Jaunākais izdevums

Lauksaimniecības uzņēmuma SIA "Gaižēni" realizētais dzīvo cūku apjoms 2019.gadā veidoja 11,2 tūkstošus tonnu, kas ir par 12,5% vairāk nekā 2018.gadā, liecina "Lursoft" iesniegtais uzņēmuma 2019. gada pārskats.

Kā skaidro uzņēmuma vadība, kvantitatīvā apjoma pieaugums saistīts ar nobarojamo cūku audzēšanas jaudas palielināšanu, izbūvējot jaunu novietni Brunavas pagasta kompleksa "Tunkūni" teritorijā. Kopumā šeit investēti 5,2 miljoni eiro - 2018.gadā tika iesākta ēku būvniecība, bet 2019.gada februārī tās nodotas ekspluatācijā. Līdz ar šo uzlabojumu nodrošināta iespēja visus saimniecībā audzētos sivēnus nobarot līdz kaujamās cūkas svaram un samazināt risku, kas saistīts ar ierobežotajām sivēnu realizācijas iespējām.

Ražošanas kapacitātes palielināšanas projekta īstenošana tika finansēta ar pašu un bankā aizņemtajiem naudas līdzekļiem, kā arī saņemts ES fondu atbalsts 800 tūkstošu eiro apmērā.

Pērn lielākā daļa izaudzēto cūku tika pārdotas Latvijas tirgū, un tikai 7,6% realizētas ārpus valsts. Eksportu, pēc uzņēmuma valdes locekļa Aleksa Skovgārda Rasmusena teiktā, ietekmē normatīvais regulējums attiecībā uz cūku pārvietošanas nosacījumiem Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās.

Līdz ar jaunās novietnes izveidi paplašināta cūku eksporta iespēja un realizācija ārvalstu tirgū varētu sasniegt 25% no kopējā izaudzēto cūku apjoma.

SIA "Gaižēni" aizvadītajā gadā arī audzēja graudaugus un pākšaugus 1547 ha platībā, galvenokārt pašpatēriņam, t.i., cūku nobarošanas vajadzībām. SIA "Gaižēni" 2019.gadā apgrozīja 13,99 miljonus eiro, un pēc nodokļu nomaksas nopelnīja 4,75 miljonus eiro, kas ir 15 reižu lielāka nekā 2018.gadā. Gada pārskatā teikts, ka uzņēmuma neto peļņa 2 miljonu eiro apmērā ir ieskaitīts ganāmpulka vērtības izmaiņu rezultāts, ko radījis būtisks palielinājums bioloģisko aktīvu novērtējumam piemērotajai tirgus cenai. Peļņu uzņēmums nolēmis atstāt nesadalītu, atstājot to attīstībai.

Kopumā 2019.gadā uzņēmuma realizācijas ieņēmumi salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājušies par 35,8%, ko ietekmēja gan saražoto kilogramu apjoma pieaugums, gan labvēlīgā cūku cenas attīstība tirgū. Ja pārskata gada 1.ceturksnī cūku dzīvsvara cena saglabājās 2018.gada 4.ceturkšņa zemajā līmenī, tad, sākot ar 2019.gada 2.ceturksni, tai bija augšupejoša tendence, sasniedzot cenas maksimumu decembrī. Pārskata gadā cūkas tika realizētas vidēji par 22,4% augstāku cenu nekā iepriekšējā gadā. Taču tajā pašā laikā 2019.gadā starpība starp zemāko un augstāko cenu veidoja 70%, kas norāda uz tirgus svārstību neprognozējamību, galvenokārt pasaulē notiekošo procesu ietekmē.

Cūkkopības produkcijas ražošanas izmaksas pārskata gadā, salīdzinot ar 2018.gadu, pieaugušas par 23,8% jeb 1,5 miljonu eiro, kas saistīts ar barības izmaksu pieaugumu, palielinot nobarošanas svaru audzējamām cūkām.

Āfrikas cūku mēra inficēšanās risku ierobežošanai sabiedrība biodrošības pasākumos kopumā investējusi vairāk nekā 1,2 miljonus eiro.

Turpmākajos gados vadība paredz rentabilitātes pieaugumu cūku audzēšanas nozarē un ražošanas efektivitātes paaugstināšanu augkopības nozarē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Gaižēni investē 700 000 eiro četros saules parkos Bauskas un Cēsu novados

Db.lv, 09.07.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Investējot vairāk nekā 700 000 eiro, lauksaimniecības uzņēmums SIA Gaižēni atklāj četrus saules parkus cūkkopības kompleksos Bauskas un Cēsu novados.

Ar pašu saražoto zaļo enerģiju uzņēmums spēs aizvietot līdz pat 30% no visa uzņēmuma gada elektrības patēriņa. Apjomīgais projekts realizēts sadarbībā ar energouzņēmumu Enefit.

Projekta ietvaros uz uzņēmumam piederošās zemes Priekuļu, Īslīces un Brunavas pagastos izbūvēti četri saules parki ar kopējo sistēmas jaudu 0,7 MW. Saules parki ik gadu saražos ap 800 MWh zaļās enerģijas uzņēmuma pašpatēriņam. Lielākās no četrām saules sistēmām uzstādīta Bauskas novada Brunavas un Īslīces pagastos.

“Elektrība ir viena no mūsu uzņēmuma nozīmīgākajām izmaksu pozīcijām, tāpēc mums ir svarīgi dažādot enerģijas veidus, lai nodrošinātu ražotnes nepārtrauktu darbību un tādā veidā sekmēt konkurētspēju nākotnē. Pateicoties saules saražotajai elektroenerģijai, ik gadu vidē nenonāks vairāk nekā 260 tonnas CO2 izmešu,” norāda SIA Gaižēni valdes loceklis Alekss Skovgārds Rasmusens.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Energokompānija Enefit šogad mājsaimniecību segmentā strauji palielinājusi mājsaimniecību klientu portfeli, kas sasniedz jau 100 000 klientu un izstrādā jaunus pakalpojumus.

Uzņēmuma apgrozījums pirmajos deviņos mēnešos sasniedzis 140 miljonus eiro, savukārt EBITDA jeb peļņa pirms procentiem, nodokļiem un amortizācijas šajā periodā bija 2,1 miljons eiro. Uzņēmuma turpmākās attīstības fokusā ir elektroenerģijas uzkrāšanas risinājumu jeb bateriju piedāvājums gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem, kā arī elektroauto uzlādes tīkla izveide.

Klientu skaita pieaugums par 56% nepilna gada laikā un sekmīgie finanšu rezultāti panākti, efektīvi īstenojot uzņēmuma stratēģiju – strauji palielināt vēja un saules elektrostaciju skaitu Baltijā, kā arī aktīvi izstrādāt jaunus produktus un pakalpojumus. Arvien lielāku interesi gūst enerģijas uzkrāšanas risinājumi.

Komentāri

Pievienot komentāru