Bordāna iecere ir dulla 

Tieši šāds secinājums radās pēc Tieslietu ministrijas rīkotās diskusijas sadarbībā ar Rīgas Juridisko augstskolu par jautājumu: «Vai pienācis laiks specializētai tiesai?»

Jānis Goldbergs, DB žurnālists, 2019. gada 19. jūlijs plkst. 6:26

Foto: no personīgā arhīva

Diskusijā izklāstīja gan Tieslietu ministrijas redzējumu par jaunās Ekonomisko lietu tiesas radīšanu no 2021. gada 1. janvāra, gan bija uzņēmēju un investoru viedokļi. Izteicās ģenerālprokurors, Rīgas apgabaltiesas un Satversmes tiesas priekšsēdētāji. Jaunās tiesas ieceres kritika vairāk nāca no zāles.

Bija daudz un dažādu iebildumu. Vai pietiks tiesnešu? Vai pietiks telpu? Vai tiesa tiks galā ar piekritīgo lietu daudzumu?

Tādu eksperimentu kā Latvijā nav atļāvusies vēl neviena Eiropas Savienības valsts!

Teju visi oficiālie diskusijas dalībnieki atzina, ka jaunās tiesas radīšana neatrisina procesa problēmas tiesās, vien rodas cerības, ka īpaši apmācīti tiesneši ātrāk izskatīs lietas un sarakstīs nolēmumu sējumus. Pēc iebildēm no zāles Tieslietu ministrija atzina, ka tādu eksperimentu kā Latvijā nav atļāvusies vēl neviena Eiropas Savienības valsts, lai arī komerctiesas ir daudzviet, un tas tiek minēts kā paraugs. «Sāls» ir apstāklī, ka Latvijā ir plānots izveidot Ekonomisko lietu tiesu, kurai būs jāizskata ne tikai komerclietas, bet arī ekonomiskie noziegumi, kas ir kriminalizēti. Tiesas izveidošanas iecere ir atvieglot uzņēmēju ikdienu, lai strīdi tiktu izšķirti ātrāk, bet patiesās problēmas slēpjas ne jau civiltiesiskajā sadaļā, bet gan kriminālapsūdzībās. Diskusijas laikā KNAB priekšnieks Jēkabs Straume atklāja, ka vairāk nekā 50 lietu gaida izskatīšanu tiesā un gaida jau gadiem. Tās esot pilnībā izmeklētas!

Savukārt Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesu kolēģijas tiesnesis Juris Stukāns norādīja, ka tikai ar šīm 50 KNAB lietām jaunās tiesas 10 tiesneši būs pilnībā nodarbināti. Tieši viņam radās jautājums par to, kādēļ visu laiku šīs 10 tiesnešu vakances nav izmantotas, lai paātrinātu tiesu darbu. Proti, izrādās, ka tiesas izveidei nevajadzēs papildu budžeta līdzekļus, jo tiesnešu vietas ir, tikai neizmantotas. Uz šo jautājumu J. Bordāns atbildi ieteica meklēt pie iepriekšējiem ministriem. No šīm divām premisām, ka Eiropā neviens vēl nav jaucis krimināllietas un civillietas vienā katlā un ka pietiks ar niecīgu daļu lietu, lai iecere būtu neizdevusies, seko, ka Tieslietu ministra Jāņa Bordāna iecere ir dulla un, iespējams, lemta neveiksmei. Tajā pašā laikā zālē bija juristi, kuri uzskatīja, ka Latvijas piemērs var būt revolucionārs un dot paraugu visiem citiem Eiropā. Ministrs solīja turpināt diskusijas, un ne visi konkrēti atbildēja uz tiešiem pārmetumiem par jaunās sistēmas dzīvotspēju. Laiks vēl ir līdz 2021. gadam, un ir arī paruna, ka trakiem pieder pasaule. Iespējams, ka tiešām pastāv risinājums, kā uzņēmējiem tikt pie ātras, efektīvas un vienlaikus taisnīgas tiesas, tomēr pagaidām līdzās jaunatklājumu degsmei bija pārlieku daudz pamatotas un argumentētas kritikas.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 10. jūlijs plkst. 5:56

Tieslietu ministrija atkal ir aktualizējusi priekšlikumu, par kuru vienojušās koalīcijas partijas,...

2019. gada 08. jūlijs plkst. 6:01

Nākamais budžets būs nopietns tests valdībai. Dienvidu kaimiņi plāno celt ne tikai...

2019. gada 05. jūlijs plkst. 6:11

Līdz ar Eiropadomes izvirzīto Urzulu Fon Der Laienu Eiropas Komisijas (EK) prezidenta...

2019. gada 03. jūlijs plkst. 6:20

No 303 regulārajām lidsabiedrībām Eiropā 2030. gadā būs palikušas mazāk nekā 100,...

2019. gada 01. jūlijs plkst. 6:06

Šā brīža situācija parādu tirgū liecina par pesimismu. Turklāt drīzāk – ekstremālu...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....