Jaunākais izdevums

Janvāra beigās sākta vēsturiskās Rīgas cirka ēkas jaunā kupola montāža no CLT (Cross Laminated Timber) jeb krusteniski līmētajiem koka paneļiem, ko veic SIA Nordberg Construction.

Tiek plānots, ka paneļu uzstādīšana tiks pabeigta līdz marta vidum. No CLT paneļiem izgatavotā cirka kupola nesošā konstrukcija, iespējams, būs pirmais šāda veida projekts pasaulē, jo līdz šim nav izdevies atrast analogus.

Rīga cirka kupols ir viena no svarīgākajām 1888. gadā celtās cirka ēkas sastāvdaļām – tam ir gan simboliska un arhitektoniska nozīme, gan praktisks pielietojums, jo kupolu izmanto gaisa akrobāti un vingrotāji. Iepriekšējā cirka kupola konstrukcija bija veidota no dzelzceļa sliedēm, tagad tā atradīsies zem jaunā kupola kā dekoratīvs, vēsturisks elements.

Jauno kupolu kopā veidos 64 CLT paneļi, kas izkārtoti divos līmeņos – gan apakšējā, gan augšējā katrā pa 32. Katrs apakšējā līmeņa panelis sver ap 1,7 tonnas, bet otrajā līmenī izvietotie paneļi katrs sver ap vienu tonnu. CLT ir industriāli ražoti masīvkoka paneļi, ko veido plaknē vairākās kārtās salīmēti perpendikulāri viens otram novietoti dēļi. Cirka kupolam paredzētos paneļus veido septiņas dēļu kārtas. CLT paneļiem ir augsta strukturālā stiprība un stabilitāte, ko apliecina arī cirka kupola plānotā nestspēja 70 tonnas.

Lai sagatavotos kupola montāžai cirka ēkai tika izveidota jauna dzelzsbetona pamatu plātne, uz kuras visapkārt esošajam kupolam izbūvētas 16 monolītā dzelzsbetona kolonnas, uz kurām balstītas jaunas tērauda kolonnas. Virs kolonnām izveidots tās savienojošs dzelzsbetona rīģelis un uz tā ik pēc noteikta attāluma izvietoti metāla leņķi CLT kupola paneļu atstutēšanai.

CLT paneļus stiprina vienu pie otra ar speciāliem savilcējiem, katram panelim paredzētas sešas līdz septiņas savienošanas vietas. Augšpusē kupolu noslēgs tērauda konstrukciju gredzens virs kura stiprināsies vēl viens Rīgas cirka atpazīstamības elements – atjaunota vēsturiskā laterna. Uz kupola virspuses tiks stiprināts latojums un veikta siltumizolācijas ieklāšana. Kupola jumta segumam izvēlēts skārda valcprofils sarkanīgā tonī, kas līdzīgs vēsturiskajai ēkai.

“Katrs CLT panelis sagatavots atbilstoši konkrētajai atrašanās vietai kupola konstrukcijā. Visi iegriezumi, zāģējumi, frēzējumi veikti ar CNC iekārtu, kas nodrošina augstu precizitāti. Ražošanas procesā pieļaujamās pielaides ir 2 mm uz vienu vai otru pusi, un, kā liecina pašreizējais montāžas process, nobīdes vai kļūdas nav vērojamas. Kupols veidojas atbilstoši iecerētajam. Tiesa, lielākais izaicinājums ir pati montāža, jo paneļu svars ir milzīgs, to pacelšanai tiek izmantots torņa celtnis un nav vienkārši tik lielu elementu ielikt tam paredzētajā vietā. Lielā vējā darbs tiek pārtraukts, taču citi laikapstākļi mums netraucē, jo no virspuses kupols ir nosegts,” saka Mārtiņš Zaķis, SIA Nordberg Construction valdes priekšsēdētājs.

“Projekta arhitekti – Uldis Lukševics un viņa komanda arhitektu birojā NRJA – ierosināja kupola konstrukciju veidot ar CLT konstrukcijām. Sākumā bijām skeptiski – līdz šim mums nav izdevies atrast šāda tipa konstrukcija kaut kur citur pasaulē. Ņemot vērā, ka pati būve ir nestandarta, kopīgi nolēmām ēkas arēnai paredzēt jaunu, no CLT izgatavotu nesošo kupola konstrukciju. CLT ir mūsdienīgs materiāls, kura pielietojums aizvien paplašinās un mēs redzējām iespēju to piemērot šajā projektā. Turpinājumā sekoja sarežģīti, nestandarta būvkonstrukciju aprēķini un individuāli mezglu risinājumi, jo, protams, iepriekš šāda tipa būvi nebijām projektējuši. Tagad, būvdarbu laikā, varam ar gandarījumu redzēt, ka ražotāji un būvnieki veiksmīgi realizē projektā paredzētos risinājumus – monolīta dzelzsbetona un tērauda balstošās konstrukcijas un CLT paneļus, kas savienoti ar īpaši projektētiem un izgatavotiem savienojumu risinājumiem,” stāsta Matīss Apsītis, SIA Arenso būvinženieris, kupola konstrukcijas projektētājs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kultūras ministrijas konkursā uz VSIA "Rīgas cirks" valdes locekļa amatu uzvarējusi Rīgas cirka līdzšinējā stratēģiskās attīstības vadītāja Māra Pāvula.

