Vilniaus prekyba: Dzimis Lietuvā, izpleties Austrumeiropā

2015. gada 05. novembris plkst. 10:14
Autors: Anda Asere
Dalies ar šo rakstu

Mazumtirdzniecības holdings Vilniaus prekyba divdesmit gados izaudzis par vienu no lielākajiem Baltijas uzņēmumiem; 2015. gadā tas apvienoja 529 veikalus un 440 aptiekas, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Šodien Vilniaus prekyba ir holdingkompānija, kas vada mazumtirdzniecības veikalu un aptieku tīklu Baltijas valstīs, Polijā, Bulgārijā un Ukrainā caur tās meitasuzņēmumiem,» skaidro Raimonda Kižiene (Raimonda Kižienė), Vilniaus prekyba izpilddirektore. Vilniaus prekyba vēsture sākas 1992. gadā, kad Viļņā tika atvērti vairāki veikali ar dažādiem nosaukumiem, vēlāk tie pārtapa par Maxima veikalu tīklu un citām kompānijām, kuras darbojas Baltijā un citās valstīs. Pirmais Maxima veikals durvis vēra 1998. gadā, tajā pašā gadā sāka darbību pirmās trīs aptiekas Eurovaistinė. 2004. gadā Viļnas t/c Akropolis tika atvērts būvniecības un mājokļu labiekārtošanas centrs Ermitažas. Kompānija, kas bija par pamatu pašreizējai holdinga struktūrai, reģistrēta 2003. gada martā; vadības kompānija izveidota 2004. gada beigās. Pašlaik Vilniaus prekyba fokusējas uz mazumtirdzniecības veikalu un aptieku tīkla vadību un attīstību Baltijas un citās Eiropas valstīs. Kompānija ir cieši saistīta ar Akropolis Group UAB, kas attīsta un pārvalda tirdzniecības centrus Akropolis un netieši pieder tiem pašiem īpašniekiem.

Vilniaus prekyba ir grupas uzņēmumu konsultāciju ekspertu centrs, kas apkopo un analizē datus, dalās labākajā praksē, pieredzē un zināšanās par finanšu vadību, nodokļiem, likumiem, komercdarbību u.tml. Kompānija ir atbildīga par grupas uzņēmumu analīzi un darbībām, izvirzot darbības vadlīnijas un stratēģiskās attīstības virzienus un koordinējot to darbību. «Esam izveidojuši decentralizētu struktūru, kur katra kompānija pieņem neatkarīgus lēmumus un ir atbildīga par tās pārstāvēto jomu,» skaidro R. Kižiene. Vilniaus prekyba kapitāldaļas netieši kontrolē septiņas fiziskas personas – Nerijs Numavičs (Nerijus Numavičius), Žilvins Marcinkevičs (Žilvinas Marcinkevičius), Mindaugs Marcinkevičs (Mindaugas Marcinkevičius), Igns Staškevičs (Ignas Staškevičius), Gintars Marcinkevičs (Gintaras Marcinkevičius), Mindaugs Bagdonavičs (Mindaugas Bagdonavičius), Vlads Numavičs (Vladas Numavičius).

Turpina augt

Vilniaus prekyba un tās meitasuzņēmumu 2014. gada konsolidētie auditētie pārdošanas apjomi salīdzinājumā ar 2013. gada rādītājiem pieauga par 2,9% un sasniedza 3,06 miljardus eiro. 2013. gada ienākumi bija 2,97 miljardi eiro. Konsolidētā auditētā Vilniaus prekyba un meitasuzņēmumu neto peļņa salīdzinājumā ar 2013. gadu pieauga par 4,5% un bija 83,4 miljoni eiro. 

Lielāko daļu no Vilniaus prekyba apgrozījuma veido Maxima grupė, kas nodarbojas ar pārtikas un ikdienas preču un pakalpojumu mazumtirdzniecību, ko veic meitasuzņēmumi Maxima LT UAB Lietuvā, Maxima Latvia SIA Latvijā, Maxima Eesti OU Igaunijā, Maxima Bulgaria EOOD Bulgārijā un Aldik Nova Sp.z o.o. Polijā. Maxima grupė konsolidētie pārdošanas ienākumi 2014. gadā veidoja 2,59 miljardus eiro, un tas bija par 2,4% vairāk nekā 2013. gadā.

Cits nozīmīgs biznesa sektors ir medikamentu mazumtirdzniecība un vairumtirdzniecība.

«Nopietna un konstanti pieaugoša konkurence ir ikdienas realitāte mūsu biznesā Lietuvā,» saka R. Kižiene. Pārtikas un ikdienas preču mazumtirdzniecībā ir vismaz četri nozīmīgi spēlētāji un vairāki mazāki vietējie tīkli, turklāt jau tuvākajā nākotnē savu aktivitāti Lietuvā plāno izvērst mazumtirdzniecības gigants Lidl.

Visu rakstu Dzimis Lietuvā, izpleties Austrumeiropā lasiet 5. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām