Telekomunikāciju nozarei apnicis skatīties uz bezdarbību nelegālo gaisa kabeļu likvidēšanā, otrdien diskusijā "Vados sapinušies" sacīja tehnoloģiju uzņēmuma "Tet" valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.
"Rīgas vēsturiskajā centrā šie gaisa vadi nedrīkst būt jau 15 gadus," uzsvēra Tatarčuks, piebilstot, ka, iespējams, diskusijām nav jēgas, ja netiek pielietoti visi uzraudzības iestāžu rīcībā esošie resursi, lai šo problēmu risinātu.
Lai arī viņš nenoliedza, ka apsekošanas darbi notiek, tostarp Rīgas dome apsekojusi 100 ēkas Krišjāņa Barona ielā, uz kurām konstatēti vairāk nekā 500 gaisa vadi, gada laikā atbildīgās iestādes nav spējušas demontēt nevienu no tiem. Diskusijā uzsvērts arī fakts, ka nelegālo gaisa vadu problēma neskar tikai Rīgas Vēsturisko centru, bet arī citus mikrorajonus.
Lai arī visi diskusijas dalībnieki uzsvēra birokrātisko procesu sarežģītību un neprecizitātes attiecībā uz nelegālo gaisa vadu likvidāciju, Tatarčuks vairākkārt pauda neizpratni par to, kādēļ komersantiem, tādiem kā "Baltcom" un "Tet", jātaisa projekti, jāiet skaņot ar māju īpašniekiem izbūves process, jāmarķē kabeļu infrastruktūra, ja ēnu ekonomika šajā nozarē netiek izskausta.
Tikmēr Rīgas domes Arhitektūras un pilsētvides dizaina pārvaldes vadītājs, direktora vietnieka būvniecības jautājumos pienākumu izpildītājs Valdis Dombrovskis atzīmēja, ka Rīgas dome, pēc ministriju ieteikumiem, nelegālo vadu likvidēšanas procesam pieiet pakāpeniski. Viņš arī uzsvēra, ka ne visi gaisa vadi ir nelegāli un tie, kas starp māju jumtiem novilkti atbilstoši normatīvajiem aktiem, demontēti netiks.
Dombrovskis arī pauda, ka Rīgas domē sarunas par šo problēmu nav pieklusušas un attīstība notiek. Praksē par nenovāktiem nelegālajiem gaisa vadiem komersantiem tiek piešķirti brīdinājumi un naudas sodi.
Līdztekus Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietniece būvniecības un mājokļu politikas jautājumos Ilze Beināre stāstīja, ka ministrija ir gatava iesaistīties, lai palīdzētu izstrādāt attiecīgās vadlīnijas, kas koordinētu vadu novākšanu.
"Baltcom" pārstāve Tīna Lūse atzīmēja, ka pilnībā pārvietot vadus pazemē nav iespējams, turklāt, lai diskusija būtu produktīvāka, būtu nepieciešams pieaicināt arī Satiksmes ministriju un Konkurences padomi.
27.septembrī notika diskusija "Vados sapinušies" par nelegāliem gaisvadiem un kabeļiem Rīgā. Diskusiju rīko "Tet" kopā ar LIKTA.
Tāpat vēstīts, ka "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) janvāra sākumā paziņoja, ka sācis nelegālo un neaktīvo elektronisko sakaru tīklu likvidāciju dzīvojamajās mājās.
Savukārt "Baltcom" pārstāvji uzsvēruši, ka elektronisko sakaru tīklu gaisvadi veido lielāko daļu no uzņēmuma tīkla, un tā pārvietošana pazemē dažādu juridisku un praktisku apsvērumu dēļ lielākajā daļā gadījumu nav iespējama.
"Tāpēc šāda mērķtiecīgā cīņa ar gaisvadu tīkliem, ko veic Rīgas dome un nu arī RNP, kaitē konkurencei, jo nostāda neaizsargātā stāvoklī telekomunikāciju operatorus, izņemot vienu konkrētu operatoru, kurš mantoja pazemes komunikācijas tīklu no valsts privatizācijas procesu rezultātā," iepriekš uzsvēra "Baltcom" pārstāve Jekaterina Ivanova.
Pazemes komunikāciju tīklus privatizācijas rezultātā savulaik ieguva "Tet".