Veselības ministre šokē MUN maksātājus

2018. gada 12. jūnijs plkst. 7:29
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji ir pārsteigti par ideju paaugstināt šī nodokļa apmēru un vienlaikus cer, ka pēc Saeimas vēlēšanām nebūs jāsaskaras ar kārtējiem tā «maigās likvidācijas» mēģinājumiem.

Parlamenta vēlēšanas ir sava veida iespējas un vienlaikus draudi mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem, tomēr šoreiz par šīs kategorijas uzņēmēju pārsteigšanu parūpējās veselības ministre Anda Čakša. Intervijā DB 06.07.2018. viņa sacīja, ka «viens no problēmjautājumiem gan ir par mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem, jo tas ir legāls nodokļu režīms. Iespējams, jādomā par šā nodokļa likmes paaugstināšanu, lai mikrouzņēmēji būtu sociāli apdrošināti un varētu saņemt pilnu veselības aprūpes pakalpojumu grozu. Kamēr tas nav izdarīts, mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, tāpat kā jebkurš cits sociāli neapdrošināts iedzīvotājs, kuru neapdrošina valsts, var brīvprātīgi pievienoties sistēmai. Tas ir ļoti viegli izdarāms, turklāt apdrošināšanas maksājums gadā ir daudzkārt zemāks nekā Lietuvā un Igaunijā».

Pieauga šogad

Pieļāvuma formā izteiktā frāze par mikrouzņēmuma nodokļa likmes iespējamo paaugstināšanu ir nevis tikai pārsteigusi, bet pat šokējusi MUN maksātājus. Viens no MUN maksātājiem secināja, ka MUN kā nevēlama suga jau tiek nīdēta, nosakot dažādus ierobežojumus, papildu maksājumus. Kāds cits MUN maksātājs vairāk interesējās par to, vai veselības ministre vispār zina, cik daudz fiksētajā maksājumā maksā MUN un kā tiek sadalītas šī nodokļa summas. Proti, jau no šā gada visiem MUN maksātājiem jāmaksā lielāks nodoklis – visiem 15% likme, jo 2017. gads bija savdabīgs pārejas periods, kurā ienākumi līdz 7000 eiro tika aplikti ar 12% lielu likmi. Turklāt valdošie politiķi MUN maksātājiem šogad ir būtiski samazinājuši neto apgrozījuma griestus, jo iepriekšējo 100 000 eiro vietā tie ir 2,5 reizes mazāki – 40 000 eiro apmērā. Tādējādi, ja MUN maksātāja apgrozījums gadā pārsniedz 40 000 (pērn - 100 000) eiro, tad apgrozījuma pārsnieguma daļai piemēros 20 % likmi. Tiesa, 2018. un 2019.taksācijas gadā MUN maksātājs varēs nepiemērot 20% likmi apgrozījuma pārsniegumam līdz 52 000 eiro, ja pirmstaksācijas gada apgrozījums vai tā gada apgrozījums, kas ir pirms pirmstaksācijas gada, pārsniedza 40 000 eiro.

Visu rakstu Veselības ministre šokē MUN maksātājus lasiet 12.jūnija laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu