Latvijas Banka piemēro 260 000 eiro soda naudu "Reģionālajai investīciju bankai" un noslēgusi ar banku administratīvo līgumu, informē Latvijas Bankas pārstāvji.
Administratīvais līgumus paredz, ka AS "Reģionālā investīciju banka" veiks tiesiskos pienākumus saistībā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas (NILLTPF) novēršanas normatīvo aktu prasību ievērošanu un iekšējās kontroles sistēmas uzlabošanu. Vienlaikus par konstatētajiem normatīvo aktu pārkāpumiem un iekšējās kontroles sistēmas trūkumiem kredītiestādei piemērota soda nauda 259 867 eiro apmērā.
Finanšu un kapitāla tirgus komisija 2022.gadā veica pārbaudi, kurā konstatēja atsevišķus iekšējās kontroles sistēmas darbības trūkumus un NILLTPF novēršanas normatīvo aktu pārkāpumus, kas saistīti ar nepietiekamu augsta riska klientu no augsta riska valstīm izpēti un to darījumu uzraudzību.
"Reģionālā investīciju banka" konstatētos pārkāpumus un trūkumus atzīst un ir operatīvi veikusi pasākumus to novēršanai, kas ir pamats administratīvā līguma slēgšanai.
AS “Reģionālā investīciju banka” savā komentārā preisei norāda, ka : "pēc 2022.gadā veiktās pārbaudes NILLTPF jomā ir noslēgusi administratīvo līgumu ar Latvijas Banku, kas paredz veikt atsevišķus pasākumus iekšējās kontroles sistēmas pilnveidošanā, kā arī samaksāt soda naudu 259 867 eiro apmērā. Soda nauda attiecas uz nepilnībām atbilstības procedūru piemērošanā, kas jau ir novērstas".
Bankas valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Jakovļevs komentē: “AS “Reģionālā investīciju banka” atzinīgi novērtē konstruktīvo sadarbību ar Latvijas Banku šā līguma noslēgšanas gaitā. Šīs pārbaudes procesu un rezultātus Banka uztver kā iespēju tiešā un atklātā dialogā ar Latvijas Banku vēl dziļāk un detalizētāk izprast regulatora pieeju finanšu sektora dalībnieku uzraudzības procesam un likumdošanas normu interpretācijai. Tas ļauj stiprināt Bankas iekšējas kontroles sistēmu, kas pozitīvi ietekmē Bankas ikdienas darbību un nodrošina stabilu attīstību Bankas izvēlētajā Latvijas finanšu tirgus segmentā – vietējās uzņēmējdarbības kreditēšanā. Banka kopš savas darbības pirmsākumiem vairāk kā 22 gadus atpakaļ un ar stabilu akcionāru sastāvu ir neatņemama Latvijas finanšu tirgus sastāvdaļa, kopā ar citiem uzkrājot nozīmīgu pieredzi gan starptautiskajā banku biznesā, gan vietējo klientu apkalpošanā. Pēdējo 5 gadu laikā Banka ir veiksmīgi realizējusi biznesa modeļa transformāciju, galveno uzsvaru liekot uz Latvijas un Eiropas uzņēmumu kreditēšanu. Pēdējos divus gadus Banka pārliecinoši turas starp trīs aktīvākajām bankām tirgū Latvijas uzņēmumu kreditēšanā, demonstrējot dinamisku kredītportfeļa pieaugumu.”
Minētā administratīvā līguma noslēgšana ar Latvijas Banku un tajā noteikto pienākumu izpilde nerada negatīvu ietekmi ne uz Bankas klientu apkalpošanas procesiem un kvalitāti, ne tās finanšu stabilitāti. Banka pārliecinoši pilda visus regulatora uzliktos normatīvus un turpmākajos gados turpinās stiprināt savu pozīciju tirgu atbilstoši savai attīstības stratēģijai. Saskaņā ar “Forbes” datiem Banka 2022.gadā ieņēma 1.vietu kapitāla pietiekamības rādītājā starp Baltijas komercbankām.
Administratīvais līgums paredz "Reģionālajai investīciju bankai" tiesiskos pienākumus, kuri ir vērsti uz kredītiestādes iekšējās kontroles sistēmas stiprināšanu un darbības atbilstību NILLTPF novēršanas normatīvo aktu prasībām, īpaši saistībā ar augsta riska klientu izpētes un darījumu uzraudzības procesa pilnveidi. Tiesisko pienākumu izpildi uzraudzīs Latvijas Banka.
Latvijas Bankas mērķis finanšu sektora dalībnieku uzraudzībā ir veicināt konstruktīvu sadarbību ar Latvijas finanšu tirgus dalībniekiem. Situācijā, kad tiek konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi vai trūkumi kredītiestādes darbībā, ir īpaši svarīgi, lai kredītiestāde pārkāpumus un trūkumus izprot, atzīst, izstrādā plānu pēc iespējas ātrākai to novēršanai un turpmākajā darbībā nepieļauj konstatētos pārkāpumus.
Latvijas "Reģionālās investīciju bankas" peļņa šogad deviņos mēnešos bija 6,726 miljoni eiro, kas ir 10,2 reizes vairāk nekā 2022.gada attiecīgajā periodā, liecina bankas publiskotais finanšu pārskats.
Bankas aktīvi 2023.gada 30.septembrī bija 446,406 miljonu eiro apmērā, kas ir par 13,3% jeb 52,472 miljoniem eiro vairāk nekā 2022.gada beigās, kad bankas aktīvi bija 393,934 miljoni eiro.
Pēc aktīvu apmēra "Reģionālā investīciju banka" 2022.gada beigās bija septītā lielākā banka Latvijā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija. Bankas lielākie akcionāri ir SIA "SKY Investment Holding" (44%), Ukrainas pilsonis Jurijs Rodins (33,76%) un Marks Bekkers (10,57%).