 igauņu uzņēmumi. Tad seko Latvija un Lietuva ar attiecīgi 58 un 52 iegādātajiem uzņēmumiem. Septembrī vienā darījumā tika iegādāti uzņēmumi no visām Baltijas valstīm, kad franču maksājumu uzņēmums Worldline iegādājās maksājumu apstrādes uzņēmuma First Data Baltijas biznesu. Arī pirmajā gada pusē Providence Equity Partners iegādājās MTG Baltijas biznesu. Šādi darījumi liek secināt to, ka ārvalstu investori Baltijas reģionu redz kā veiksmīgu investīciju reģionu. To, ka Latvijai ārvalstu investīciju ieplūšanai ir liels potenciāls, apliecina arī 2018. gada sākumā prezentētais ārvalstu investoru noskaņojuma indekss.

Par gada «klusākajiem», bet Latvijas ekonomikai nozīmīgākajiem darījumiem pērn Prudentia M&A Folio autori uzskata divus saistītus darījumus, kas tika izziņoti pēdējās 2017. gada dienās. Šo darījumu rezultātā Latvijas valsts AS Augstsprieduma Tīkls personā ir kļuvusi par lielāko dabasgāzes pārvaldes un uzglabāšanas infrastruktūras operatora AS Conexus Baltic Grid akcionāru ar 34,36% akciju paketi. Lai gan darījuma vērtība netika izziņota, publiski pieejamā informācija ir pietiekama, lai noteiktu provizorisko AS Conexus Baltic Grid 34,36% akciju paketes tirgus vērtību 70-75 miljonu eiro apmērā, tādējādi ierindojot šos akciju iegādes darījumus 2017. gada lielāko Baltijas M&A darījumu sarakstā.