Enerģētika

6000 Latvenergo klientu izvēlējušies mainīgās cenas produktu

Dienas Bizness, 28.01.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Janvārī jau 6000 AS Latvenergo klientu izmanto Elektrum Dinamiskais produkta piedāvājumu, kura cena ir piesaistīta biržai, informē Latvenergo pārstāve Sandra Vējiņa.

Klienti, kuri izvēlējās mainīgas cenas produktu, janvārī saņems par aptuveni 6% mazāku rēķinu. Tas apstiprinot gada sākuma tendenci, ka gada pirmajā mēnesī brīvajā elektrības tirgū izdevīgi ir elektroenerģiju iegādāties atbilstoši mainīgās cenas piedāvājumam, taču tas negarantē šādu cenu arī nākamajos mēnešos.

Janvārī, vairumtirgū ir vērojama elektrības cenu lejupslīde par 20%, tādēļ klientiem, kuri noslēdza mainīgas cenas piedāvājumus, tas veidos aptuveni 6% kopējā rēķina ietaupījumu salīdzinājumā ar fiksēto cenu rēķiniem. Cenu kritumu vairumtirgū noteica lētākas (sezonālas) elektroenerģijas importa iespējas no Skandināvijas.

Vairumtirgus cenu nosaka elektrības izstrādes un piegādes iespējas reģionā kopumā. Situācija ir mainīga, taču tradicionāli ir novērots, ka gada vidējā elektroenerģijas cena ir augstāka par vēsturiski janvārī un februārī novēroto. Elektrības cenas mainīgumu gada griezumā ļauj iepazīt iepriekšējos gados Ziemeļvalstu elektroenerģijas biržā Nord Pool notikušās svārstības, - salīdzinot cenas nedēļas skatījumā, redzams, ka atšķirība var sasniegt pat 50%.

«Novērojam, ka brīvā tirgus apstākļos klienti lietišķi iepazīstas ar mūsu sniegto informāciju par norisēm tirgū un izvēlas savai mājsaimniecībai piemērotāko risinājumu. Ja klients izvēlas mainīgo jeb biržas cenas produktu, svarīgi zināt, kādas ir fiksēto un biržas produktu priekšrocības un atšķirības. Fiksētas cenas produkti piedāvā drošību un izmaksu prognozējamību ilgākā laika posmā. Savukārt, izvēloties biržas produktus, ir jārēķinās, ka ikmēneša izmaksas būs mainīgas - būs brīži, kad par elektroenerģiju klients maksās mazāk nekā fiksētas cenas produktos, taču var būt arī otrādi, kad mainīgo produktu cena būs augstāka par fiksēto produktu cenu, komentē Latvenergo komercdirektors Uldis Bariss.

Kopējo maksājumu par elektroenerģiju veido elektroenerģijas cena (viena trešdaļa), kā arī nemainīgi un regulēti lielumi – maksa par elektrības piegādi, obligātās iepirkuma komponentes un PVN, kas sastāda divas trešdaļas no kopējā maksājuma par patērēto elektroenerģiju.

AS Latvenergo izpēte par klientu ieradumiem ļauj secināt, ka vairums Latvijas mājsaimniecību novērtē drošību un stabilitāti ilgtermiņā, jo nevēlas riskēt un tādēļ izvēlas fiksētas cenas piedāvājumus. Šos datus apstiprina arī SKDS veiktā aptauja, kurā klienti atzīst, ka ir informēti par iespējām elektroenerģiju pirkt dažādos piedāvājumos no dažādiem tirgotājiem, taču viņi izvēlēsies ierasto formu/vēsturisko tirgotāju.

Latvenergo koncerns ir lielākais elektroenerģijas tirgotājs Baltijā. 2014. gada 9 mēnešos mazumtirdzniecības klientiem Baltijā esam pārdevuši 6 477 GWh elektroenerģijas, kas veido vairāk nekā trešo daļu no kopējā Baltijas tirgus.

Komentāri

Pievienot komentāru