Ārpakalpojums – iespēja IT infrastruktūrai augt reizē ar biznesu 

Mākoņpakalpojumu elastīgums, drošība un pieejamība sniedz uzņēmējiem iespēju mazāk domāt par tehniskām lietām un vairāk pievērsties biznesam.

Jānis Vēvers, 26.04.2019

Foto: pixabay

Mākoņpakalpojumu elastīgums, drošība un pieejamība sniedz uzņēmējiem iespēju mazāk domāt par tehniskām lietām un vairāk pievērsties biznesam

Datu centri

Informācijas tehnoloģiju infrastruktūras izveidošana uzņēmumā kopš pirmsākumiem prasījusi nopietnas investīcijas. Finanšu līdzekļu trūkums atturējis no viena vai otra jauna uzņēmuma izveidošanas, bet citiem nav ļāvis īstenot visus plānus iecerētajā apjomā un tempā, kavējot izaugsmi. Taču līdz ar IT infrastruktūras ārpakalpojumu jomas attīstību uzņēmumi ieguvuši noderīgu iespēju «audzēt» skaitļošanas jaudu un datu krātuves atbilstoši biznesa izaugsmes tempam jeb maksāt tikai par to infrastruktūru, kas attiecīgajā darbības periodā ir nepieciešama.

Vienmēr modernākās tehnoloģijas

«Strādājot mainīgā uzņēmējdarbības vidē, ir grūti precīzi prognozēt biznesa ilgtermiņa attīstību, tātad arī noteikt potenciālo slodzi IT infrastruktūrai tuvākā vai tālākā nākotnē. Veidojot prognozi, parasti tiek ņemts vērā tā brīža attīstības temps un uzņēmuma budžets, bet netiek izsvērtas IT attīstības tendences, biznesa procesu un lietotāju ieradumu izmaiņas. Tā rezultātā uzņēmums var kļūdaini ieguldīt pamatīgas summas tehnoloģijās, kas jau pēc dažiem gadiem būs novecojušas,» DB stāsta Tet Datu centru risinājumu nodaļas vadītājs Māris Sperga. «Izvēloties infrastruktūras ārpakalpojumu, uzņēmums ir pasargāts no šāda riska un var vienmēr lietot mūsdienīgākās, ātrdarbīgākās tehnoloģijas.»

Ārpakalpojums sniedz iespēju izmantot jaunāko un labāko uzreiz, nevis tad, kad tam tiek sakrāts nepieciešamais līdzekļu daudzums. Turklāt tas ir paredzēts vieglai piekļūšanai. Laikmetā, kad aizvien vairāk kompāniju produkcijas realizēšanā iesaista e-komerciju vai pieslēdzas datorsistēmām attālināti, tas kļūst īpaši svarīgi.

«Reizēm nākas dzirdēt uzņēmēju sūdzības, ka viņi nevar piekļūt savam serverim. Piemēram, vasaras svelmē tas pārkarst un atslēdzas, ja nav nodrošināta tā pienācīga dzesēšana, vai arī tas nav pieejams interneta kabeļu bojājumu vai nestabila 4G interneta pārklājuma dēļ. Lai arī daži uzņēmēji joprojām uzskata, ka glabāt visu sev blakus ir drošāk, nereti kompānijas pārvērtē sava objekta infrastruktūras atbilstību biznesa uzdevumiem,» skaidro M. Sperga.

Pakalpojumu sniedzējs parūpēsies

Servisa pieejamība mākoņkrātuvē ir daudz augstāka, jo mākonis atrodas rezervētos datu centros (DC), kuros tiek veidotas datu kopijas un uzturēti rezervēti lieljaudas optiskie datu pārraides kanāli. Viena vai vairāku serveru iziešana no ierindas neietekmē mākoņpakalpojuma kvalitāti. DC pakalpojumu sniedzējs var piedāvāt papildu pakalpojumus, tostarp aizsardzību pret kiberuzbrukumiem, sistēmu ievainojamības pārbaudi un citus. Mākoņi maina domāšanu par IT resursu paplašināšanās ātrumu, jo, ja papildu resursi ir nepieciešami šodien, tad tos var iegūt uzreiz, nevis pēc dienas vai nedēļas. Tas sniedz iespēju būt soli priekšā konkurentiem brīdī, kad tirgū tiek palaisti jauni produkti.

Sezonālo uzplaiksnījumu gadījumā var paplašināt resursus nepieciešamajam laika posmam, piemēram, ja ir plānota preču izpārdošana vai kāda mārketinga aktivitāte. Līdz ar to nav nepieciešams izņemt līdzekļus no kompānijas apgrozījuma, un tos var pārvirzīt citiem mērķiem. Nav arī jātērē resursi «dzelžu» bojājumu novēršanai, IT infrastruktūras telpas aprīkošanai un citiem saistītiem jautājumiem. Mākoņpakalpojums var tikt ieviests gandrīz acumirklī, pateicoties elastībai un IT resursu pieejamībai pēc pieprasījuma.

Mazāk izdevumu darbaspēkam

Uzturot iekšējo IT infrastruktūru, uzņēmumam nepieciešami zinoši speciālisti, kas par to parūpēsies. Parasti tiem atvēlētas štata vietas ar visām saistītajām darbaspēka izmaksām. Ja uzņēmums darbojas visu diennakti, jānodrošina maiņu darbs, strādāšana naktīs un brīvdienās. Turklāt šie speciālisti regulāri jāapmāca jauno sistēmu uzturēšanā, un izmaksas par kursiem bieži vien pārsniedz 3000 eiro. Ņemot vērā straujo darbinieku mainību IT nozarē, nav nekādas garantijas, ka jau pēc pusgada uz apmācībām nebūs jāsūta jauns kolēģis. Tādējādi IT infrastruktūras uzturēšanas izmaksas var kļūt nepatīkami augstas.

«No savas pieredzes varam teikt, ka aizvien lielāks kompāniju skaits izmanto ārpakalpojumu infrastruktūru, lai samazinātu IT resursu nepietiekamības jautājumus, minimizētu uzņēmuma dīkstāves riskus un optimizētu tēriņus. Ja runājam par Latviju, tad mākoņpakalpojumu tirgus ik gadu vidēji pieaug par 10%,» uzsver Tet pārstāvis.

Tiesa, pakalpojuma sniedzējs jāatlasa rūpīgi. Izvēloties DC, biznesam ir svarīgi saprast, kādus uzdevumus tas risina kompānijai, – tur atrodas pamata infrastruktūra, rezerves vai arī datu kopija? No efektivitātes skatupunkta – ir svarīgi samērot informācijas vērtību un tās aizsardzības izmaksas. Izvēloties piegādātāju, vajadzētu pievērst uzmanību datu centru operatoru nopietnībai – vai tā infrastruktūra ir sertificēta atbilstoši industrijas prasībām, vai ir pieejama apmācīta un sertificēta komanda. Pakalpojuma sniedzējam arī jābūt labai reputācijai un uzticamības personai biznesam, kura pakalpojumu klāsts un investīcijas tehnoloģijās ļaus biznesam stabili un droši attīstīties ilgtermiņā.

Sadarbībā ar Tet.

Jaunākais izdevums