Finanses

Eksporta darījumos – pieprasījuma pieaugums pēc faktoringa

Jānis Goldbergs, Māris Ķirsons, 29.04.2022

Jaunākais izdevums

Produktu, to izejvielu cenu sadārdzinājums ir palielinājis pieprasījumu Latvijā pēc faktoringa pakalpojumiem, vienlaikus uz šo jomu savu nospiedumu atstājusi arī Krievijas invāzija Ukrainā.

Pēc vairāku uzņēmēju sacītā situācijā, kad strauji aug cenas, viena un tā paša ražošanas apjoma nodrošināšanai ir nepieciešami lielāki apgrozāmie līdzekļi, kam kā viens no avotiem tiek uzskatīts faktorings, kas būtībā ir apgrozāmo līdzekļu kreditēšana pret preces pircēja parādu. Šādus faktoringa pakalpojumus izmantojot daudzi uzņēmumi, jo tādējādi ļaujot vēl nesaņemtu (iesaldētu) naudu izmantot savā biznesā un tā risināt apgrozāmo līdzekļu jautājumus, it īpaši situācijā, kad daudzu preču un pakalpojumu cena aug.

Garš rēķinu apmaksas laiks (30 vai pat 90 dienas) nozīmē, ka preču piegādātājiem trūkst apgrozāmo līdzekļu, bet naudu vajag, lai iegādātos ražošanai nepieciešamās izejvielas un pakalpojumus, kā arī samaksātu nodokļus.

Strādājot ar Krievijas partneriem, faktoringa nebūs

“Faktoringa pakalpojums uzņēmumiem, kuru sadarbības partneri (rēķinu apmaksātāji) pamatā ir Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumi, šobrīd nav pieejams,” situāciju skaidro faktoringa kompānijas Factris izpilddirektors Kaspars Barons. Viņš atgādina, ka bezregresa faktoringa gadījumā ir svarīga darījuma apdrošināšana, lai situācijā, ja klients neapmaksā rēķinu, faktoringa devējam nebūtu jāpiedzen nauda no uzņēmuma, kas izmanto faktoringa pakalpojumu.

“Apdrošinātāji jau iepriekš diezgan nelabprāt apdrošināja darījumus ar Krievijas un Baltkrievijas partneriem (pārsvarā – tikai ar lielākajiem uzņēmumiem, kuros bija ASV vai Eiropas Savienības kapitāls un par kuriem bija pieejami publiskie finanšu pārskati). Kopš sankciju spēkā stāšanās šāda apdrošināšana pārtraukta pavisam, jo, pat ja konkrētais uzņēmums nav sankciju sarakstā, šobrīd ikvienam Krievijas/Baltkrievijas uzņēmumam ir ļoti apgrūtināta maksājumu veikšana uz Eiropas Savienības dalībvalstīm,” stāsta K. Barons.

Viņš norāda, ka pēc sankciju ieviešanas Factris pieteikušies vairāki jauni potenciālie klienti, kas vēlējušies izmantot faktoringa pakalpojumu tieši rēķiniem, kas izrakstīti Krievijas/Baltkrievijas uzņēmumiem. Faktoringa pakalpojuma sniedzēji, līdzīgi kā apdrošinātāji, šāda biznesa risku šobrīd vērtējot kā pārāk augstu.

Visu rakstu lasiet 26.aprīļa žurnālā Dienas Bizness!l

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Debitum laiž apritē ar aktīviem nodrošinātos vērtspapīrus

Db.lv, 03.03.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Investīciju platforma Debitum laidusi apritē finanšu instrumentus - ar aktīviem nodrošinātos vērtspapīrus (ABS). Šis finanšu produkts tika izstrādāts pārejas periodā, pēc tam, kad Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) 2021. gada septembrī piešķīra investīciju pakalpojuma sniedzēja licenci platformas operatoram SIA “DN Operator”.

"Mēs esam priecīgi pavērt iespējas, kas kādreiz bija pieejamas tikai "lielajiem spēlētājiem", un tādējādi ieviešam reālas pārmaiņas nozarē," komentē Debitum dibinātājs Mārtiņš Liberts.

ABS ir finanšu instruments, kas nodrošināts ar aizdevumu kopumu, ko veido pieci vai vairāk aizdevumi. Kopumu veido aktīvi (aizdevumi), tos izveido aizdevumu izsniedzēji, un veicot ar regulatoru saskaņotus izvērtēšanas un izveides procesus, Debitum izveido ABS un piedāvā tos saviem investoriem platformā.

ABS iekļautie aizdevumi ir tādi paši, kādos bija iespējams ieguldīt iepriekš - tie ir biznesa aizdevumi, faktorings, aizdevumi, kas saistīti ar videospēlēm un citām nozarēm.

Komentāri

Pievienot komentāru