Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Saeima, izdomājot likumprojektus, grasās pārspēt britu komēdijseriāla Little Britain veidotājus - komiķus Deividu Viljamu (David Walliams) un Metu Lukasu (Matt Lucas).

Runa ir par ainu, kurā briti smejas par klientu savdabīgu apkalpošanas šķautni. Proti, pieņemot klientu, servisa darbiniece rūpīgi uzklausa klienta vajadzību, tad ilgstoši skatās datorā un paziņo: «Dators saka - nē!» Pēc šī paziņojuma klients uzsāk sarunas - vai vēl ko nevarētu iesākt, bet apkalpotāja atsaucas uz datoru un atvadoties klientam nicīgi uzklepo tieši sejā.

Dienas Biznesā jau aprakstījām Saeimas ieceri sodīt automātiski Latvijas iedzīvotājus, kuri nav laikus deklarējuši savus ienākumus, uzticot procedūru datorprogrammai. Raugi, rodas vairāki labumi – nav jānodarbina Valsts ieņēmumu dienesta darbinieki, nav jāsatraucas, ka kāds būs vainīgs pie kļūmēm, jo datoram nav sirdsapziņas. Runa ir gan par juridiskām personām, kurām jāiesniedz mēneša un ceturkšņa atskaites, gan fiziskām personām. Tā kā viss vēl ir likumprojektu līmenī, var cerēt, ka datorizētā sodīšana tomēr netiks ieviesta.

Aizeks Azimovs: Robots nedrīkst kaitēt cilvēkam vai arī pieļaut kaitējumu cilvēkam ar savu bezdarbību.

Likumprojekta līmenī strīdi notiek likuma grozījumos Par nodokļiem un nodevām, kas paredz kārtību, kādā VID dators sodus izsūtīs. Vai kādu vispār brīdinās? Vai nokavēt drīkstēs divas dienas vai arī četras? Tomēr pamatjēga slēpjas Administratīvās atbildības likumā, kur iekļauta automātiskās sodīšanas iespēja, un par šī likuma mainīšanu pagaidām neviens nerunā. Min vien labos piemērus: cik jauki, ka ir fotoradari – cilvēki mazāk pārkāpj ātruma ierobežojumus, jo dators saka - sodīts! Tas viss atgādina britu komēdiju.

Lai saprastu jautājuma nopietno sadaļu, kur slēpjas lielākā kļūme domāšanā, atliek atcerēties amerikāņu zinātnieka un rakstnieka Aizeka Azimova definētos robotikas pamatlikumus. Pirmais no tiem skan: «Robots nedrīkst kaitēt cilvēkam vai arī pieļaut kaitējumu cilvēkam ar savu bezdarbību.» Proti, nav pieļaujama situācija, kad robots vai programma pieņem lēmumus cilvēku vietā un par cilvēkiem, un pilnīgi skaidrs, ka lēmums par sodu ir kaitējums kādam cilvēkam. Šī fundamentālā aplamība, kas tiek pieļauta šodien, būs ar tendenci izplesties. Pēc simts gadiem var gadīties, ka robots sodīs ne tikai par nepareizu automašīnas novietošanu, bet par daudzām citām lietām. Gribu pateikt, ka programma vai robots ir labi informācijas apstrādē un apmaiņā, kas veicina lēmumu ātru pieņemšanu, bet principiāli nav pieļaujama pašā lēmumu pieņemšanā. Tas ir cilvēku dominances princips, kura pārkāpšana pat sīkumā nozīmē tālejošas sekas. Tas ir iemesls, kādēļ vēlos lūgt deputātus lemt saprātīgi, nevis kļūt par draņķīgu britu komiķu atdarinājumu.

Komentāri

Pievienot komentāru