Jaunievēlētā valdes locekle amata pienākumus sāks pildīt no 3. janvāra, kad Rīgas cirka pašreizējā vadītāja Liene Pērkone būs nolikusi savas pilnvaras.

M.Pāvula ir darbojusies laikmetīgā cirka festivāla “Re Rīga!” rīkotāju komandā, viņa ir arī laikmetīgā cirka un ielu mākslas platformas “Next Door Circus” dibinātāja, kā arī “Sansusī” cirka un labklājības rezidenču programmas aizsācēja. Rīgas cirka komandai Māra pievienojās 2017. gadā, kad izveidoja Rīgas cirka skolu. Kopš 2019. gada Māra pilda Rīgas cirka stratēģiskās attīstības vadītājas pienākumus. Kopš 2018. gada Māra ir ievēlēta arī Baltijas uz Ziemeļvalstu cirka tīkla (BNCN) un Laikmetīgā cirka un ielu mākslas tīkla Circostrada vadības komitejās un aktīvi piedalās nozares attīstības procesos starptautiskā līmenī.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šobrīd vēsturiskās Rīgas cirka ēkas atjaunošana atrodas saudzīgās demontāžas fināla taisnē. Šajā būvniecības fāzē ar pietāti pret vēsturiskajām vērtībām tiek demontēti dažādu laikmetu uzslāņojumi, ir atsegti un daļēji izbūvēti ēkas pamati, kā arī tiek gatavotas konstrukcijas jaunā kupola uzstādīšanai.

Turpmāk, laikā līdz 2022. gada augustam, paredzēta arēnas pārbūve, izveidojot kupola balsta konstrukcijas un gaisa akrobātikas iekares punktus. Vēsturiskās konstrukcijas tiks saglabātas kā pastāvoša vēstures liecība. Tuvākajos mēnešos tiks veikti energoefektivitātes, siltumizolācijas un ventilācijas darbi, tostarp arēnā izbūvēta siltā grīda. Paredzēta arī daļēja fasādes atjaunošana.

“Rīgas cirka vēsturiskajai ēkai šogad aprit 133 gadi – sasniegts cienījams vecums publiskai ēkai, kurā ilgu gadu garumā ik dienu plašai publikai izrādīta ne vien cirka māksla, bet arī kino, notikuši koncerti un citi publiski pasākumi, tostarp pat valdības ierēdņu kopsapulces. Gadu laikā arēnas ēka bija nolietojusies, un tā pirms darbu sākšanas vairs neatbilda nedz estētiskajām, nedz mūsdienīga cirka, nedz arī drošības prasībām. Pēc valsts īpašumtiesību jautājuma sakārtošanas uz Rīgas cirka ēkām Kultūras ministrija šeit darbus 2017. gada sākumā sāka ar vēsturiskās ēkas fasādes nostiprināšanu, Merķeļa ielas ieejas zonas sakārtošanu un starptautiska metu konkursa rīkošanu ēkas atjaunošanai un teritorijas attīstības vīzijas noskaidrošanai. Kultūras ministrija ir izmantojusi katru iespēju, lai piesaistītu finansējumu šīs vēsturiskās ēkas atjaunošanai, kas ir unikāla ne vien Baltijā, bet visas Eiropas valstu mērogā,” uzsver kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas cirka ēkas pārbūves energoefektivitātes darbi iegājuši noslēguma fāzē. Nupat pabeigta kupola konstrukcijas CLT paneļu (septiņās kārtās krusteniski līmētas 250 milimetrus biezas koksnes) montāža, līdz ar to cirka kupols ir pārsegts, būtiskākā rekonstrukcijas daļa ir paveikta un ēkas augstākajā punktā tiek kārts spāru svētku vainags.

Spāru svētki ir sena būvniecības tradīcija, kas simboliski iezīmē brīdi, kad būve ir sasniegusi augstāko punktu – jumta nesošā konstrukcija un lielākie būvdarbi ir pabeigti.

Kopš rekonstrukcijas sākuma izbūvētas galvenās nesošās konstrukcijas ar jaunu pamatu plātni, uz kuras caur kolonām ir uzbalstīts dzelzsbetona rīģelis un uz kura ir uzmontēts kupols. Šobrīd tiek veikti visu veidu inženierkomunikāciju izbūves darbi, kā arī ir uzsākti jumta izbūves un apdares darbi.

Rīgas cirka valdes locekle Māra Pāvula ir gandarīta par paveikto: “Pieredzēt šo brīdi, kad cirka ēku atkal pārsedz kupols, ir ārkārtīgi aizkustinoši – šis ir ne tikai fizisks, bet arī simboliskis jumts, kas cirka nozarei sniedz drošību un vietu, kur attīstīties. Vēlos pateikties ikvienam, kas savu roku pielicis cirka atjaunošanas darbos – lai arī varbūt izskatās, ka šeit vienkārši top ēka, taču patiesībā tiek būvēta cirka nozares nākotne.”

Komentāri

Pievienot komentāru