Tehnoloģijas

Dronu nozares apgrozījums aug daudzkārtīgi

Egons Mudulis, 04.06.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Dronu nozares apgrozījums piecos gados kāpis 11,6 reizes; ne visi iztur konkurenci.

No nepilna miljona eiro līdz vairāk nekā 11 milj. eiro – tā palielinājies deviņu jomas uzņēmumu apgrozījums, salīdzinot 2014. g. un 2018. g. rādītājus, liecina DB veiktais Lursoft datu apkopojums. Kompāniju nodarbināto cilvēku skaits kāpis no 57 līdz 132 cilvēkiem, bet kopējie maksājumi budžetā - no 432 tūkst. līdz 1,8 milj. eiro. Savukārt kopējo zaudējumu pieaugums no 150 tūkst. eiro līdz 1,6 milj. eiro norāda vien uz to, ka uzņēmumi lielākoties arvien ir investīciju un izaugsmes fāzē, norāda kāds jomas komersants.

Divkāršs kāpums

Apgrozījuma, darbinieku skaita un nomaksāto nodokļu ziņā lielākās nozares kompānijas UAVFactory (ražo fiksēto spārnu dronus) apgrozījums pērn pieaudzis vairāk nekā divas reizes līdz 6,3 milj. eiro, bet peļņa pārsniegusi vienu milj. eiro. Uzņēmuma finanšu direktore Jeļena Ābola norāda, ka tam pamatā vairākas lietas. Ar ES fondu atbalstu veikti pētījumi, tāpat pērnā gada vasarā kompānija piedāvājusi jaunus produktus. Jaunus pasūtījumus veikuši gan esošie, gan jauni klienti. Vaicāta, vai arī šogad gaidāma tāda pati izaugsme, viņa atzīmē, ka jūlija beigās apgrozījums varētu sasniegt sešus milj. eiro, bet gadā kopumā varētu būt vismaz 10 milj. eiro. Savukārt peļņa procentuāli varētu būt mazāka, jo jādomā par investīcijām, lai uzņēmums arī turpmāk varētu augt.

Lielākais izaicinājums patlaban ir darbinieku, kuriem nepieciešamas specifiskas tehniskās zināšanas, pieejamība, uzsver J. Ābola. Pērn darbinieku skaits sasniedzis 63 cilvēkus, bet šobrīd kompānija nodarbina 88 cilvēkus. Vaicāta, vai kompānija var iegūt visu nepieciešamo finansējumu no bankām, viņa norāda, ka ar finanšu institūcijām izveidojusies laba sadarbība, tāpat saņemta palīdzība no valsts attīstības finanšu institūcijas Altum. Turklāt UAVFactory galvenie klienti starptautiskajā tirgū ir valsts institūcijas, kam ir akceptējami daļēji avansa maksājumi. Kompānijas klientu vidū ir arī Latvijas Aizsardzības ministrija, kas iepriekš ziņoja, ka «bezpilota lidaparātu sistēmu iegāde stiprinās Nacionālo bruņoto spēku teritorijas novērošanas un izlūkošanas, kā arī netiešās uguns atbalsta vadības spējas. Iegādātās bezpilota lidaparātu sistēmas paredzēts izmantot arī, sniedzot atbalstu glābšanas, meklēšanas vai līdzvērtīga rakstura civilās operācijās».

Komentējot sadarbību ar piegādātājiem, uzņēmuma finanšu direktore atzīmē, ka tie ir no visas pasaules, tostarp Ķīnas, ASV, Vācijas, Čehijas, Izraēlas. Diemžēl ir atsevišķi komponenti, kuru jomā faktiski ir monopols, līdz ar ko piegādātājs var diktēt cenas.

Visu rakstu lasiet 4. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!