Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) 3. maijā saņēmusi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) lēmumu par Stūra mājas neatliekamo darbu veikšanas termiņu pagarinājumu līdz 2026. gada 7. maijam, līdz ar to Latvijas Okupācijas muzejam (LOM) tiek nodrošināta nepatraukta darbība, norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

“Esam saņēmuši apstiprinājumu neatliekamo darbu veikšanas termiņa pagarinājumam, kas nozīmē, ka varam nodrošināt LOM nepārtrauktu darbību neatliekamo darbu veikšanas laikā arī pēc šī gada 7. maija. Tuvākajā laikā tiks izsludināts iepirkums nepieciešamajiem projektēšanas un būvniecības darbiem, lai jau pēc iespējas ātrāk varam sakārtot ēkas elektroinstalāciju,” informē A. Vārna.

VNĪ aprīlī uzsāka neatliekos darbus, kas saistīti ar ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas demontāžu un jaunas sistēmas izbūvi visā Stūra mājas ēkā. Uz šo brīdi ir pabeigta ugunsdrošo konstrukciju aizdarināšana ar blīvējošiem, dūmu necaurlaidīgiem materiāliem, kā arī šobrīd tiek demontēta neekspluatējamā elektroinstalācija. Pēc VUGD inspektores norādījumiem tiek izvērtēta būvkonstrukciju nestspēja. Šobrīd tiek demontēta neekspluatējamā elektroinstalācija.

Tuvākajā laikā tiks izsludināts iepirkums projektēšanas un būvniecības darbiem esošās ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas demontāžas un jaunas sistēmas izbūves darbiem visā ēkā, kā arī ugunsdzēsības ūdensvada un aprīkojuma demontāžas un jaunas sistēmas un sūkņu stacijas izbūvei. Kā minēts iepriekš, darbi tiek veikti izmantojot finanšu resursus, kuri pēcāk tiks atgūti no ēkas atsavināšanas ieņēmumiem.

Paralēli tam, VNĪ un LOM uz šo brīdi pārskata nepieciešamās platības muzeja turpmākajam darbam un tiek veiktas nepieciešamās korekcijas muzeja telpu nomas līgumā. Nomas līgums un ieraksts zemes grāmatā uz 30 gadiem garantēs LOM darbību uz noteikto periodu, neatkarīgi no ēkas statusa.

Ievērojamu kapitālsabiedrības un valsts līdzekļu investēšana ēkas atjaunošanā, kuras saturiskais piepildījums un nākotnes attīstības iespējas nav skaidri definētas, neatbilst atbildīgai līdzekļu izmantošanai, kā to nosaka publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likums. Līdz šim Stūra mājā atjaunošanas vai attīstīšanas projekti nav tikuši realizēti, jo nav bijusi skaidri definēta īpašuma nepieciešamība valsts funkciju nodrošināšanai.

Ņemot vērā, ka 92% no telpām nav pieprasījums valsts funkciju veikšanai, Stūra māja, pazīstama arī kā Tetera nams, pēc šī gada 26. marta Ministru kabineta sēdes lēmuma tiek virzīta atsavināšanai un paralēli tam tiks nodrošināta LOM nepārtraukta darbība.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valdība otrdienas Ministru kabineta sēdē konceptuāli kā variantu atbalstīja Kultūras ministrijas (KM) informatīvajā ziņojumā iekļauto scenāriju, kas paredz Tetera nama jeb "Stūra mājas" virzīšanu uz atsavināšanu un pārdošanu atklātā izsolē.

Kā informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļā, kultūras ministre Agnese Logina (P) uzsver, ka Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas darbība "Stūra mājā" ir KM prioritāte. Viņa atzīmē, ka politiķu dienaskārtībā jautājums par turpmāko "Stūra mājas" izmantošanu ir bijis arī pirms vairākiem gadiem, tomēr konkrēts lēmums netika pieņemts.

"Muzeja ekspozīcija aizņem 8% no kopējās ēkas platības un ir jādara viss, lai pārējā ēkas daļa nepārvēršas par graustu un muzejs turpina darbu. Arī turpmākajos gados KM nodrošinās dotāciju Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas darbības nepārtrauktībai," akcentē ministre.

"Stūra māja" ir septiņu stāvu mūra ēka ar veikala telpām pirmajā stāvā, kas celta 1912.gadā pēc arhitekta Aleksandra Vanaga izstrādāta projekta. Laika posmā no 1944.gada līdz 1991.gadam "Stūra mājā" atradās Latvijas PSR Valsts drošības komiteja.

Komentāri

Pievienot komentāru