Citas ziņas

Junior Achievement Worldwide atkārtoti nominēta Nobela miera prēmijai

Db.lv, 27.03.2023

Jaunākais izdevums

Pasaulē lielākā izglītības organizācija jauniešiem “Junior Achievement Worldwide” (JA) otro gadu pēc kārtas izvirzīta Nobela miera prēmijai.

Organizācija jau vairāk nekā 30 gadus ir pārstāvēta arī Latvijā, īstenojot praktiskās uzņēmējdarbības un karjeras izglītību jau 260 Latvijas skolās.

“Pētījumi rāda, ka uzņēmējdarbības izglītība ne tikai sagatavo jauniešus uzņēmējdarbībai, tā attīsta darbam nepieciešamās prasmes, veicina radošumu un neatlaidību. Agrīna pieredze, ko jaunieši gūst attīstot savus mācību uzņēmumus, palīdz tiem attīstīt pašefektivitāti, kas nodrošina dzīves mērķu sasniegšanu, neatkarīgi no šķēršļiem, kas jāpārvar. Šī izglītība daudziem jauniešiem atklāj pasauli, ar kuru ne vienmēr vecāki var iepazīstināt, tā maina viņu dzīves gājumu, nodrošinot darba prasmes un ekonomiskās iespējas,” saka “Junior Achievement Latvia” vadītājs Jānis Krievāns.

Prestižā nominācija organizācijai piešķirta par tās pozitīvo ietekmi, kas veicina izglītības iespējas un plaukstošu sabiedrību visā pasaulē. Organizācija pārstāvēta vairāk nekā 100 valstīs, kur tā māca jauniešiem attīstīt savas prasmes un domāšanas veidu, lai tie veidotu uzņēmumus, atrastu darbu un veicinātu ekonomisku uzplaukumu kopienās.

Piemēram, bijušajās komunistiskajās valstīs, JA bija viena no pirmajām nevalstiskajām organizācijām, kas tika atļauta skolās ar programmu, kas dod jauniešiem iespēju uzņemties atbildību par savu nākotni.

Tuvajos Austrumos JA zīmols pazīstams kā INJAZ (arābu valodā – “sasniegums”), un tas nodrošina vienlīdzīgu izglītību zēniem un meitenēm, dodot tiem iespēju iegūt ekonomisku neatkarību. Un Norvēģijā, kur JA ir pazīstama kā Ungt Entreprenørskap, tā veicina sadarbību starp sabiedrību, izglītības sistēmu un biznesa pasauli, jauniešiem veidojot jaunuzņēmumus ar augstu pievienoto vērtību.

Eiropā vien pagājušajā gadā, JA iesaistīja vairāk nekā 6 miljonus skolēnu, pateicoties 140 619 skolotāju un pedagogu atbalstam no 70 000 skolām un 95 848 brīvprātīgajiem. Junior Achievement Worldwide vadītājs Ašīšs Advani (Asheesh Advani) atzīst, ka miers pasaulē būs iespējams tikai tad, ja jauniešiem savās zemēs būs iespēja veidot savu ekonomisko labklājību. “Mūsu organizācija jau gadsimtu darbojas arī reģionos, kur valda politiskās nestabilitāte, vardarbība un karš, palīdzot jauniešiem attīstīt savas uzņēmējspējas un ekonomisko noturību. Par šo darbu JA Worldwide gadu no gada tiek atzīta par vienu no desmit labākajām NVO pasaulē, kas sniedz ekonomiskas iespējas miljoniem jauniešu,” viņš saka.

No 1901. līdz 2022. gadam Nobela Miera prēmija ir piešķirta 140 laureātiem, tostarp 110 personām un 30 organizācijām. Starp šīm 30 organizācijām ir vēl viena organizācija no ikgadējā desmit labāko NVO saraksta – Ārsti bez robežām (Ārsti bez robežām), kurai 1999. gadā tika piešķirta Nobela Miera prēmija. Cita jaunatnes NVO, UNICEF, pēc vairāku gadu atrašanās nominantu vidū, balvu visbeidzot saņēma 1965. gadā.

Nominantus Nobela Miera prēmijai var izvirzīt tikai valstu vadītāji un atsevišķas vēlētas amatpersonas, vairāku jomu profesori, Nobela prēmijas laureāti un citi sabiedrībā cienīti cilvēki.

Latvijā “Junior Achievement” darbojas jau vairāk nekā 30 gadu – kopš 1991.gada. “Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu uzņēmējdarbības izglītības programmu katru gadu apgūst aptuveni 120 000 skolēnu visā Latvijā. Mēs sakām paldies 260 izglītības iestādēm un vairāk kā 600 skolotājiem, mūsu partneriem un atbalstītājiem – visi kopā mēs sniedzam jaunajai paaudzei vērtīgas zināšanas finanšu pratībā, ekonomikā, uzņēmējdarbībā,” saka Jānis Krievāns, “Junior Achievement Latvia” vadītājs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Atvērta pieteikšanās skolēniem un studentiem uzņēmējdarbības iedvesmas konferencei #UzdrīkstiesUzvarēt

Db.lv, 03.10.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sākusies pieteikšanās Latvijas lielākajai uzņēmējdarbības iedvesmas konferencei #Uzdrīksties Uzvarēt, kas 19. oktobrī Ķīpsalas hallē, Rīgā pulcēs vairākus tūkstošus jauniešu no visas Latvijas.

Šogad ar saviem pieredzes stāstiem konferencē dalīsies spilgtākie Latvijas tehnoloģiju un mākslīgā intelekta jomas uzņēmēji, spilgtas personības un radošo industriju pārstāvji.

Uz skatuves kāps iPhone Photography School izveidotājs Emīls Pakārklis, visos pasaules kontinentos maratona distanci veikusī latviete Evija Reine, digitālā mārketinga jomas uzņēmēji Reinis Valters Krūmiņš un Jēkabs Rihards Ansons (Agency JR) ar stāstu, kā uzreiz pēc skolas izveidot pasaules līmeņa digitālā mārketinga aģentūru, košo pasākumu rīkotāja Gundega Skudriņa, mākslīgā intelekta eksperts un uzņēmējs Ēvalds Urtāns, Andele Mandele platformas radītāja Līva Jaunozola, VEF Riga un Latvijas basketbola izlases spēlētājs Dairis Bertāns un citi.

Komentāri

Pievienot komentāru