Eksperiments: Krāpšana lietoto auto tirgū sit augstu vilni 

Lai padarītu lietotu automašīnu pievilcīgāku pircējam un tās nobraukto kilometru (km) skaits būtu ievērojami mazāks nekā patiesais, pietiek vien ar 30 eiro un desmit minūtēm, liecina Latvijas Televīzijas raidījuma Aizliegtais paņēmiens eksperiments.

Dienas Bizness, 2014. gada 13. oktobris plkst. 20:03

Tā laikā lietotai - desmit gadus vecai - automašīnai Audi A6 ar speciālu ierīci odometra rādījums tika nogriezts no 289 tūkstošiem km uz 189 tūkstošiem. Šādi pakalpojumi pieejami gan Rīgā, gan arī daudzās vietās Latvijā – Jūrmalā, Jelgavā un pat Ludzā, un šī pakalpojuma cena svārstās robežās no 30 līdz 60 eiro.

Raidījums norāda, ka ne policija, ne Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pašlaik šai problēmai nav pievērsuši uzmanību, tajā pašā laikā Eiropas parlaments šī gada martā pieņēma jaunu direktīvu, kas uzliek par pienākumu dalībvalstīm turpmāk savās likumdošanās ieviest konkrētas soda normas par odometra grozījumiem, uzskatot, ka tā ir pircēju krāpšana, kas rada zaudējumus. Šomēnes direktīva ir oficiāli publicēta.  

    

Aizliegtais paņēmiens arī pārliecinājās, ka jau ar sagrozītiem odometra rādītājiem šobrīd Latvijā bez problēmām iespējams iziet arī auto tehnisko apskati un nobrauktos kilometrus padarīt par oficiāliem mašīnas rādītājiem Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) datu bāzē.

Raidījums veica arī otru eksperimentu, pārbaudot trīs portāla ss.lv tirdzniecībā pieejamas automašīnas, arī Audi A6. No trim pārbaudītām automašīnām, tikai viena bija norādīts oriģinālais nobraukums, vienai mašīnai tas nebija nosakāms, jo dati bija dzēsti, bet trešajai odometra rādījumi bija samazināti par aptuveni 50 tūkstošiem kilometru.

Latvijas auto asociācija savā pētījumā norādījusi, ka šāda veida krāpšana Latvija lietoto auto tirgū notiek masveidā, tāpat tiekot viltotas servisa grāmatiņas, un patiesībā pārdevēji krietni nobrauktas automašīnas uzdod par teju vai mazlietotām, ar kurām braukuši vien vācu pensionāri.

Pēc asociācijas aplēsēm, no visiem Latvijā pieejamajiem lietotajiem auto, viltoti nobraukumu rādītāji esot 80% gadījumu. Tos vilto gan Latvijā, gan mūsu paši meistari, vēl esot Vācijā, un asociācijas veiktajā pētījumā esot pat fiksēts rekords – kad vienai automašīnai tikuši norakstīti 300 tūkstoši kilometru.

Viltojumiem populārākās automarkas esot Volvo, BMW un citas vidējas klases automašīnas. Speciālisti arī norāda, ka vidēji normāls vienas mašīnas nobraukums viena gada laikā ir apmēram 30 līdz 40 tūkstoši kilometru, tātad desmit gadus vecai mašīnai tie būtu vismaz 300 līdz 400 tūkstoši kilometru.

PTAC rīcībā šobrīd nav pat iekārtu, kas noteiktu automašīnu nobraukuma rādītājus. PTAC direktore Baiba Vītoliņā raidījumā norādīja, ka šobrīd nav arī sakārtota autoplaču darbība, proti, daudzviet nav juridiski noformēts tas, ka automašīnas vispār atrodas tirdzniecībā. Līdz ar to patērētāju tiesības vērsties pret automašīnas tirgotājiem ir ierobežotas. Saeimas deputāts Kārlis Seržants (ZZS) raidījuma laikā solīja, ka pats personīgi pievērsīs uzmanību šīs problēmas risināšanā. Viņa redzējumā, ar kontroli varētu nodarboties CSDD.

Tiesa, atklāts jautājums ir, kuru šajā auto tirgošanas ķēdē būtu uzskatāms par krāpnieku – odometra rādījumu viltotājts, automašīnas saimnieks, vai pārdevējs?

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2014. gada 13. oktobris plkst. 15:06

Siguldas novada pašvaldība iegādājusies divus jaunus Volkswagen automobiļus, kas ir aprīkoti...

2014. gada 10. oktobris plkst. 15:16

Lai neatpaliktu no jaunpienācēja 
Porsche Macan košuma un 
atlētisma, arī lielais brālis...

2014. gada 10. oktobris plkst. 14:27

Starptautiskajā automašīnu izstādē Parīzē, protams, vissvarīgākie ir paši auto,...

2014. gada 10. oktobris plkst. 11:41

Ķekavas novada pašvaldība papildinājusi esošo autoparku ar diviem jauniem Volkswagen...

2014. gada 09. oktobris plkst. 10:42

Modeļu daudzveidības ziņā šoreiz Parīzes autoizstāde noteikti ir nominējama par 2014. gada...

2014. gada 07. oktobris plkst. 8:13

Izmantojot Eiropas finansējumu, pašvaldību rīcībā sāk nonākt elektromobiļi; teju visos...

2014. gada 06. oktobris plkst. 15:58

Auto raidījuma Top Gear (Gāzi grīdā!) vadītājs Džeremijs Klārksons apgalvo, ka uzņemšanas...

2014. gada 03. oktobris plkst. 17:06

Tā divos vārdos varētu raksturot uzlabotā VW Touareg svarīgākos ieguvumus, kas šī...

2014. gada 02. oktobris plkst. 10:09

Auto ražotājs Saab paziņojis, ka atlaidis 155 darbiniekus, kas ir apmēram trešdaļa...

2014. gada 30. septembris plkst. 15:11

Eiropola organizētās operācijas Arhimēds (Archimedes) laikā Latvijas likumsargi atraduši...