Vēstule redakcijai: Liplenta un WD – 40 

Godātā redakcija,jaukais laiciņš atnācis reizē ar publisku atjautu, ka šai Saeimai jābalso par virkni augstu, svarīgu un pat ļoti svarīgu amatpersonu,kuru amata pilnvaras beigsies visai pārskatāmā nākotnē.

Mārcis Bendiks, 2019. gada 23. aprīlis plkst. 6:14

Foto: LETA

Pirms Jāņiem atrisināsies jau uzsāktais jampadracis ap zobārstu un santehniķu kandidatūru izvirzīšanu Valsts prezidenta amatam, rudenī beidzas Latvija Bankas prezidenta pilnvaru termiņš, bet nākamvasar jāpārvēl ģenerālprokurors un Augstākās tiesas priekšsēdis. Piedevām te nāktu klāt premjera iecerētā finanšu uzrauga FKTK uzspridzināšana (operācija ar segvārdu«remonts»), kā rezultātā varētu būt vēl vesels FKTK padomes sastāvs jāatrod un jānobalso.

Ja mūsu politika būtu kaut cik sakarīga, tad šāda amatpersonu pārvēlēšana tipiski būtu valdošās koalīcijas kompetence: vienoties par sadalījumu, izdiskutēt personālijas, iekļaut apspriežamajā kontekstā vēl tur piederīgus jautājumus (piemēram, jaunvecvienotībai tik ļoti svarīgo eirokomisāra amatu) un tad pakāpeniski to visu realizēt. Bet! Mums ir valdība, kuras ministri tikai sāk mācīties amatu un ko atbalsta koalīcija, kura pati īsti nezina, no kā tā sastāv un cik tajā būs balsu pēc kārtējā drošības iestāžu reida.

Protams, var jau teoretizēt, ka personāliju vēlēšana ir viena lieta, bet valdības stabilitāte – pavisam cita. Bet pat mūsu nesenā īsā, raibā vēsturīte rāda ko citu: ievēlot Valsts prezidentu ar citu Saeimas vairākuma sastāvu nekā valdības koalīcijai, šis jaunais vairākums var izraisīt valdības krišanu. Jo jaunais vairākums ir vairākums, griez, kā gribi. Kolorītākais piemērs ir Viļa Krištopana valdības krišana, kad LC stūrgalvīgi pastāvēja uz savu prezidenta kandidātu, bet tobrīd opozīcijā esošā TP panāca vienošanos un ievēlēja publiski mazpazīstamo, ar partijām nesaistīto Vairu Vīķi – Freibergu. Jaunais vairākums sevi realizēja jau pēc īsa laiciņa.

Ko iesākt šajos apstākļos, kad jau tā ļurcīgās koalīcijas ligzdiņā VARAM ministrs Pūces k-gs iedējis dzeguzes olu jaunās reģionu kartes izskatā, kas ir spējīga saspridzināt jebkuru varas konstrukciju?Te nu, Godātā redakcija, nāk mans priekšlikums, kas balstās sirmā gudrībā, mantotā no grūtās fotogrāfa ikdienas. Tolaik problēmu fiksai risināšanai bija divi varianti: ja kaut kas ļurkājas, vajag pietīt ar izolācijas lentu, bet, ja iestrēdzis – smērēt lubrikantu.

