Viedoklis: Mazāks PVN mazinātu ēnu ekonomiku

Autors: Sandra Dieziņa
2017. gada 21. septembris plkst. 16:22

SIA Baltic Restaurants Latvia valdes priekšsēdētājs Aigars Kaugars uzskata, ka PVN likmes samazināšana ēdināšanas pakalpojumiem ļautu samazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru.

«PVN likmes samazināšanu vērtējam pozitīvi un šis solis mazinātu arī ēnu ekonomikas īpatsvaru, jo darba algu izmaksām ēdināšanā ir liels īpatsvars un to samaksai «aploksnē» nepieciešama skaidra nauda, kas bieži vien rada vēlmi neuzrādīt visus ienākumus un nemaksāt arī PVN. Samazinot PVN likmi, šis «potenciālais ieguvums» ir mazāks un tas ir pamudinājums nodokļus maksāt,» pauž A. Kaugars.

Arī izejvielu cenu kāpums un augošās darba algas spiež ēdinātājus celt cenas, jo tikai daļu izmaksu iespējams segt, strādājot vēl efektīvāk. Uzņēmējs norāda, ka samazinātā PVN likme ļautu vismaz daļēji nobremzēt cenu kāpumu, lai cilvēki par to pašu naudu var biežāk atļauties paēst, un tas atstātu nelielu, tomēr pozitīvu iespaidu uz ekonomikas efektivitāti - veselīgi ēdot cilvēki mazāk slimotu un mazāk laika vajadzētu izmantot pusdienu pagatavošanai pašiem vai arī tērēt laiku braucot paēst tālu no darba vietas.

Db jau ziņoja, ka ēdināšanas uzņēmumu vadītāji aicina piemērot samazināto PVN likmi ēdināšanas pakalpojumiem.