Eiropas Nākotnes fonds simts miljardu eiro vērtībā 

Eiropas Savienības (ES) ierēdniecība nākusi klajā ar priekšlikumu izveidot tā saukto Eiropas Nākotnes fondu ar finansējumu 100 miljardu eiro apmērā, lai aizsargātu Eiropas lielos uzņēmumus, kuri tiek dēvēti par nacionālajiem čempioniem, pret tādiem ASV un Ķīnas konkurentiem kā Google, Apple un Alibaba. Priekšlikums tiks prezentēts jaunajai Eiropas Komisijas prezidentei Urzulai fon der Leienai, kuras mandāts stājas spēkā 1. novembrī, raksta portāls politico.eu.

Rūta Kesnere, DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 26. augusts plkst. 6:07

Foto: no DB arhīva

Dokumentā kā galvenie Eiropas sāncenši minēti Google, Apple, Microsoft, Alibaba, Facebook, Baidu un Tencent, uzsverot, ka ES pašlaik nav līdzvērtīgu uzņēmumu. Runājot par Donalda Trampa radīto draudu starptautiskajai tirdzniecībai novēršanu, ES birokrāti ierosina ļoti agresīvu jaunu sistēmu, lai vienpusēji noteiktu muitas tarifus ASV precēm. Savukārt attiecībā uz Ķīnu dokuments paredz aizliegumu Ķīnas uzņēmumiem piedalīties publiskajos iepirkumos Eiropā, tādējādi tos sodot par subsīdijām, kuras šie uzņēmumi saņem no Pekinas.

Vienīgais veids, kā Eiropai izdzīvot tirdzniecības karos, ir pastiprināti pievērsties inovācijām un digitalizācijai.

Dokumentā minēts, ka jaunizveidotais Eiropas Nākotnes fonds fokusēsies uz ilgtermiņa akciju iegādi ES bāzētos uzņēmumos stratēģiski svarīgās nozarēs. Saskaņā ar portālā politico.eu minēto, lai gan Francija un Vācija varētu šāda fonda izveidi atbalstīt, tomēr citas dalībvalstis, piemēram, Nīderlande, ir daudz atturīgākas. Kā norādījis politico.eu Urzulas fon der Leienas pārstāvis, «neviens no EK prezidentes komandas līdz šim nav neko dzirdējis par mistisko Eiropas Nākotnes fondu».

Jānorāda, ka vairākas ES dalībvalstis kategoriski iebilst Vācijas un Francijas oficiālajām iecerēm mīkstināt ES konkurences politiku un vieglāk atļaut uzņēmumu apvienošanos. Daudzi prominenti Vācijas ekonomisti (Lars Felds, Izabelle Šnābele, Tomaso Duso) norādījuši, ka šādi oligopoli būs nedraudzīgi patērētājiem, ar smagnēju pārvaldību, dārgi izmaksās nodokļu maksātājiem un nebūs īpaši efektīvi. Arī Eiropas Centrālā Banka, izskatot vairāku Vācijas banku vēlmi apvienoties, ir bijusi noraidoša. Laikraksts Financial Times jau šā gada 24. martā rakstīja, ka ir jāatbalsta gudra nacionālās izaugsmes stratēģija, nevis nacionālie oligopoli.

Pašlaik starptautiskajā tirdzniecībā notiekošais liek secināt, ka aizvien vairāk virsroku gūst valstu protekcionisms un vērojama arī liberālās tirdzniecības aizstāvju – ES un ASV – pārorientācija uz valsts atbalstu (brīžam tiešu subsīdiju veidā) biznesam, kas līdz šim bija neiedomājami. Jāatgādina, ka vēl joprojām aktuālas ir arī ASV un ES tirdzniecības nesaskaņas, kur ASV draud noteikt tarifus Eiropā ražotajām automašīnām, kā arī turpinās strīds par abu pušu neatļautu atbalstu savām aviobūves kompānijām, ko izskata Pasaules tirdzniecības organizācija. Pārdomu vērti šķiet daudzo ekonomistu secinājumi, ka vienīgais veids, kā Eiropai izdzīvot tirdzniecības karos, ir pastiprināti pievērsties inovācijām un digitalizācijai.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 09. augusts plkst. 6:15

Daugavpils reģionālajā slimnīcā līdz 1. septembrim apturēta plānveida operāciju veikšana,...

2019. gada 07. augusts plkst. 6:18

Rūpes par vecumdienām vairākums Latvijas iedzīvotāju vēl aizvien pārliek uz valsts pleciem....

2019. gada 05. augusts plkst. 6:31

Daudzviet Eiropā un ASV, un, protams, arī Latvijā sākušas sirot teorijas par...

2019. gada 02. augusts plkst. 6:30

Drukātās preses izdevēji un lasītāji ir palikti zem nopietna finansiāla sitiena, kas...

2019. gada 31. jūlijs plkst. 6:23

Vecā kontinenta ekonomikai uzspiežot pa bremzēm, jau drīz medicīnisko palīdzību tai atkal...

Nepalaid garām

«Dažreiz vajadzīga cita perspektīva, kā uz lietām paskatīties,» par savu nesen gūto pieredzi...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...