Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lauksaimniecības uzņēmuma SIA "Gaižēni" realizētais dzīvo cūku apjoms 2019.gadā veidoja 11,2 tūkstošus tonnu, kas ir par 12,5% vairāk nekā 2018.gadā, liecina "Lursoft" iesniegtais uzņēmuma 2019. gada pārskats.

Kā skaidro uzņēmuma vadība, kvantitatīvā apjoma pieaugums saistīts ar nobarojamo cūku audzēšanas jaudas palielināšanu, izbūvējot jaunu novietni Brunavas pagasta kompleksa "Tunkūni" teritorijā. Kopumā šeit investēti 5,2 miljoni eiro - 2018.gadā tika iesākta ēku būvniecība, bet 2019.gada februārī tās nodotas ekspluatācijā. Līdz ar šo uzlabojumu nodrošināta iespēja visus saimniecībā audzētos sivēnus nobarot līdz kaujamās cūkas svaram un samazināt risku, kas saistīts ar ierobežotajām sivēnu realizācijas iespējām.

Ražošanas kapacitātes palielināšanas projekta īstenošana tika finansēta ar pašu un bankā aizņemtajiem naudas līdzekļiem, kā arī saņemts ES fondu atbalsts 800 tūkstošu eiro apmērā.

Pērn lielākā daļa izaudzēto cūku tika pārdotas Latvijas tirgū, un tikai 7,6% realizētas ārpus valsts. Eksportu, pēc uzņēmuma valdes locekļa Aleksa Skovgārda Rasmusena teiktā, ietekmē normatīvais regulējums attiecībā uz cūku pārvietošanas nosacījumiem Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās.

Līdz ar jaunās novietnes izveidi paplašināta cūku eksporta iespēja un realizācija ārvalstu tirgū varētu sasniegt 25% no kopējā izaudzēto cūku apjoma.

SIA "Gaižēni" aizvadītajā gadā arī audzēja graudaugus un pākšaugus 1547 ha platībā, galvenokārt pašpatēriņam, t.i., cūku nobarošanas vajadzībām. SIA "Gaižēni" 2019.gadā apgrozīja 13,99 miljonus eiro, un pēc nodokļu nomaksas nopelnīja 4,75 miljonus eiro, kas ir 15 reižu lielāka nekā 2018.gadā. Gada pārskatā teikts, ka uzņēmuma neto peļņa 2 miljonu eiro apmērā ir ieskaitīts ganāmpulka vērtības izmaiņu rezultāts, ko radījis būtisks palielinājums bioloģisko aktīvu novērtējumam piemērotajai tirgus cenai. Peļņu uzņēmums nolēmis atstāt nesadalītu, atstājot to attīstībai.

Kopumā 2019.gadā uzņēmuma realizācijas ieņēmumi salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājušies par 35,8%, ko ietekmēja gan saražoto kilogramu apjoma pieaugums, gan labvēlīgā cūku cenas attīstība tirgū. Ja pārskata gada 1.ceturksnī cūku dzīvsvara cena saglabājās 2018.gada 4.ceturkšņa zemajā līmenī, tad, sākot ar 2019.gada 2.ceturksni, tai bija augšupejoša tendence, sasniedzot cenas maksimumu decembrī. Pārskata gadā cūkas tika realizētas vidēji par 22,4% augstāku cenu nekā iepriekšējā gadā. Taču tajā pašā laikā 2019.gadā starpība starp zemāko un augstāko cenu veidoja 70%, kas norāda uz tirgus svārstību neprognozējamību, galvenokārt pasaulē notiekošo procesu ietekmē.

Cūkkopības produkcijas ražošanas izmaksas pārskata gadā, salīdzinot ar 2018.gadu, pieaugušas par 23,8% jeb 1,5 miljonu eiro, kas saistīts ar barības izmaksu pieaugumu, palielinot nobarošanas svaru audzējamām cūkām.

Āfrikas cūku mēra inficēšanās risku ierobežošanai sabiedrība biodrošības pasākumos kopumā investējusi vairāk nekā 1,2 miljonus eiro.

Turpmākajos gados vadība paredz rentabilitātes pieaugumu cūku audzēšanas nozarē un ražošanas efektivitātes paaugstināšanu augkopības nozarē.

Komentāri

Pievienot komentāru