Sākot elektroenerģijas ražošanu Olkilutoto atomelektrostacijas (AES) trešajam reaktoram, šī gada maijā pirmo reizi 20 gadu laikā Somija kļuvusi par enerģijas eksportētājvalsti, informē AS Latvenergo.
Koncerna Tirdzniecības daļas vecākā tirdzniecības analītiķe Rodika Prohorova norāda, ka pēc 2025.gada, attīstot savienojumu jaudas starp tirdzniecības apgabaliem, elektroenerģijas cenu starpībai starp Ziemeļvalstīm un Baltiju jākļūst mazāk izteiktai.
Šī gada 18.aprīlī komerciālu darbību sāka atomreaktors Olkilutoto - 3 (OL3) ar uzstādīto jaudu 1,6 GW - piektais atomreaktors Somijā un lielākais Eiropā. Prognozēts, ka Olkiluoto - 3 ražošanas apjoms būs aptuveni 30% no Somijas kopējās ģenerācijas un 14% no kopējā valsts patēriņa. Reaktora darbība plānota turpmākos 60 gadus. Jaunā atomelektrostacija nodrošinās nepārtrauktu bāzes ģenerāciju, samazinot regulējamu dabasgāzes staciju nepieciešamību Somijā, turklāt kopā ar atjaunīgo energoresursu izstrādi būtiski ietekmēs elektroenerģijas cenas veidošanos ne vien Somijas tirdzniecības apgabalā, bet arī Nord Pool biržā.
Somija papildus OL3 ģenerācijai vienlaikus palielina arī vēja staciju uzstādītās jaudas un jau šogad vēja staciju uzstādītā jauda sasniedz 5,7 GW, tādēļ kopā ar jaunā 1,6 GW Olkiluoto - 3 atomreaktora darbināšanu bāzes režīmā arvien biežāk tiek novērotas negatīvas ikstundas elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas Somijas tirdzniecības apgabalā Nord Pool biržā.
Šī gada maijā pirmo reizi 20 gadu laikā Somija kļuvusi par enerģijas eksportētājvalsti, un ģenerācijas apjoms bija par 16% augstāks nekā gadu iepriekš, turklāt šī tendence turpinājās arī jūnijā, ģenerācijai esot par 15% lielākai, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.
Ar šādiem faktiskiem datiem prognozēta augstāka elektroenerģijas izstrāde Somijai, un ir potenciāls eksportēt elektroenerģiju gan uz Zviedriju, gan uz Baltiju, izmantojot starpsavienojumus Estlink-1 un Estlink-2 (uzstādītā jauda kopā 1016 MW). Eksportētās enerģijas apjoms un biežums būs atkarīgs no enerģijas bilances un starpsavienojumu pieejamības (Somija-Igaunija). R. Prohorova vēŗs uzmanību, ka Nord Pool biržā redzam, ka, pieaugot eksportam no Somijas, tas vairāk ietekmē Igaunijas apgabala vairumtirdzniecības cenas, bet mazāk Latvijas un Lietuvas (jo ceļā ir vēl viens starpsavienojums Igaunija-Latvija, kurā notiek aktīvi rekonstrukciju darbi), tomēr pēc 2025.gada, arvien vairāk attīstot savienojumu jaudas starp tirdzniecības apgabaliem, elektroenerģijas cenu starpībai starp Ziemeļvalstīm un Baltiju jākļūst mazāk izteiktai.
Šogad, pieaugot ģenerācijai Ziemeļvalstīs, tiek prognozēts palielināts enerģijas eksports uz kaimiņvalstīm - augstāka nokrišņu daudzuma dēļ uzlabojas hidroloģiskā situācija, Somijā 1,6 GW Olkiluoto - 3 atomreaktora nodošana ekspluatācijā, kā arī pieaug vēja un saules izstrādes jauda. Ziemeļvalstīm ir starpsavienojumi ar Vāciju, Lielbritāniju, Nīderlandi, Poliju, Lietuvu un Igauniju.
Lai ātrāk sasniegtu klimtneitralitāti un kļūtu par zaļās enerģijas līdervalsti, Somijas valdība mērķtiecīgi turpina palielināt atjaunīgo energoresursu uzstādītās jaudas, kas noteikti sekmēs pietiekamību bilancē un līdz ar to mazinās pīķa cenu stresu gan iekšzemē, gan kaimiņvalstīs.