Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pateicoties dizaina biroja H2E radošajiem risinājumiem, Eiropas mēroga arheoloģijas piemineklis - Āraišu ezerpils - ir ieguvis jaunus vaibstus, kļūstot par interesantu tūrisma galamērķi.

Arheoloģiskā parka apmeklētāju centrā ir izveidota ekspozīcija ar eksperimentālu un daudzlīmeņu dizaina pieeju, piedāvājot unikālu saturu, kas jāatklāj apmeklētājiem pašiem līdzdarbojoties.

Ekspozīcija ir vizualizēts teiksmains stāsts par vietu, par senatni, par eksperimentālo arheoloģiju, eksperimentālās un zemūdens arheoloģijas aizsācēju Latvijā Jāni Apalu, par izrakumu procesu, ezerpils rekonstrukcijas gaitu un vērtīgākajiem guvumiem ezera dzelmē, klāsta biroja H2E vadošā dizainere Ingūna Elere. Būtiska loma ir atvēlēta apmeklētāju iztēles rosināšanai, kas palīdz novērtēt nemateriālo kultūras mantojumu.

Dizaina process - ekspozīcijas dizaina stratēģijas, koncepcijas, tehniskā projekta, zīmola izveide un realizācija ilga 2,5 gadus. To finansēja Āraišu novada pašvaldība.

"Apzinot bagāto un daudzveidīgo saturu, grūtākais bija izvēlēties vienīgo pareizo formu, caur kuru vizualizāt šo stāstu. Man ir prieks par zīmola, grafiskās valodas un ekspozīcijas elementu sintēzi, kas pamatojas gan arheologa darbā, izmantojot milimetru papīru atradumu fiksēšanai, gan zīmējumos ar zīmuli, gan ezera dzelmes interpretācijā," teic I. Elere.

Dizainere stāsta, ka Āraišu ezerpils zīmols radīts kā lēnām atmirdzošs sapnis, kas izcelts no nezināmā. Zīmola jaunradītajā grafikas zīmē ietvertas ezera ainavā gūtās sajūtas, kas apvienojumā ar cilvēka rokas pieskārienu no jauna paceļas kā noslēpuma atklājums, kā tikko nojaušams, bet paliekošs nospiedums. Tajā apvienots ūdens plūdums un laika ritējums, kas atklāj unikālās vietas daudzlāņainības raksturu.

"Ekspozīcija ir Jāņa Apala sapņa - augšām celt Āraišu ezerpili - realizācija. Ceram, ka ekspozīcija uzrunās, ieintriģēs, iedrošinās ikvienu apmeklētāju eksperimentiem, ļauties realizēt savus sapņus, izmantot metodes, kādas vēl nav izmantotas, izmēģināt pieejas, kas nav lietotas, būt neatlaidīgiem un pacietīgiem, lai sasniegtu savu mērķi," saka I.Elere.

Dizaina birojs H2E ir līdzdarbojies vairāku kultūrvēsturisku telpu dizaina radīšanā gan Latvijā, gan ārvalstīs. Tas veidojis radošus risinājumus Raiņa un Aspazijas mājai un vasarnīcai, Daugavpils Marka Rotko mākslas centram, Jāņa Čakstes mājai, Ventspils muzejam, Rīgas motormuzejam, kā arī Raiņa un Aspazijas muzejam Šveicē, Ungārijas Transporta muzejam u.c. Šobrīd H2E radošā komanda aktīvi strādā pie Latvijas Okupācijas muzeja jaunās ekspozīcijas "Ceļš uz gaismu".

Komentāri

Pievienot komentāru