Politikā kā lubrikants ierasti kalpo izgudrojums, kura autorība slīgst gadu tūkstošu vēsturē, proti, nauda. Līdzeklis pārbaudīts vismaz no feniķiešu laikiem, vēl pirms rakstītās vēstures, strādā vienkārši un droši. Mūsu situācijā gan liplentas, gan leģendāra WD–40 funkciju varētu pildīt jauns fonds, piemēram, Saulkrastu – Sējas – Garkalnes dzelzceļa atbalsta fonds vai Mārupes – Nīgrandes satiksme*. Naudiņu tur iepumpēt prastu gan sabiedriskais, gan atbildības apgaismots privātais sektors, un attiecīgais fonds algotu konsultantus. Tie savukārt savu atalgojumu saņemtu tikai amatpersonu taisnīgas izvirzīšanas un godīgas apstiprināšanas gaitā. Primitīva aritmētika rāda, ka konsultantu skaits būs mazāks par simtu, tātad nu jau ierastos mērogos. Par piegājiena likumību šaubas nevar rasties: satiksmes konsultanti, lai arī cik vienai organizācijai to būtu, ir neaizskarami. Konsultantu, Dr. phil., Latvijas uzņēmējdarbības ētikas standartu izveidošanas projekta vadītāju Zakatistova k-gu skarbais arestanta liktenis piemeklēja tādēļ, ka, par spīti savai Jēkabpils komjaunieša aristokrātiskajai audzināšanai, viņš iesaistījies aplamā jomā. Straumes k-gs zina labāk, kādas konsultācijas kuram uzņēmumam vajadzīgas: atkritumiem nevajag, jo Tamuža k-gs jau tāpat ļoti gudrs, bet satiksmei, piemēram, Rīgas satiksmei, padod tik priekšā, par daudz nebūs! Tur dunduks uz dunduka piramīdās nokrauti, jākonsultē rītā un vakarā.Godātā redakcija, no visa iepriekš izklāstītā izriet, ka valdības stabilitāti saglabāt ir iespējams par spīti personāliju vēlēšanu smagajam pārbaudījumam. Vajag tikai drusku piešņorēt un pareizi iesmērēt, kā jau vienmēr. Lūdzu nododiet manus veiksmes vēlējumus procesa dalībniekiem, sponsoriem un topošajiem konsultantiem, lai lietas ripo bez čīkstēšanas!

Cerot palikt Jūsu vēstuļdraugs – Mārcis Bendiks Bermudiskā trijstūrī starp Ķekavu – Iecavu – Baldoni 2019. gada aprīlī

P.S. Ar zvaigznīti (*) atzīmētajiem fondu nosaukumiem ir tikai ilustratīva nozīme, cik man zināms, tādi vēl nav nodibināti. Pagaidām.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 09. oktobris plkst. 6:15

Godātā redakcija, atļaujiet caur jūsu ietekmīgo un reizēm milzu tirāžās iznākošo laikrakstu...

2018. gada 06. jūlijs plkst. 6:21

Godātā redakcija, steidzu paust savu atbalstu lieliskai iniciatīvai, kurai pievienojas jauni un...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2019. gada 18. aprīlis plkst. 15:56

Kā ziņo statistiķi, valdība pērn ir noslēgusi budžetu ar iztrūkumu 295.4 miljonu...

2019. gada 18. aprīlis plkst. 13:24

Skatoties uz Lielbritānijas mocībām ar Brexit procesu, ir viegli pakļauties schadenfreude sajūtām,...

2019. gada 17. aprīlis plkst. 9:43

Pēdējos gados aizvien vairāk tiek runāts par jaunu uzņēmēju paaudzi Latvijas biznesa vidē, kuri...

2019. gada 17. aprīlis plkst. 7:36

Olu ražošanas industrija Latvijā pašlaik ir pietiekami attīstīta, lai ne vien piedāvātu...

2019. gada 16. aprīlis plkst. 14:45

Aptieku, kas ir iedzīvotājiem tuvākā un sasniedzamākā veselības aprūpes iestāde, pakalpojumu...

2019. gada 15. aprīlis plkst. 15:39

Eksports ir viens no galvenajiem valsts attīstības virzītājspēkiem, un uzņēmumiem tas ir svarīgs solis...

2019. gada 15. aprīlis plkst. 15:15

Biedrība «Lauku ceļotājs» pagājušajā nedēļā norādīja uz to, ka Latvijas lauku tūrisma uzņēmēji...

2019. gada 11. aprīlis plkst. 15:16

Apstrādes rūpniecības izlaide pēc pieklājīga izrāviena par 8,2% 2017. gadā pērn vairāk...

2019. gada 11. aprīlis plkst. 11:17

Lai arī, dibinot jaunu uzņēmumu, dibināšanas dokumentu iesniegšanas brīdī Uzņēmumu reģistrā...

2019. gada 10. aprīlis plkst. 7:57

Nākotnes līderi nobriest pakāpeniski, un, pametot mācību iestādes iesildīto solu, prasmes neparādās,...