Ēnu ekonomika pērn salīdzinājumā ar 2021. gadu Igaunijā saruka līdz 18%, savukārt Lietuvā tā pieauga līdz 25,8%, bet Latvijā faktiski palika iepriekšējā gada līmenī.
To rāda Ēnu ekonomikas indeksa pētījums Baltijas valstīs, ko veica Rīgas Ekonomikas augstskolas profesori Arnis Sauka un Tālis Putniņš.
“Jaunākie pētījuma rezultāti norāda, ka ēnu ekonomikas apjoms Lietuvā ir pietuvinājies ēnu ekonomikas līmenim Latvijā, savukārt Igaunijā ēnu ekonomika ir izteikti mazāka,” uzsvēra Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Arnis Sauka. Pētījuma rezultāti liecina, ka Latvijā un Igaunijā nozīmīgākais ēnu ekonomikas komponents 2022. gadā bija aplokšņu algas, kas Latvijā veido 46,7% no kopējās ēnu ekonomikas, bet Igaunijā – 44,5%. Savukārt Lietuvā 2022. gadā nozīmīgākais ēnu ekonomikas komponents bija neuzrādītie ieņēmumi 36,5% no kopējās ēnu ekonomikas, kam seko aplokšņu algas 34,0%.
Aplokšņu biezums aug
Dati liecina, ka vidējās algas daļa (%), ko uzņēmēji slēpj no valsts, jeb aplokšņu algas 2022. gadā Latvijā salīdzinājumā ar 2021. gadu pieauga par 1,2 procentpunktiem un sasniedza 25,0%. Šis ir augstākais aplokšņu algu apjoms Latvijā kopš 2013. gada. Vēl lielāks aplokšņu algu pieaugums 2022. gadā ir vērojams Lietuvā, kur salīdzinājumā ar 2021. gadu aplokšņu algas ir palielinājušās par 3,8 procentpunktiem, sasniedzot 20,0%. Savukārt Igaunijā aplokšņu algas 2022. gadā ir nedaudz mazinājušās – par 0,2 procentpunktiem – un sasniedz 16,8%. Ienākumu (peļņas) neuzrādīšanas jomā 2022. gadā, salīdzinot ar 2021. gadu, vērojams samazinājums gan Latvijā, gan Igaunijā.
Proti, vidējā ienākumu daļa (%), ko uzņēmēji slēpj no valsts, 2022. gadā Latvijā bija 16,3% (samazinājums par 2,3 procentpunktiem), bet Igaunijā – 11,1% (samazinājums par 1,0 procentpunktu). Lietuvā salīdzinājumā ar 2021. gadu ienākumu neuzrādīšana palielinājusies par 2,9 procentpunktiem un 2022. gadā sasniedz 19,7%. Lietuvā 2022. gadā vērojams pieaugums arī darbinieku neuzrādīšanas apjomā (vidējais % no darbinieku kopskaita, kas tiek nodarbināti bez līguma), proti, +5,5 procentpunkti salīdzinājumā ar 2021. gadu, sasniedzot 14,4%. Tādējādi visos trīs ēnu ekonomikas galvenajos komponentos šie ir augstākie rādītāji Lietuvā, kopš tiek mērīts ēnu ekonomikas apjoms Baltijas valstīs.
Darbinieku neuzrādīšanas apjoms 2022. gadā, salīdzinot ar 2021. gadu, ir nedaudz pieaudzis arī Latvijā, sasniedzot 11,1% (+0,4 procentpunkti), bet samazinājies Igaunijā līdz 9,5% (-1,0 procentpunkti). Pētījuma autori aprēķinājuši arī nereģistrētās uzņēmējdarbības proporciju Baltijas valstīs. Saskaņā ar aplēsēm preču vai pakalpojumu daudzums no kopējā apjoma, ko sniedz nereģistrētie uzņēmēji Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, 2022. gadā bija attiecīgi 8,5%, 9,5% un 6,3%. Pētījuma dati rāda, ka, lai arī jaunāki un mazāki uzņēmumi proporcionāli vairāk iesaistās ēnu aktivitātēs nekā lielāki un vecāki uzņēmumi, kopējais pienesums ēnu ekonomikas apjoma veidošanā ir tieši lielākiem uzņēmumiem (ar vairāk par 50 darbiniekiem un gada apgrozījumu, kas pārsniedz 0,5 milj. eiro).
Šāda tendence esot tieši saistīta ar to, ka lielākie uzņēmumi, lai arī ēnu ekonomikā iesaistās proporcionāli mazāk, tomēr apgroza daudz lielākus finanšu līdzekļus.
Jāmaina pieeja
Ēnu ekonomikas apmērs Latvijā nemazinās jau ilgāku laiku, tādēļ, pēc A. Saukas domām, būtu nopietni jāpārdomā pieeja tās mazināšanā, jo ēnu ekonomikas īpatsvars norāda uz ilgstoši nerisinātām problēmām, kas nav problēmas tikai kādas vienas nozares vai pat vairāku ietvaros, – galvenie ēnu ekonomikas cēloņi un dzinuļi visur pēc būtības ir līdzīgi. Tāpēc pretēji politikas veidotāju iepriekš praktizētajai pieejai ēnu ekonomikas mazināšanā koncentrēties uz atsevišķām nozarēm, piemēram, būvniecības vai veselības, A. Saukas ieskatā sākumā būtu jāievieš horizontālie pasākumi, kas ir būtiski uzņēmējdarbības vides un uzņēmēju nodokļu morāles jeb vēlmes labprātīgi maksāt nodokļus uzlabošanai.
Visu rakstu lasiet 6.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!