Vēstule redakcijai: Mieru, tikai mieru! 

Godātā redakcija, šai laikā, kad dienas versmes nogurdināti prāti izverd dažādas sazvērestību teorijas par totālas kontroles laikmeta iestāšanos, vēlos teikt mierinājuma vārdus gan līdzcilvēkiem, gan likumdevējiem un, protams, arī pašiem kontrolētājiem un apkarotājiem.

Jūsu labvēlis – Mārcis Bendiks - Bermudiskā trijstūrī starp Ķekavu–Iecavu–Baldoni 2018. gada maijā, 2018. gada 25. maijs plkst. 7:48

Foto: LETA

Neveselīgu ažiotāžu izraisīja ziņa par jaunu kārtību naudas lietu informācijas jomā: kredītiestādēm būs jāziņo VID par visām personām, kuru gada apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā. Pirmajā brīdī varētu šķist, ka tas ir krietns kušķis, vairums nodokļu maksātāju reti kad tur rokās piecciparu skaitļu vērtas naudas paciņas, bet jāziņo būs par gada apgrozījumu, nevis atsevišķu transakciju vien. Mēroga sajūtai: tas iznāk vidēji 1250 mēnesī, kas vairs nav nekāds neuztverams lielums. Statistika stāsta, ka pērn vidējā alga valstī ir pārsniegusi 900 eiro mēnesī, tātad bruto gada ieņēmums vidējam strādājošam jau ir pāri 10 000. Ja klāt nāk kādi citi ieņēmumi – honorāri, mantas pārdošana vai telpu izīrēšana –, klakt, strīpai pāri, un banka sūtīs ziņas uz VID. Ko VID ar to darīs? Ak, šausmu šausmas, mūs cenšas iebiedēt dažādi konspirologi un vienkārši vājnervīgie. Blēņas, cienītie, pilnīgas blēņas. Teikšu prasti: VID ar šiem datiem sistēmiski darīs to pašu, ko parasti. Proti, neko.

Atgādināšu, ka jau vairāk nekā desmit gadu garumā gruzd starpinstitūciju kašķēšanās par to, kuram tad būtu jāpārbauda amatpersonu deklarāciju patiesums. VID uzskata, ka tam priekšrakstīts pārbaudīt tikai to, vai iesniegts laikā un formāli saskaņā ar instrukcijām, bet ne pašu datu atbilstība realitātei. KNAB savukārt ķeras pie šiem papīriem tad, ja ir pamats uzsākt izmeklēšanu, tas ir, ja ir «signāli».

Neviena organizācija ar visu lielo datu lēveni ņemties negrib un nevar, jo to esot pārāk daudz, salīdzinot ar iestāžu kapacitāti. Izziņai: iepriekšējos gadus deklarācijas iesniedza ap 56 000 amatpersonu, pērn pat vairāk par 57 000. (Mjā, iedzīvotāju skaits mazinās, amatpersonu skaits – palielinās, bet lai nu paliek šis paradokss citai reizei.) Tātad šo skaitu deklarāciju VID pārbaudīt nevarēja un nevarēs. Vēl vairāk, no paša VID 1700 vai cik nu tur darbiniekiem kādiem 170, tātad ap 10%, bija aumež amizanti ienākumi deklarācijās: trūcīgu, bet līdzjūtīgu vecāku dāvinājumi, mega mantojumi no aizgājējām – tautskolotājām un citi brīnumi. Pat ūberveiksmīgā muitnieka vinnesti simtu tūkstošu summās vairāku gadu garumā neraisīja nekādu pārbaudītāju interesi. Jaunā ziņošanas prasība ģenerēs informāciju vismaz par kādiem 90 000 cilvēkiem, bet, pieaugot darba samaksai, pārskatāmā nākotnē var sasniegt arī 200 000, tas ir, kādas četras reizes vairāk nekā pašreizējā, nepārbaudītā un nepārbaudāmā informācija par deklarantu mantisko stāvokli. Sistēmiski ar šiem datiem tātad nekas pasākts netiks, tādēļ aicinu saglabāt mieru un vēsu prātu. Starp citu, informācijas apmaiņa starp bankām šobrīd netiek prasīta, tādēļ neviens neliedz apgrozīt savu naudiņu divos vai trīs kontos, lai aiztaupītu bankām rūpestus par informācijas pārsūtīšanu.

