Peļķes un lietus ūdens appludinātas zonas pagalmā - šīs parādības privātmāju vai lauku īpašumu saimniekiem nav svešas. Pārlieku liela mitruma ietekmē apgrūtināta var būt ne tikai pārvietošanās pa savu īpašumu vai teritorijas estētiskais koptēls, bet arī var tikt nodarīts būtsisks kaitējums ēkas pamatiem, pagrabam un citiem svarīgiem būvelementiem. Lai no tā izvairītos, efektīvs risinājums ir lietus ūdens drenāža. Lietus ūdens novadīšana visbiežāk tiek organizēta, ierīkojot notekcaurules, pa kurām ūdens tālāk tiek novadīts uz tuvumā esošām ūdenstilpnēm (upe, ezers, dīķis u.tml.) vai gruntī (lietus ūdeņu novadīšana zemē).
Kā un kur novadīt lietus ūdeni?
Zemāk esam apkopojuši izplatītākos lietus ūdens novadīšanas sistēmu veidus, atkarībā no īpašuma atrašanās vietas un tuvumā esošo ūdenstilpņu pieejamības.
Ja teritorijā vai tās tuvumā atrodas upe vai dīķis
Šādos gadījumos lietus ūdens var tikt novadīts šajās ūdenstilpnēs. Šādos gadījumos tiek izmantotas speciālas drenāžas caurules - 110mm diametrā. Turklāt obligāti jāparedz kritums vismaz 5mm uz 1 metru.
Ja teritorijā vai tās tuvumā neatrodas upe vai dīķis
Tādos gadījumos tiek veidotas drenāžas tranšejas līdz 1 metra dziļumā, kurās tiek ievietotas speciālas drenāžas caurules ar kokosa vai ģeotekstila apvalku. Tranšejas pamatni nostiprina ar rupjas frakcijas granti vai oļiem, kam seko pašu cauruļu ievietošana. Tāpat arī cauruļu ierakšanai ieteicama vai nu rupjas frakcijas grants vai oļi, lai tādējādi izveidotu drenāžas lauku, kurā lietus ūdenim dabīgā veidā uzsūkties gruntī.
Lietus ūdens novadīšana uz speciālu grodu
Kā alternatīvs drenāžas ierīkošanas veids ir lietus ūdens novadīšana uz speciālu betona vai kompozītmateriāla grodu bez pamatnes. Pamatne tiek veidota no rupjās grants vai skalotajiem oļiem, kuru ieteicams pārklāt ar ģeotekstila audumu, tādējādi ierobežojot mazāko daļiņu iekļūšanu grantī vai oļos un veicinot lietus ūdeņu uzsūkšanās spēju, kā arī paildzinot drenāžas lauka ekspluatācijas laiku.
Lietus ūdens savācējs / uztvērējs
Papildus var tikt lietota lietus ūdens savācējaka (drenāžas aka) - kolektors, uz kuru tiek novadītas visas meliorācijas drenāžas caurules, tādējādi savācot visus notekūdeņus vienuviet. Šāds drenāžas sistēmas risinājums vienmēr būs daudzpusīgāks, jo ar akā uzkrāto ūdeni iespējams lietot arī, piemēram, dārza laistīšanai.
Likumdošana un citi svarīgi ieteikumi
Lai identificētu meliorācijas sistēmas bojājumus un veiktu apkopi, zemes īpašniekam jāapseko meliorētā zeme pēc pavasara palu un vasaras plūdu maksimuma beigām.
Apsekošanu var veikt vai nu pats īpašnieks, vai kopā ar meliorācijas speciālistu.
Ja īpašnieks meliorācijas tehniskajos jautājumos nav pietiekami zinošs, prātīgāk piesaistīt jomas speciālistu, kurš palīdzēs noteikt ne tikai meliorācijas sistēmu bojājumu apmērus un iemeslus, bet arī sniegt priekšlikumus un komentārus par veicamo darbu apjomu. Jāņem vērā, ka meliorācijas sistēma tomēr būve, kas balstīta uz specifiskiem aprēķiniem, kas izriet no meliorētās teritorijas ģeogrāfiskajām, hidroloģiskajām īpatnībām u.tml.
Jāatceras, ka nokrišņu daudzums Latvijā vidēji pārsniedz iztvaikošanu un zemes reljefs ir diez gan līdzens. Zemāk apkopoti daži no būtiskākajiem meliorācijas likumā iekļautajiem terminiem:
- zemes meliorācija — zemes uzlabošana, kas mazina klimatisko apstākļu nelabvēlīgo ietekmi un nodrošina dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu;
- meliorācijas sistēma — specializētu būvju un ierīču kopums zemes ūdens režīma regulēšanai;
- viena īpašuma meliorācijas sistēma — meliorācijas sistēma, kura regulē ūdens režīmu vienā zemes īpašumā.
Kādi ir galvenie iemesli īpašumu applūšanai?
Pamatā tie ir divi – īpašums uzbūvēts uz lauksaimniecības zemes vai pašvaldības nozīmes koplietošanas grāvis privātīpašnieka teritorijā netiek tīrīts un tajā radušies sablīvējumi, kas lietavu laikā neļauj ūdenim brīvi tecēt. Jeb vienkaršakiem vārdiem - ūdenim nav iespējas aiztecēt uz zemāku vietu.
Visbiežāk meliorācijas darbos tiek izmantotas drenāžas caurules kokosa vai ģeotekstila apvalkā. It īpaši gadījumos, kad darbi veicami mazos zemes gabalos (pārsvarā vienlaikus ar mājas būvniecību un tai piegulošās teritorijas nosusināšanu).
Ja arī Jūsu īpašumā nepieciešama drenāžas ierīkošana, lietus ūdens novadīšanas sistēmu izbūve vai kādi citi ar teritorijas labiekārtošanu saistīti risinājumi, aicinām sazināties ar ilggadējiem ekspertiem šajā jomā - uzņēmumu SIA Eco Tehnoloģijas. Vairāk par uzņēmuma pārstāvētajiem pakalpojumiem un paveikto darbu portfolio meklējiet www.ecotehnologijas.lv