Lietuvas Izglītības, zinātnes un sporta ministrija plāno līdz 2025.gadam izveidot valstī 150 tā dēvētās Tūkstošgades skolas, kurās būtu nodrošināta mūsdienīga mācību infrastruktūra un izglītības metodes.
Šai programmai plānots piešķirt 210 miljonus eiro un tās īstenošanu sākt nākamā gada janvārī. Iecerēts, ka šādas skolas tiks izveidotas lielākajā daļā Lietuvas pašvaldību, turklāt ne tikai uz ģimnāziju, bet uz jebkura tipa skolu bāzes, un vienā pašvaldībā varēs darboties vairākas šāda veida skolas. Programma attieksies tikai uz valsts skolām, kuras neveic skolēnu atlasi.
"Tai būtu jābūt modernai infrastruktūrai ar laboratorijām, neformālās izglītības iespējām, pat sporta izglītības iespējām," ziņu aģentūrai BNS pastāstījusi izglītības ministre Jurgita Šugždiniene. "Ir svarīgi radīt vidi, kas būtu labvēlīga bērniem ar īpašām vajadzībām un dažādām problēmām. (..) Vēl viens būtisks aspekts ir kompetences - izglītības procesam jāmainās, skolu pārvaldībai būtu jākļūst brīvākai, mēs gribētu stiprināt skolu kopienas, skolu pašpārvaldi."
Vienlaikus viņa uzsvērusi, ka runa nav par jaunu skolu ēku būvniecību, bet par jaunu ideju programmu. Izņēmums varētu būt viena jauna skola, kas tiktu uzcelta Viļņā.
Pēc ministres teiktā, īpašu uzmanību plānots pievērst iekļaujošajai izglītībai, projektu gaitā varētu veidoties skolu infrastruktūra - tikt iekārtotas vai atjaunotas laboratorijas, bibliotēkas, mācību kabineti, gaiteņi, individuālās mācību un atpūtas zonas, skolas apkaime. Līdzekļus paredzēts atvēlēt arī skolu vadības un skolotāju kompetenču stiprināšanai, kvalitatīva izglītības atbalsta sniegšanai, spēcīgu un patstāvīgu skolu kopienu veidošanai. Izveidoto infrastruktūru varētu izmantot arī citas izglītības iestādes.
Šugždiniene norādījusi, ka ar pašvaldībām iecerēts runāt par to īpašajām vajadzībām, par iespējām stiprināt izglītību, par to, kuras skolas varētu kļūt par šā projekta dalībniecēm, bet finansējums tiktu piešķirts pēc vienošanās par konkrētiem mērķiem.
"Ar pašvaldībām spriežam par visu sistēmu kopumā, nevis par atsevišķām skolām. Runājot par līdzekļiem, (..) tos varētu piešķirt atbilstoši skolēnu skaitam skolā, bet svarīgākais ir mērķis," viņa uzsvērusi.
Saskaņā ar ministrijas ieceri uz programmas atbalstu varēs pretendēt tās pašvaldības, kurās pirmsskolas, sākumskolas, pamatskolas un vidējās izglītības programmās ir vismaz tūkstoš bērnu, bet pieteikumus varēs iesniegt arī pašvaldības ar mazāku bērnu skaitu, ja tās kooperēsies ar kaimiņiem, lai plānotajā "Tūkstošgades skolā" būtu vismaz 200 skolēni, kas uzņemti, neveicot atlasi.
Ministre pastāstījusi, ka programmai izvirzīti četri galvenie mērķi - attīstīt iekļaujošo izglītību, STEAM izglītības modeli (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes, māksla un matemātika), kultūrizglītību un līderu prasmju stiprināšanu, bet nav runa par šablonisku programmu, tāpēc iespējams, ka vienai pašvaldībai, piemēram jāattīsta STEAM laboratorijas, kuru tai trūkst, bet citai jāstiprina kultūrizglītība.
Viņa norādījusi, ka ministrijas sarunas ar Eiropas Komisiju "nonākušas finiša taisnē" un cerams, ka programmai nepieciešamie 210 miljoni eiro tiks piešķirti.