Protams, datu atrašanās vienuviet var dot zināmas ērtības visa veida reketieriem, jo būs vieglāk noskaidrot, kuram varētu būt kāds lieks kapiķis, ar ko padalīties. Bet arī šeit es saskatu zināmu pozitīvu ievirzi, proti, nu kuram gan patiks, ja tam uzkritīs nokaitināts un datu ieguves nogurdināts reketieris? Bet te viss vienkārši un bez liekām pūlēm, jo mēs zinām, ka jūs zināt, ka mēs zinām, tādēļ lūgtum uzreiz pie lietas. Jauki!

Viens teorētisks scenārijs šai sakarā gan man nedod miera. Ja nu tas pasākums ir domāts tieši otrādi, nekā es savā naivumā iedomājos? Jo diezgan droši, ka par legāliem 1250 eiro mēnesī iztikt var puslīdz ciešami. Iegāžot visu šo datu kaudzi kādā modernā analīzes programmā, tiks secināts, kāda ir reālā izdzīvošanas robeža, tad sāks vākt datus arī par zemāku segmentu, teiksim, 800 līdz 1250, un tad sāks purināt visus tos, kas saņem vēl mazāk, bet dzīvo tik nost un badu nemirst. Faktiski aizdomas raisīs katrs šāds indivīds, bet atkal teikšu: mieru, tikai mieru, tādu ir desmit reižu vairāk nekā amatpersonu, visus nekad nepārbaudīs. Bet, ja esi neveiksminieks pēc dabas, tad izčakarēs arī bez visām deklarācijām un banku ziņojumiem, tā nu tā pasaule ir iekārtota. Mieru un vēlreiz mieru, nekas sevišķi traks nav noticis un nenotiks.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

No šīs sadaļas
2018. gada 23. maijs plkst. 14:28

Šobrīd ekonomiskā situācija ir labvēlīga kreditēšanas attīstībai. Par to liecina tendences...

2018. gada 23. maijs plkst. 7:13

Nesen kļuvis zināms, ka Latvijas izglītībai nozīmīgā programma «Iespējamā misija» saskārusies...

2018. gada 22. maijs plkst. 18:55

Gads iesākās ar strauju ekonomikas izaugsmi, kas atspoguļojās arī darba tirgū. Šī gada pirmajā...

2018. gada 22. maijs plkst. 15:06

Pēc būtiskā bezdarba līmeņa krituma pagājušajā gadā, kad bezdarba līmenis pēc darbaspēka...

2018. gada 22. maijs plkst. 11:53

Latvijas sabiedrība tikai tagad sāk pakāpeniski atkopties no globālās ekonomiskās krīzes –...

2018. gada 21. maijs plkst. 18:29

«Pasaules zirnekļtīklu» gaida lielas pārmaiņas. 25. maijā stājas spēkā Eiropas Parlamenta un...

2018. gada 18. maijs plkst. 14:09

Gadskārtās bieži mēdzam atskatīties uz notikušo un padomāt par nākotnē darāmo. Valsts...

2018. gada 18. maijs plkst. 13:17

Kādu kļūdu uzņēmēji visbiežāk pieļauj, kad naudas ir mazāk nekā nepieciešams? Nereti...

2018. gada 17. maijs plkst. 21:09

«Elīnas Maliginas paziņojums par it kā plānoto vienošanās parakstīšanu par mantojuma sadali...

2018. gada 17. maijs plkst. 17:29

«Ar šo vēlos darīt zināmu, ka šodien pie zvērināta notāra Valdas Vaivares bija plānots...