Attēls: Graplingaklubs.lv
Kur gan šis sports ir bijis visu manu mūžu?
– Tā jautā Marks Cukerbergs intervijā ar Džo Roganu. Cukerbergs ir svaigākais “upuris”, kurš aizrāvies ar Brazīlijas džiu džitsu, bet varētu minēt vēl veselu virkni citu slavenību un ievērojamu cilvēku, kuri ar lielu entuziasmu trenējas šo cīņas mākslu. Var pieminēt kaut vai Īlona Maska un Marka Cukerberga supercīņu, kas likās pavisam reāla, tomēr Masks, šķiet, pārdomāja. Slavenais aktieris Toms Hārdijs ne vien trenējas cīņu zālē, bet jau piedalījies vairākās sacensībās. Džo Rogans, Kjanu Rīvss, Čaks Noriss, Abū Dabī šeihs Zajeds ir tikai daži no zināmākajiem pārstāvjiem.
Kas tas tāds vispār ir?
BJJ kā cīņas sporta veids un pašaizsardzības sistēma galvenokārt izceļas ar to, ka cīņa norit uz zemes jeb parterī. Galvenā atšķirība starp citiem sporta veidiem, piemēram, džudo vai brīvo cīņu, kuros arī nav sitienu, ir tas, ka mērķis nav nogāzt pretinieku uz zemes. Gluži pretēji - nonākot uz zemes, cīņa tikai sākas. Pamatnosacījumi, lai uzvarētu savu pretinieku pēc Brazīlijas jiu jitsu noteikumiem, paredz:
- cīņas pārvešanu uz zemes;
- dominējošas pozīcijas iegūšanu un kontroli;
- sāpju paņēmiena izdarīšanu, panākot pretinieka padošanos.
Zemāk redzamajā video iegūsiet īsu skaidrojumu tam, kas tad īsti ir BJJ.Kas Ir BJJ (Brazīlijas džiu džitsu)?
Veiksmes formula
Brazīlijas džiu džitsu savu lielāko popularitātes eksploziju piedzīvoja deviņdesmito gadu sākumā līdz ar UFC, kad pirmajos turnīros uzvaras guva fiziski daudz vājākais un mazākais Hoiss Greisī (Royce Gracie), lietojot tolaik daudziem svešu stratēģiju un tehniku – cīņu un paņēmienus uz zemes (jeb – parterī). Kopš tā laika katram cīkstonim, kurš nodarbojas ar MMA (jauktās cīņu mākslas), savā arsenālā obligāti jābūt šai cīņas komponentei. Tātad vispirms BJJ tika pierādīts kā ārkārtīgi efektīvs līdzeklis pilna kontakta cīņā un pašaizsardzībā.
Ja pirmais popularitātes vilnis pārsvarā skāra cīkstoņu aprindas, tad otrs popularitātes vilnis, ko piedzīvojam šobrīd, vairāk skar vienkāršus cilvēkus, kuri iepriekš nemaz nav nodarbojušies ar cīņas sportu. Tie ir parasti cilvēki, kas strādā intelektuālu darbu, bet iekšā ir kāda uguns kas nav realizēta – un BJJ izrādījies piemērots veids, kā to realizēt. Mūsdienu BJJ popularitātes pamatā ir lauzti stereotipi par skarbām, slēgtām un nedaudz aizdomīgām cīņu zālēm, kur ieeja ļauta tikai skarbajiem čaļiem.
Pozitīvā ietekme uz dzīves kvalitāti
Dzīvē pielietojami principi
Cīņā iegūtās mācības un pieredze labi pārnesas uz ikdienas dzīvi un, piemēram, biznesu. Ta ir spēja pieņemt lēmumus haosā, tā ir stresa kontrole, tā ir rīcībspēja agresijas apstākļos un daudz citi aspekti. Ne velti Renera Greisī jaunākā grāmata, kas veltīta tieši šim aspektam, kļuvusi par #1 bestselleri savā jomā.
Stresa noņemšana
Visiem zināms, ka viens no mūsdienu dzīves lielākajiem izaicinājumiem ir stress un nekad publiskajā telpā nav bijis vairāk piedāvājumu, kā ar to cīnīties. Vidēja ikdiena daudziem ir ļoti fiziski neaktīva, bet emocionāli – hiperaktīva. Tieši tāpēc risinājums tieši fiziskajā pasaulē ir ļoti efektīvs. Trenējoties cīņas sportu un, piemēram, esot sparingā, nefokusēties uz notiekošo ir ne tikai grūti, bet arī bīstami. Tas ir viens no biežākajiem komentāriem, ka laiks treniņā ir pilnīga atslēgšanās no domu pasaules.
Sevis izaicināšana
Papildus fiziskās sagatavotības ieguvumiem, BJJ sniedz unikālu iespēju pārvarēt šķēršus un sasniegt jaunas virsotnes arī mentālajā ziņā. Cilvēki, kas nodarbojas ar šo sportu, nemitīgi ir spiesti pārbaudīt savus garīgo un fizisko spēju limitus. Tādējādi treniņos gūtā pieredze ļauj vairot izturības, pacietības un pielāgošanās prasmes. Savā ziņā ar BJJ palīdzību cilvēks var sevi tā pa īstam iepazīt un, ļoti iespējams, šī pašatklāsme kombinācijā ar tehnisko prasmju apguvi ir galvenais dzinējspēks aiz šī sporta veida pieaugošās popularitātes
BJJ Latvijā
Brazīlijas jiu-jitsu Latvijā ir relatīvi jauna sporta disciplīna, kas pie mums sākusi attīstīties tikai pirms nedaudz vairāk nekā 10 gadiem. Pašlaik Rīgā darbojas aptuveni desmit klubi, un vairāki klubi ir atrodami arī Jelgavā, Siguldā, Liepājā, Ventspilī un Saldū. Viens no atpazīstamākajiem BJJ vēstnešiem ir Džo Rogans, kurš ar saviem podkāstiem uzrunā simtiem miljonu cilvēku visā pasaulē, tostarp daudzus latviešus.
Attēls: Graplingaklubs.lv
Rīgas Graplinga klubs
Kluba vīzija, 2022. gada nogalē radot Rīgas graplinga klubu, bijusi veidot atvērtu treniņu vidi, kurā līdztekus var veiksmīgi trenēties gan augsta līmeņa sportisti, gan iesācēji, kā arī veicināt radniecīgo sporta veidu – brīvās cīņas un džudo – mijiedarbību. Kluba treneru kodols ir Dainis Barkāns (BJJ, brīvā cīņa, melnā josta), Valērijs Acuta (BJJ, violetā josta) un Mārtiņš Taube (džudo melnā josta).
Jau no paša sākuma mums veidojusies laba sadarbība ar brazīliešu treneri Iran Mascarenhas (melnā josta, 5. dans), kurš regulāri viesojas uz semināriem un treniņnometnēm Latvijā.
Vēlies izmēģināt?
Vēlamies iedrošināt ikvienu interesentu izmēģināt šo izcilo sporta veidu un baudīt tā pozitīvo ietekmi uz dažādiem dzīves un ikdienas aspektiem. Vairumā gadījumu izaicinošākais ir atnākt tieši uz pirmo treniņu, tāpēc aicinām spert pirmo soli un izmēģināt BJJ. Seko līdzi Rīgas graplinga kluba aktivitātēm un treniņu grafikam sociālajos tīklos (Instagram, Facebook) vai mājaslapā - www.graplingaklubs.lv