Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), pilnveidojot atbalstu studentiem, zinātniekiem un uzņēmumiem inovāciju un augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu radīšanā, izveidojusi Zinātnes un inovāciju centru (ZIC).
Tiek papildināts centra tehniskais aprīkojums. Šogad ZIC iegūs jaunas telpas RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, kļūstot par vienas pieturas inovāciju aģentūru.
"RTU ir strauji attīstījusies inovāciju zināšanu, radīšanas un īstenošanas atbalsta vide, kas ietver gan produktu izstrādi, gan dažādus nacionāla un starptautiska mēroga instrumentus ideju attīstībai no agrīnas stadijas līdz globālai tirgus iekarošanai. Jaunais Zinātnes un inovāciju centrs vēl aktīvāk veicinās kā studentu un akadēmiskā personāla iesaisti zināšanu pārnesē un inovāciju izveidē, tā sadarbību ar industriju augstas pievienotās vērtības produktu radīšanā. Tā tiks spēcināta Latvijas un Baltijas inovāciju ekosistēma un tās pārstāvniecība Eiropā," pauž RTU ZIC direktore Liene Briede.
RTU ZIC izveidots uz Dizaina fabrikas bāzes. Kopš atklāšanas 2016. gadā Dizaina fabrika ir augusi, piedāvājot studentiem arvien plašākas iespējas attīstīt uzņēmējspējas, novatoriem un jaunuzņēmumiem – atbalstu biznesa ideju realizēšanai, bet uzņēmumiem – palīdzību inovatīvu produktu izstrādē. Lai atbalsts būtu mērķētāks, RTU izveido ZIC.
Centrs apvieno augsti kvalificētu ekspertu komandu un izcilu tehnisko nodrošinājumu – vislabāk aprīkoto prototipēšanas darbnīcu Baltijā un superskaitļošanas centru.
Jauno centru veido četras nodaļas. Dizaina fabrika turpina īstenot dažādas programmas, to skaitā vērienīgo projektu «Inovāciju granti studentiem» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/001 «RTU inovāciju granti studentiem»), lai attīstītu studentos inovatīvo domāšanu, radošās prasmes un uzņēmējdarbības spējas. Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas inženieri aktīvi sadarbojas ar uzņēmumiem un zinātniekiem, lai palīdzētu tiem radīt augstas pievienotās vērtības produktus, izvērtēt esošos produktus un pakalpojumus, kā arī pilnveidot tos. Viņi sniedz konsultācijas un tehnisko atbalstu industriālā dizaina, elektronikas, mehatronikas, rūpnieciskās projektēšanas, prototipēšanas un ražošanas jautājumos.
Inovāciju ekosistēmu attīstības nodaļa veicina RTU iesaisti nacionālajās un starptautiskajās inovāciju un tehnoloģiju ekosistēmās. Tā īsteno Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) programmas, veicinot zināšanu ieguvi, uzņēmējdarbību un inovāciju kapacitāti klimata, pārtikas, izejmateriālu un mobilitātes jomā. Bet Pētniecības aprīkojuma nodaļa nodrošina modernu pētniecības aprīkojumu, arī Augstas veiktspējas skaitļošanas jeb HPC centru, kas attīsta digitālo tehnoloģiju lietošanu pētniecībā.
Kad tiks pabeigta RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes rekonstrukcija, ZIC atradīsies Ķīpsalas ielā 6A un būs pieejams kā studentiem un zinātniekiem, tā dažādu nozaru uzņēmumiem. Darbojoties kā inovāciju ģenerators, tas sniegs nozīmīgu ieguldījumu RTU un Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas palielināšanā.