Vienošanās par atvaļinājumu kārtību ne reti izraisa konfliktu

Autori: Signe Knipše, speciāli DB
2017. gada 28. jūnijs plkst. 10:48

Konflikti parāda, ka uzņēmuma attīstībā ir radušies kādi šķēršļi, traucēkļi. Gandrīz vienmēr aiz domstarpībām slēpjas izaugsmes grūtības, saka Aloizs Leiendekers (Aloys Leyendecker), Vācijā un Latvijā dzīvojošs un strādājošs konsultants un mediators.

Avīzes redaktore ieminējās, ka konflikti, iespējams, nav vasarīgs temats.

Es gan tā neteiktu, jo, piemēram, vienošanās par atvaļinājumu kārtību uzņēmumos ne reti ir konflikta iemesls.

Pirms kāda laika lasījāt lekciju par konfliktu risināšanas atšķirībām un līdzībām Latvijā un Vācijā.

Manuprāt, Latvijas un Vācijas uzņēmumi ir dažādos attīstības posmos, turklāt vēl ir atšķirīga mentalitāte, līdz ar to konflikti ir dažādi. Vācijā jau no 60 gadu vecuma sāk runāt par pensionēšanos. Latvijā cilvēki labāk vēlas ilgāk strādāt. Latvijā tādi konflikti ir; Vācijā tādu ir mazāk. Vācijā savukārt atšķirības vairāk ir darbinieku līmenī, jo tie nāk no dažādām zemēm, tostarp Latvijas, Turcijas. Šeit tādu nav.

Lūdzu, pastāstiet mazliet vairāk par to, kā, jūsuprāt, konflikti tiek risināti Vācijā un kādi ir galvenie paņēmieni, ko lieto Latvijā!

Gan Vācijā, gan Latvijā konfliktus cenšas risināt no juridiskā aspekta, izdarot spiedienu uz darbinieku un ātrāk atbrīvojoties no tādiem, kas rada konfliktus. Tomēr, ņemot vērā, ka Vācijā trūkst speciālistu, inženieru, nākas domāt par jauna veida konfliktu risināšanu. Izmetot vienu darbinieku laukā, es nezinu, vai Vācijā var dabūt citu. Latvijā tas ir citādi.

Arī Latvijā daudzi uzņēmumi saka: labu darbinieku trūkst.

Jā. Taisnība. Pie manis mācījās kāda personāldaļas vadītāja lielam uzņēmumam Baltijā, kas nodarbojas ar būvniecības iekārtu iznomāšanu. Viņai nācās saskarties ar šādu situāciju: reģionālās grupas vadītājs vēlējās atlaist no darba grupas mehāniķi. Viņa apzinājās, ka atrast jaunu speciālistu, kas labi orientējas visās būvniecības un remonta lietās un darbos, nebūs viegli. Savukārt, mācoties kursā, viņa no manis dzirdēja: ja ir izveidojies konflikts starp vadītāju un darbinieku, tad noteikti aiz tā kaut kas slēpjas. Tad viņa izlēma, ka pati brauks uz reģionu, lai noskaidrotu, kas īsti noticis. Viņa atklāja, ka tas ir komandas, nevis vadītāja un darbinieka konflikts, to atrisināja, un mehāniķis palika darbā.

Mēs kopīgi izrēķinājām, ka mehāniķa atlaišana un jauna meklējumi uzņēmumam būtu izmaksājuši ap 20 tūkst. eiro, ja rēķina personālatlasi u.c. izmaksas. Manuprāt, šāda veida konfliktu risināšana Latvijas uzņēmumos notiek pārāk reti.

Visu interviju Konflikts ir divdabis lasiet trešdienas, 28. jūnija, laikrakstā Dienas Bizness (10.-11. lpp.)!